Diagnostyka trombofilii wrodzonej – na czym polega?

Jak zdiagnozować trombofilię

Trombofilia wrodzona jest genetycznym schorzeniem, które zwiększa skłonność do powstawania zakrzepów. Określa się ją również nadkrzepliwością, jednak wadliwe geny same w sobie nie są równoznaczne z chorobą. Osoby z trombofilią wrodzoną nie muszą chorować na zakrzepicę, jednak powinny w szczególności uważać na swoje zdrowie – niezwykle ważne jest odpowiednia trombofilia diagnostyka.

Jak zdiagnozować trombofilię?

Trombofilię wrodzoną można rozpoznać poprzez wykonanie badań genetycznych. W tym celu wykonuje się badania panelowe lub analizy w kierunku poszczególnych mutacji. Standardem jest badanie czynnika V Leiden, mutacji genu protrombiny, polimorfizmu genu MTHFR czy mutację genu PAI-1. Trombofilia diagnostyka nie może opierać się na samym wywiadzie z pacjentem czy innych badaniach, które nie są tak wiarygodne, jak badania DNA.

Trombofilia diagnostyka – gdzie zrobić badania na trombofilię?

Badania genetyczne w kierunku diagnostyki trombofilii można wykonywać w laboratoriach na terenie całego kraju. Można znaleźć je w każdym większym mieście. Należy wcześniej sprawdzić, czy dane laboratorium posiada w swojej ofercie badania genetyczne wykrywające trombofilię. Najlepszym wyborem są placówki, które zapewniają wysoką jakość analizy oraz kompletną cenę bez tzw. ukrytych opłat.

Trombofilia diagnostyka – ile kosztują badania na trombofilię?

Badania na trombofilię oferowane w formie panelowej to koszt około 330-500 złotych. Cenniki są indywidualnie ustalane przez laboratoria, dlatego koszty analizy mogą się różnić w zależności od wybranej placówki. Badania genetyczne w kierunku wykrycia trombofilii mogą być wykonane w ramach NFZ, jednak czas oczekiwania na refundowaną analizę może trwać nawet miesiącami.

Trombofilia diagnostyka – jak długo czeka się na wyniki badań na trombofilię?

Wykonanie badań panelowych mających na celu diagnostykę trombofilii wiąże się z czasem oczekiwania na wynik 5-7 dni roboczych. Oczywiście okres ten może być zmienny w zależności od wybranej placówki wykonującej analizę.

Wszystkie artykuły
Back to Top