Czy to mój wnuk? Czy to dziecko mojego syna?

Wiele rodzinnych sytuacji może powodować wątpliwości, czy wnuk na pewno jest spokrewniony z dziadkami… To z kolei często rodzi pytania „Czy wnukowi na pewno należy się spadek?”, „Czy rzeczywiście powinniśmy płacić alimenty?”. Z pomocą przychodzą genetyczne badania sprawdzające więzi krwi, które w wielu przypadkach pozwalają zyskać pewność na całe życie – i to bez udziału ojca.

Taki przypadek badaliśmy – badanie dziadka i wnuka

Bardzo zamożny mężczyzna zginął w wypadku samochodowym, pozostawiając nieślubne dziecko, o którym rodzina zmarłego nie wiedziała. Po pewnym czasie do rodziny zgłosiła się matka dziecka (kochanka zmarłego mężczyzny) z żądaniem włączenia jej syna do spadku po mężczyźnie. Czy w takiej sytuacji możliwe jest ustalenie, że chłopiec rzeczywiście jest dzieckiem zmarłego?

.

Barbara Prokurat

Odpowiada ekspert, mgr Barbara Prokurat, biotechnolog, dyrektor ds. operacyjnych testDNA Laboratorium Sp. z o.o.:

.

Tak, wykonanie badania DNA jest możliwe. Co zrobiliśmy w tym przypadku? Okazało się, że ojciec zmarłego (potencjalny dziadek dziecka) nadal żyje. Z tego powodu rodzinie zaproponowano wykonanie analizy chromosomu Y. Dlaczego? Każdy ojciec przekazuje swoim synom właśnie chromosom Y (mają go tylko mężczyźni). Synowie z kolei przekazują go dalej swoim synom – i tak z pokolenia na pokolenie. Przebadano próbkę od potencjalnego dziadka i potencjalnego wnuka, uzyskując potwierdzenie pokrewieństwa z bardzo wysokim prawdopodobieństwem. Zarówno dziadek, jak i wnuk mieli bowiem takie same chromosomy Y.

Nie tylko dziadek i wnuk – również babcia i wnuczka czy inne relacje

Genetyczne badania pokrewieństwa mogą zostać wykorzystane także w przypadku innych relacji między dziadkami i wnukami – babci i wnuczki, babci i wnuka, dziadka i wnuczki. To pozwala sprawdzić, czy dziecko jest spokrewnione z rodziną ojca. Metoda badania jest dobierana przez laboratorium m.in. na podstawie płci badanych osób..

.

Zobacz, jakie inne przy­pad­ki badal­iśmy i dowiedz się więcej:

Badanie więzów krwi – dlaczego warto się zdecydować?

Korzyści z badania genetycznego na pokrewieństwo jest naprawdę wiele. Pozwalają nie tylko unormować sytuację prawną, ale też emocjonalną. Dla wielu rodzin to wstęp do nowego życia. Co zyskają Państwo dzięki badaniom DNA?

.

  • Spokój i pewność na całe życie – badanie DNA wystarczy wykonać tylko raz w życiu, by zyskać pewność już na zawsze. Dla wielu osób to szansa, by wreszcie odetchnąć z ulgą i pozbyć się wątpliwości czy stresu.
  • Szansa na unormowanie prawnej sytuacji – wynik często przydaje się w sprawach sądowych, np. o alimenty czy spadek. To dokument, który mogą Państwo przedstawić w sądzie. Co ważne, również sądy często zlecają realizację takich badań, co pozwala rozwiązać wiele spraw.
  • Poprawa relacji i więzi rodzinnych – pewność co do pokrewieństwa w wielu przypadkach pozwala po prostu odbudować naderwane relacje oraz zbudować piękne i szczere więzi. Często ustają spory i wzajemne obwinianie, a pojawiają się szacunek i atmosfera zrozumienia.
  • Możliwość zyskania nowego członka rodziny – odkrycie, że dana osoba może być naszym krewnym, a później potwierdzenie tej informacji badaniem DNA, to niepowtarzalna okazja do zbudowania nowej relacji i odzyskania straconego czasu. To także szansa na poznanie historii rodziny i odkrycia zaskakujących faktów na temat swoich krewnych.

.

Badanie z każdej próbki – w jednej z 200 placówek w Polsce albo dowolnym miejscu na świecie

Badanie pokrewieństwa może być przeprowadzone na podstawie każdej próbki, na której znajduje się materiał genetyczny badanych osób. Mogą to być zarówno wymazy z policzka, jak i np. używana maszynka do golenia, włosy z cebulkami, chusteczka z wydzieliną z nosa, niedopałek papierosa i wiele innych próbek.

.

Na badanie można umówić się przez telefon lub internet do jednej z 200 placówek w całym kraju lub zamówić zestaw do pobrania próbek do każdego miejsca na świecie. Państwa dane osobowe są u nas bezpieczne, dbamy także o dyskrecję – na każdym etapie testu.

Poczytaj inne artykuły na temat badania pokrewieństwa

Na ten temat pisaliśmy między innymi dla:


Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Zobacz, jak wyglądają badania w testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

 Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-czw. 7:00-22:00, pt, 7:00-20:00, weekendy i święta: 9:00-21:00

Napisz do nas: biuro@testDNA.pl

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz
Data publikacji: 04/01/2016, Data aktualizacji: 03/08/2019