Brodawki narządów płciowych zwiększają ryzyko raka skóry!Brodawki narządów płciowych zwiększają ryzyko raka skóry!

W Journal of Infectious Diseases opublikowano wyniki badań, które potwierdzają iż osoby, które kiedykolwiek miały brodawki płciowe mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju niektórych typów nowotworów takich jak np.: nieczerniakowy rak skóry.
Brodawki narządów płciowych wywoływane są przez określone typy wirusa HPV, które czasami mogą prowadzić do powstania raka. Wiadomo również, że wirus HPV jest odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy, a także ma spory udział w rozwoju raka odbytu, pochwy, sromu czy nawet w niektórych typach nowotworu gardła i jamy ustnej.

HPV a nieczerniakowy rak skóry

Ostatnie badania opublikowane przez duńskich naukowców z Cancer Society sugerują, iż infekcje HPV mogą mieć również związek z rozwojem nieczerniakowatego raka skóry.

W ramach badań naukowcy przeanalizowali dokumentacje medyczną 33 tyś. kobiet i 16 tyś. mężczyzn, u których zdiagnozowano brodawki płciowe. U tych osób oczywiście stwierdzono wyższe ryzyko rozwoju raka szyjki macicy, odbytu, prącia czy pochwy. Dla przykładu: u mężczyzn posiadających brodawki płciowe ryzyko rozwoju raka odbytu było o 21 razy wyższe niż u osób nie posiadających brodawek płciowych. U kobiet ryzyko raka szyjki macicy, pochwy czy raka gardła było 8 razy większe niż w populacji ogólnej.

W wyniku badań naukowcy stwierdzili również związek pomiędzy pojawieniem się brodawek płciowych a rozwojem raka skóry. U około 1% badanych osób rozwinął się nieczerniakowy rak skóry. Co może wskazywać na udział zakażenia HPV w rozwoju tego typu nowotworu oraz ogromnej roli układu odpornościowego, którego zadaniem jest eliminacja samego zakażenia jak i zmian nowotworowych.

Nieczerniakowy rak skóry jest bardzo częstym typem nowotworu, który w USA diagnozowany jest u około 3,5 miliona osób rocznie. Lekarze zalecają przede wszystkim ograniczenie kontaktu ze słońcem. Jednak na razie nie są w stanie powiedzieć czy zapobieganie zakażeniu HPV, chociażby przez zastosowanie szczepionek przyczyni się do obniżenia liczby stwierdzonych przypadków raka skóry.

Samo zakażenie HPV jest wykrywane obecnie w naszym kraju za pomocą specjalistycznych badań DNA. Materiał do badania pobiera się z miejsc gdzie potencjalnie mogą występować zmiany nowotworowe. Dlatego też testy DNA mogą śmiało posłużyć jako narzędzie do wykrywania przyczyny wielu typów nowotworów.

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych badań

Powrót

.

Data publikacji: 13/05/2015, Data aktualizacji: 12/02/2019