Czy to dziecko mojego syna? Czy to moja wnuczka?

czy to dziecko mojego syna

Po latach znalazła się „rzekoma” wnuczka i chcą Państwo sprawdzić czy rzeczywiście tak jest? Zastanawiają się Państwo, dlaczego wnuk/wnuczka jakiś niepodobny do syna? To z pewnością trudne pytania, które powodują wiele wątpliwości i jeszcze więcej emocji.

.

Niejednokrotnie mit „złej” teściowej pomógł w rozwikłaniu wielu tajemnic rodzinnych. Z takimi sytuacjami spotykamy się zwykle w przypadku, kiedy dochodzi do podziału majątku lub ustaleniu alimentów podczas gdy potencjalny ojciec nie żyje.

Badania DNA między babcią a wnuczką – takie przypadki badaliśmy:

  1. Historia Pani Marii z Krakowa: Mój syn był jedynakiem, nigdy się nie ustatkował, a kilka lat temu zmarł w wypadku samochodowym. Zawsze żałowałam, że nie mam wnuków. Niedawno odezwała się do mnie jednak kobieta, twierdząc…że jej córka to dziecko mojego syna. Bardzo chciałam mieć wnuczkę więc wykonałam badanie DNA. Dzięki nim zyskałam wnuczkę o której bardzo marzyłam.
  2.  Historia Pani Agnieszki z Płocka: Synowa miała romans, a niedługo później dowiedziała się o ciąży.Mój Syn nigdy nie kwestionował ojcostwa, ale mnie zawsze męczyły wątpliwości. Niestety nie możemy wykonać testu na ojcostwo. Chcę mieć jednak pewność, czy wnuczka rzeczywiście jest biologicznym dzieckiem mojego syna i czy należy jej się spadek ….
  3. Historia Pani Justyny z Jędrzejowa: Kobieta, która żyła w nieformalnym związku z mężczyzną urodziła córkę. Niestety w niespełna rok po urodzeniu córki mężczyzna ciężko zachorował i zmarł. Kobieta samodzielnie nie była w stanie utrzymać siebie i dziecka dlatego też złożyła pozew do sądu o alimenty. Z rodziny zmarłego ojca była dostępna tylko jego matka. Czy możliwe ustalenie pokrewieństwa między wnuczką a babcią?

Czy w takich sytuacjach możliwe jest ustalenie pokrewieństwa między wnuczką, a jego potencjalną babcią?

.

Odpowiada ekspert:

Tak, jak najbardziej istnieje możliwość ustalenia, czy babcia jest spokrewniona z wnuczką.  W badaniu wykorzystaliśmy zasadę, iż matka przekazuje wszystkim swoim dzieciom chromosom X- niezależnie czy jest to syn czy córka. I jeśli syn w przyszłości będzie miał własną córkę oznaczać to będzie, że przekazał jej ten sam chromosom X, który otrzymała od swojej matki. I ta zasada została wykorzystana w tym przypadku. Badanie wykazało, że zarówno babcia i wnuczka posiadają ten sam profil chromosomu X, czyli innymi słowy badanie potwierdziło pokrewieństwo między tymi dwoma osobami.mgr Barbara Prokurat, biotechnolog, biegły sądowy z zakresu ustalania ojcostwa i pokrewieństwa biologicznego

Zobacz, jakie inne przy­pad­ki badal­iśmy i dowiedz się więcej:

Badanie babci i wnuczki – dlaczego warto je wykonać?

Ustalenie pokrewieństwa za pomocą testów DNA niesie ze sobą wiele korzyści. Pozwala to nie tylko tylko unormować sytuację prawną, ale też emocjonalną. Dla wielu rodzin to szansa na nowe, lepsze życie. Co zyskają Państwo dzięki badaniom DNA?.

