Badanie pokrewieństwa – dziadkowie – wnuki

badanie pokrewieństwa dziadek wnuk

Badanie więzów krwi pomiędzy dziadkami a wnukami

Zastanawiasz się, czy można ustalić pokrewieństwo między dziadkami a wnukami? Szukasz sposobu na ustalenie ojcostwa po śmierci ojca? Chcesz potwierdzić, że Twój syn jest faktycznie ojcem Twojego wnuka? A może potrzebne są dowody w postaci wyniku badania DNA do prowadzonego postępowania spadkowego? Z pomocą przyjdzie Ci badanie pokrewieństwa.

Taki przypadek badaliśmy – czy chłopiec jest synem zmarłego mężczyzny:

Badanie dziadka i wnuka
Pewien bogaty mężczyzna zginął w wypadku samochodowym, pozostawiając dziecko z nieformalnego związku. Rodzina nieżyjącego mężczyzny nie miała pojęcia o istnieniu dziecka. Po pewnym czasie do rodziny zmarłego przyszła matka dziecka (kochanka zmarłego mężczyzny), domagając się włączenia jej syna do spadku po zmarłym. Czy w takiej sytuacji możliwe jest ustalenie pokrewieństwa między wnukiem a jego potencjalną babcią?

Odpowiada ekspert:

Tak, wykonanie badania DNA jest możliwe. Co zrobiliśmy w tym przypadku? Do badania pobraliśmy próbkę od dziadka i dziecka (potencjalnego wnuka), a następnie wykonaliśmy analizę chromosomu Y. Dlaczego? Ponieważ u spokrewnionych ze sobą mężczyzn (w prostej linii) chromosomy te wyglądają niemal identycznie. Tak też było i w tym przypadku, dzięki czemu mogliśmy potwierdzić pokrewieństwo między dziadkiem a wnukiem. mgr Barbara Prokurat, biotechnolog, biegły sądowy z zakresu ustalania ojcostwa i pokrewieństwa biologicznego
.

Badanie babci i wnuka
Sprawa toczyła się przed sądem. Matka dziecka (chłopca) wniosła do sądu pozew o przyznanie alimentów na swojego nieletniego syna. Obowiązkiem tym chciała obciążyć matkę swojego partnera, gdyż sam partner zmarł tuż po narodzinach dziecka. Czy w takiej sytuacji możliwe jest ustalenie pokrewieństwa między wnukiem a jego potencjalną babcią?

 

Odpowiada ekspert:

Tak, wykonanie badania DNA jest możliwe, niemniej jednak do badania włączyliśmy dodatkowe osoby. Co zrobiliśmy w tym przypadku: Do badania pobraliśmy próbkę od dziecka, matki zamarłego ojca i jego siostry. Dodatkowo też zabezpieczyliśmy próbkę od matki dziecka. Sama próbka od potencjalnej babci mogłaby się okazać niewystarczająca do uzyskania pewnego wyniku, stąd też postanowiliśmy włączyć do testu dodatkowo próbkę od siostry zamarłego mężczyzny. Ustaliśmy profile DNA osób badanych, a następnie przeprowadziliśmy dokładną analizę statystyczną. Jej celem było sprawdzenie jak bardzo prawdopodobne jest, że dziecko spokrewnione jest z rodziną zamarłego ojca. Badanie z bardzo wysokim prawdopodobieństwem potwierdziło pokrewieństwo między badanymi. mgr Barbara Prokurat, biotechnolog, biegły sądowy z zakresu ustalania ojcostwa i pokrewieństwa biologicznego
..

Zobacz, jakie inne przy­pad­ki badal­iśmy i dowiedz się więcej:

Badanie z każdej próbki – w jednym z 200 lokalnych punktów pobrań w Polsce oraz za granicą

Do genetycznego badania pokrewieństwa można włączyć każdą próbkę, na której znajduje się materiał genetyczny badanych osób. Mogą to być zarówno wymazy z policzka, jak i np. niedopałek papierosa, guma do żucia, patyczek z woskowiną z ucha, włosy z cebulkami, plamy krwi, szczoteczka do zębów oraz szereg innych przedmiotów.

 

Na badanie DNA do jednej  z 200 placówek w całym kraju można umówić się przez telefon lub internet. Można również  zamówić zestaw do pobrania próbek do każdego miejsca na świecie. Państwa dane osobowe są u nas bezpieczne, dbamy także o dyskrecję – na każdym etapie badania.

Badanie więzów krwi – dlaczego warto poznać prawdę?

Po badanie DNA na pokrewieństwo warto sięgnąć z wielu powodów. Ustalenie biologicznego pokrewieństwa pozwala nie  tylko uregulować sytuację prawną, ale też emocjonalną. Dla wielu rodzin oznacza to wstęp do nowego życia. Co zyskają Państwo dzięki badaniom DNA?

.

  • Spokój i pewność na całe życie – badanie DNA wystarczy wykonać tylko raz w życiu, by zyskać pewność już na zawsze. Dla wielu osób to szansa, by wreszcie odetchnąć z ulgą i pozbyć się wątpliwości czy stresu.
  • Szansa na unormowanie prawnej sytuacji – wynik często przydaje się w sprawach sądowych, np. o alimenty czy spadek. To dokument, który mogą Państwo przedstawić w sądzie. Co ważne, również sądy często zlecają realizację takich badań, co pozwala rozwiązać wiele spraw.
  • Poprawa relacji i więzi rodzinnych – pewność co do pokrewieństwa w wielu przypadkach pozwala po prostu odbudować naderwane relacje oraz zbudować piękne i szczere więzi. Często ustają spory i wzajemne obwinianie, a pojawiają się szacunek i atmosfera zrozumienia.
  • Możliwość zyskania nowego członka rodziny – odkrycie, że dana osoba może być naszym krewnym, a później potwierdzenie tej informacji badaniem DNA, to niepowtarzalna okazja do zbudowania nowej relacji i odzyskania straconego czasu. To także szansa na poznanie historii rodziny i odkrycia zaskakujących faktów na temat swoich krewnych.

.

Poczytaj inne artykuły na temat badania pokrewieństwa

Na ten temat pisaliśmy między innymi dla:Bezpłatna rozmowa. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 6 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, soboty: 9.00-17.00

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Zobacz, jak wyglądają badania w testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

 


 

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń
Zadaj pytanie
Scan the code
Witaj 👋
Jak możemy Ci pomóc?