Czy to moja wnuczka? Gdy potencjalny ojciec nie żyje…

Niejednokrotnie mit „złej” teściowej pomógł w rozwikłaniu wielu tajemnic rodzinnych. Z takimi sytuacjami spotykamy się zwykle w przypadku, kiedy dochodzi do podziału majątku lub ustaleniu alimentów podczas gdy potencjalny ojciec nie żyje. Wtedy bada się dziadków i wnuki. A co w sytuacji, kiedy dostępna jest wyłącznie babcia i wnuczka?

Taki przypadek badaliśmy – kiedy dostępna jest tylko babcia i wnuczka

Kobiet, która żyła w nieformalnym związku z mężczyzną urodziła córkę. Niestety w niespełna rok po urodzeniu córki mężczyzna ciężko zachorował i zmarł. Kobieta samodzielnie nie była w stanie utrzymać siebie i dziecka dlatego też złożyła pozew do sądu o alimenty. Z rodziny zmarłego ojca była dostępna tylko jego matka. Czy możliwe ustalenie pokrewieństwa między wnuczką a babcią?

.

czy to moja wnuczka, badanie DNA babci i wnuczki, badanie babci i wnuczki

Odpowiada ekspert, mgr Barbara Prokurat, biotechnolog, dyrektor ds. operacyjnych testDNA Laboratorium Sp. z o.o.:

.

Tak, jak najbardziej istnieje możliwość ustalenia, czy babcia jest spokrewniona z wnuczką. Co zrobiliśmy w tym przypadku? W badaniu wykorzystaliśmy zasadę, iż matka przekazuje wszystkim swoim dzieciom chromosom X- niezależnie czy jest to syn czy córka. I jeśli syn w przyszłości będzie miał własną córkę oznaczać to będzie, że przekazał jej ten sam chromosom X, który otrzymała od swojej matki. I ta zasada została wykorzystana w tym przypadku. Badanie wykazało, że zarówno babcia i wnuczka posiadają ten sam profil chromosomu X, czyli innymi słowy badanie potwierdziło pokrewieństwo między tymi dwoma osobami.

Nie tylko babcia i wnuczka – badanie DNA sprawdza się również w innych rodzajach pokrewieństwa

Testy DNA na pokrewieństwo są wykorzystywane także w przypadku innych relacji między dziadkami i wnukami –, babci i wnuka, dziadka i wnuczki, dziadka i wnuka. To pozwala sprawdzić, czy dziecko jest spokrewnione z rodziną ojca. Metodę badania laboranci wybierają, kierując się przede wszystkim płcią badanych osób.
.

Zobacz, jakie inne przy­pad­ki badal­iśmy i dowiedz się więcej:

czy to moja wnuczka, badanie DNA babci i wnuczki, badanie babci i wnuczkiBadanie badanie wielu różnych próbek – w jednej z 200 placówek w Polsce lub w dowolnym miejscu na świecie

DNA jest takie samo w każdej komórce ludzkiego ciała, dlatego badanie pokrewieństwa można wykonać zarówno na podstawie wymazu z policzka, jak i włosów z cebulkami, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, chusteczki z katarem, dziecięcego smoczka oraz wielu innych próbek. Wystarczy, że na danym przedmiocie będzie znajdować się już niewielka ilość DNA nalezącego do uczstnika badania.

.

Na badanie do jednej z ponad 200 placówek można umówić się telefonicznie lub przez internet. Na dowolnie wskazany adres (również zagraniczny) można też zamówić specjalny zestaw do samodzielnego pobrania materiału DNA. Dbamy o bezpieczeństwo Państwa danych osobowych oraz zapewniamy pełną dyskrecję na każdym etapie realizacji badania.

Badanie pokrewieństwa – najważniejsze korzyści

Zalet badania pokrewieństwa jest naprawdę bardzo wiele. Pozwalają nie tylko uregulować sytuację prawną, ale też emocjonalną. Dla wielu rodzin takie badanie oznacza początek nowego życia. Co zyskają Państwo dzięki badaniom DNA?

.

  • Spokój i pewność na całe życiebadanie DNA wystarczy wykonać tylko raz w życiu, by zyskać pewność już na zawsze. Dla wielu osób to szansa, by wreszcie odetchnąć z ulgą i pozbyć się wątpliwości czy stresu.
  • Szansa na unormowanie prawnej sytuacji – wynik często przydaje się w sprawach sądowych, np. o alimenty czy spadek. To dokument, który mogą Państwo przedstawić w sądzie. Co ważne, również sądy często zlecają realizację takich badań, co pozwala rozwiązać wiele spraw.
  • Poprawa relacji i więzi rodzinnych – pewność co do pokrewieństwa w wielu przypadkach pozwala po prostu odbudować naderwane relacje oraz zbudować piękne i szczere więzi. Często ustają spory i wzajemne obwinianie, a pojawiają się szacunek i atmosfera zrozumienia.
  • Możliwość zyskania nowego członka rodziny – odkrycie, że dana osoba może być naszym krewnym, a później potwierdzenie tej informacji badaniem DNA, to niepowtarzalna okazja do zbudowania nowej relacji i odzyskania straconego czasu. To także szansa na poznanie historii rodziny i odkrycia zaskakujących faktów na temat swoich krewnych.
czy to moja wnuczka, badanie DNA babci i wnuczki, badanie babci i wnuczki

.

Poczytaj inne artykuły na temat badania pokrewieństwa

Na ten temat pisaliśmy między innymi dla:


Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Zobacz, jak wyglądają badania w testDNA Laboratorium Sp. z o.o.


czy to moja wnuczka, badanie DNA babci i wnuczki, badanie babci i wnuczki


zadzwoń teraz

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

Napisz do nas: biuro@testDNA.pl

Marcin Kliś

Marcin Kliś

Joanna Musiał

Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

Ewelina Czernachowska

Ewa Przeliorz

Ewa Przeliorz
Data publikacji: 11/12/2015, Data aktualizacji: 20/12/2021