  • Spokój i pewność na całe życiebadanie DNA wystarczy wykonać tylko raz w życiu, by zyskać pewność już na zawsze. Dla wielu osób to szansa, by wreszcie odetchnąć z ulgą i pozbyć się wątpliwości czy stresu.
  • Szansa na unormowanie prawnej sytuacji – wynik często przydaje się w sprawach sądowych, np. o alimenty czy spadek. To dokument, który mogą Państwo przedstawić w sądzie. Co ważne, również sądy często zlecają realizację takich badań, co pozwala rozwiązać wiele spraw.
  • Poprawa relacji i więzi rodzinnych – pewność co do pokrewieństwa w wielu przypadkach pozwala po prostu odbudować naderwane relacje oraz zbudować piękne i szczere więzi. Często ustają spory i wzajemne obwinianie, a pojawiają się szacunek i atmosfera zrozumienia.
  • Możliwość zyskania nowego członka rodziny – odkrycie, że dana osoba może być naszym krewnym, a później potwierdzenie tej informacji badaniem DNA, to niepowtarzalna okazja do zbudowania nowej relacji i odzyskania straconego czasu. To także szansa na poznanie historii rodziny i odkrycia zaskakujących faktów na temat swoich krewnych.
czy to dziecko mojego syna

 

Pewny i wiarygodny wynik badania

Wynik badania pokrewieństwa (bez udziału ojca) pozwala w określonych sytuacjach zyskać jednoznaczną informację, czy badane osoby są ze sobą spokrewnione. Takie badanie wystarczy wykonać raz w życiu, ponieważ analizowane fragmenty DNA są niezmienne. Metoda, jaką realizowany jest test, jest dobierana przez laboratorium i zależy od płci badanych osób oraz dostępnych członków rodziny. Sam wynik badania może być mocnym dowodem w sprawie sądowej. Test można wykonać zarówno na potrzeby prywatne (wtedy próbki można pobrać dyskretnie)  albo do celów sądowych. Często klienci decydują się właśnie na takie badanie prywatne, zastanawiając się czy wynik takiego badania prywatnego można wykorzystać w sądzie?
.
Odpowiada adwokat Ewa Rostkowska:

Oczywiście, że tak. Opinia prywatna to dokument prywatny podlegający ocenie sądu, to „umocnione” stanowisko strony procesowej. Zatem dążąc do udowodnienia swoich racji, przedstawienie przed sądem takiej opinii jest jak najbardziej stosowne. Dalej idąc, właściwym byłoby podkreślić, że wnioski zawarte w tego rodzaju opinii mogą stać się podstawą poczynienia ustaleń faktycznych przez sąd w sytuacji, gdy okoliczności te zostaną przyznane przez stronę przeciwną albo, gdy sąd uzna je za przyznane wobec braku zaprzeczenia przez tę stronę. I tak w przypadkach opisanych powyżej sąd może uznać ten dowód (dowód z dokumentu – opinii prywatnej) jako istotny, rozstrzygający w sprawie. Natomiast w sytuacji, kiedy treść opinii prywatnej jest kwestionowana przez drugą stronę procesu, a ustalenia okoliczności danej sprawy wymagają wiadomości specjalnych, to koniecznym będzie przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego. adwokat Ewa Rostkowska

czy to dziecko mojego synaDyskretne badanie dowolnych próbek – w domu lub w placówce

Badanie DNA na pokrewieństwo można wykonać na postawie dowolnego przedmiotu, na którym znajduje się DNA badanej osoby. Do analizy doskonale nada się zarówno wymaz z policzka, jak i włosy z cebulkami, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, chusteczka z wydzieliną z nosa, dziecięcy smoczek oraz wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

.

Na pobranie próbek do jednej z ponad 200 placówek w kraju można umówić się telefonicznie, przez internet. Można też zamówić zestaw do samodzielnego pobrania próbek – pod dowolny adres w Polsce i za granicą. Państwa dane osobowe podlegają ścisłej ochronie. Zapewniamy również komfort i pełną dyskrecję na każdym etapie realizacji badania.

 

Poczytaj inne artykuły na temat badania pokrewieństwa

Na ten temat pisaliśmy między innymi dla:


Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Zobacz, jak wyglądają badania w testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

czy to dziecko mojego syna
czy to dziecko mojego syna


zadzwoń teraz

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

Napisz do nas: biuro@testDNA.pl

Marcin Kliś

Marcin Kliś

Joanna Musiał

Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

Ewelina Czernachowska

Ewa Przeliorz

Ewa Przeliorz
Data publikacji: 03/08/2018, Data aktualizacji: 16/10/2020