Brodawki płciowe, kłykciny kończyste – co to takiego? Czy oznaczają raka?

kłykciny kończyste, brodawka hpv

HPV to jeden z najmniejszych ludzkich wirusów na świecie. Ten niepozorny drobnoustrój jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może wywoływać nowotwory. Czym są kłykciny kończyste? Jak wygląda  brodawka HPV? Czy zmiany te oznaczają stan nowotworowy? brodawki płciowe, brodawki narządów płciowych, czy kłykciny to zawsze hpv

Spis treści:

Brodawki płciowe, kłykciny kończyste – co to takiego?
Brodawka HPV – jak można się zarazić?
Brodawki narządów płciowych, kłykciny kończyste – co zrobić w sytuacji, gdy je zaobserwowano?
Czy brodawka HPV może się przekształcić w raka?

Brodawki płciowe, kłykciny kończyste – co to takiego?

Brodawki płciowe (inaczej kłykciny kończyste lub brodawki narządów płciowych) to wypukłe zmiany skórne, zlokalizowane w okolicy narządów płciowych i odbytu. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego – HPV.

Brodawka HPV – jak można się zarazić?

Jak przenoszone są brodawki HPV? Do zakażenia dochodzi na drodze płciowej [1], a także w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z chorym [2], np. poprzez dotykanie okolic narządów płciowych zakażonej osoby lub korzystanie ze wspólnego ręcznika.

Brodawki narządów płciowych, kłykciny kończyste – co zrobić w sytuacji, gdy je zaobserwowano?

Brodawki płciowe mają zwykle postać wypukłych wykwitów o postrzępionej powierzchni i czerwonym kolorze [3]. W sytuacji, gdy je zaobserwowano, konieczna jest konsultacja z lekarzem i diagnostyka w kierunku wirusa HPV.

Czy kłykciny to zawsze HPV? W przypadku kłykcin kończystych – tak – zmiany te są zawsze spowodowane przez wirusa HPV. Natomiast jeśli chodzi o kłykciny płaskie, są one związane z zakażeniem bakteryjnym krętkiem bladym [4].

Czy brodawka HPV może się przekształcić w raka?

Wirus brodawczaka ludzkiego odpowiada za około 5% wszystkich przypadków raka na całym świecie. Czy kłykciny kończyste mogą się przekształcić w stan nowotwory? Tak, jeśli zostały one wywołane przez onkogenny szczep HPV.

Źródła:

1. https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/

2. Bratosiewicz-Wasik J. et al. Zakażenia wywołane przez ludzkie papillomawirusy. Zakażenia XXI wieku 2(6) (2019).

3. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/wenerologia/80489,brodawki-wirusowe-narzadow-plciowych

4. Mroczkowski, Tomasz F: Choroby przenoszone drogą płciową. Wyd. Wyd. II poprawione. Lublin: Wydawnictwo Czelej (2006).

Wszystkie artykuły
Back to Top