Diagnostyka niepłodności – informacje

Diagnostyka niepłodności - dlaczego warto zrobić badanie

Średnio co piąta para w Polsce, mierzy się z problemem zajścia w ciążę. Problem może leżeć zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. U kobiet, niepłodność dzielimy na dwa rodzaje: pierwotną i wtórną. Z niepłodnością wtórną, mamy do czynienia wtedy, gdy mamy problem z zajściem w drugą, trzecią czy kolejną ciążę.

Diagnostyka niepłodności – dlaczego warto zrobić badanie?

Najważniejszym powodem, jest oczywiście samoświadomość. Starając się o dziecko, warto wiedzieć czy naturalne sposoby są wystarczające, czy jednak będziemy potrzebować leczenia. Współczesna medycyna ma coraz większe możliwości, aby ustalić powód niepłodności. Gdyż podłoże problemu, może być bardzo zróżnicowane. Czasem może być to spowodowane wyłącznie zmianami hormonalnymi a w innym przypadku, okazać się groźną chorobą. Wcześniejsze zdiagnozowanie choroby, daje nam większe szanse na wyleczenie. Aby mieć pewność, co jest przyczyną problemu zajścia w ciążę. Warto wykonać diagnostykę niepłodności.

Diagnostyka niepłodności – ile kosztują badania?

Na początku warto udać się na wywiad lekarski, by wcześniej spróbować zdiagnozować choroby, które mogą być przyczyną bezpośrednią bądź pośrednią przyczyną niepłodności. Koszt zależny jest od tego, co dokładnie chcemy przebadać i jak dużo dowidzieć się o naszym ciele. Ale także od tego, gdzie chcemy wykonać takie badania. Badania składają się kilka testów poziomu hormonów. Możliwe są zakupienia zestawu takich badań.

Diagnostyka niepłodności – jakie są czynniki ryzyka?

Wśród czynników ryzyka znajdują się choroby układowe w tym cukrzyca czy problemy z tarczycą ale również niektóre leki. Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak kiła, również są czynnikiem ryzyka. Warto pamiętać, że alkoholizm a co za tym idzie, również choroby trzustki czy wątroby. Także obniżają nasze szanse, na zajście w ciążę. Bez znaczenia na płeć, u kobiet jak i u mężczyzn, szansa na potomstwo maleje wraz z wiekiem. U kobiet jest to wiek, powyżej 30 roku życia, natomiast u mężczyzn 40 rok życia.

Diagnostyka niepłodności – jak wyglądają badania?

Wszystko zależy od tego, jaki typ badania niepłodności to jest. U kobiet bardzo często pobierana jest krew, aby sprawdzić poziom hormonów. Jeśli wynik krwi, nie da nam odpowiedzi, co mogło by być przyczyną niepłodności. To USG umożliwia wgląd na narządy rozrodcze bądź rzadziej używa się endoskopu. Diagnostykę niepłodności u mężczyzn sprawdza się poprzez pobranie próbki nasienia do punktu.

 

Wszystkie artykuły
Back to Top