Czy to mój wnuk? Czy to dziecko mojego syna?

Wiele rodzinnych sytuacji może powodować wątpliwości, czy wnuk na pewno jest spokrewniony z dziadkami… To z kolei często rodzi pytania „Czy wnukowi na pewno należy się spadek?”, „Czy rzeczywiście powinniśmy płacić alimenty?”. Z pomocą przychodzą genetyczne badania sprawdzające więzi krwi, które w wielu przypadkach pozwalają zyskać pewność na całe życie – i to bez udziału ojca.

Taki przypadek badaliśmy – badanie dziadka i wnuka

Bardzo zamożny mężczyzna zginął w wypadku samochodowym, pozostawiając nieślubne dziecko, o którym rodzina zmarłego nie wiedziała. Po pewnym czasie do rodziny zgłosiła się matka dziecka (kochanka zmarłego mężczyzny) z żądaniem włączenia jej syna do spadku po mężczyźnie. Czy w takiej sytuacji możliwe jest ustalenie, że chłopiec rzeczywiście jest dzieckiem zmarłego?

.

Barbara Prokurat

Odpowiada ekspert, mgr Barbara Prokurat, biotechnolog, dyrektor ds. operacyjnych testDNA Laboratorium Sp. z o.o.:

.

Tak, wykonanie badania DNA jest możliwe. Co zrobiliśmy w tym przypadku? Okazało się, że ojciec zmarłego (potencjalny dziadek dziecka) nadal żyje. Z tego powodu rodzinie zaproponowano wykonanie analizy chromosomu Y. Dlaczego? Każdy ojciec przekazuje swoim synom właśnie chromosom Y (mają go tylko mężczyźni). Synowie z kolei przekazują go dalej swoim synom – i tak z pokolenia na pokolenie. Przebadano próbkę od potencjalnego dziadka i potencjalnego wnuka, uzyskując potwierdzenie pokrewieństwa z bardzo wysokim prawdopodobieństwem. Zarówno dziadek, jak i wnuk mieli bowiem takie same chromosomy Y.

Nie tylko dziadek i wnuk – również babcia i wnuczka czy inne relacje

Genetyczne badania pokrewieństwa mogą zostać wykorzystane także w przypadku innych relacji między dziadkami i wnukami – babci i wnuczki, babci i wnuka, dziadka i wnuczki. To pozwala sprawdzić, czy dziecko jest spokrewnione z rodziną ojca. Metoda badania jest dobierana przez laboratorium m.in. na podstawie płci badanych osób..

.

Zobacz, jakie inne przy­pad­ki badal­iśmy i dowiedz się więcej:

Badanie więzów krwi – dlaczego warto się zdecydować?

Korzyści z badania genetycznego na pokrewieństwo jest naprawdę wiele. Pozwalają nie tylko unormować sytuację prawną, ale też emocjonalną. Dla wielu rodzin to wstęp do nowego życia. Co zyskają Państwo dzięki badaniom DNA?

.

  • Spokój i pewność na całe życie – badanie DNA wystarczy wykonać tylko raz w życiu, by zyskać pewność już na zawsze. Dla wielu osób to szansa, by wreszcie odetchnąć z ulgą i pozbyć się wątpliwości czy stresu.
  • Szansa na unormowanie prawnej sytuacji – wynik często przydaje się w sprawach sądowych, np. o alimenty czy spadek. To dokument, który mogą Państwo przedstawić w sądzie. Co ważne, również sądy często zlecają realizację takich badań, co pozwala rozwiązać wiele spraw.
  • Poprawa relacji i więzi rodzinnych – pewność co do pokrewieństwa w wielu przypadkach pozwala po prostu odbudować naderwane relacje oraz zbudować piękne i szczere więzi. Często ustają spory i wzajemne obwinianie, a pojawiają się szacunek i atmosfera zrozumienia.
  • Możliwość zyskania nowego członka rodziny – odkrycie, że dana osoba może być naszym krewnym, a później potwierdzenie tej informacji badaniem DNA, to niepowtarzalna okazja do zbudowania nowej relacji i odzyskania straconego czasu. To także szansa na poznanie historii rodziny i odkrycia zaskakujących faktów na temat swoich krewnych.

.

Badanie z każdej próbki – w jednej z 200 placówek w Polsce albo dowolnym miejscu na świecie

Badanie pokrewieństwa może być przeprowadzone na podstawie każdej próbki, na której znajduje się materiał genetyczny badanych osób. Mogą to być zarówno wymazy z policzka, jak i np. używana maszynka do golenia, włosy z cebulkami, chusteczka z wydzieliną z nosa, niedopałek papierosa i wiele innych próbek.

.

Na badanie można umówić się przez telefon lub internet do jednej z 200 placówek w całym kraju lub zamówić zestaw do pobrania próbek do każdego miejsca na świecie. Państwa dane osobowe są u nas bezpieczne, dbamy także o dyskrecję – na każdym etapie testu.

Poczytaj inne artykuły na temat badania pokrewieństwa

Na ten temat pisaliśmy między innymi dla:


Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Zobacz, jak wyglądają badania w testDNA Laboratorium Sp. z o.o.Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 22:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

Napisz do nas:

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Emilia Mazur

mgr Emilia Mazur

mgr Klaudia Müller

mgr Klaudia Müller

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz
Data publikacji: 04/01/2016, Data aktualizacji: 14/11/2018