Cytologia płynna – czym różni się od zwykłej cytologii?

cytologia płynna

Cytologia płynna to nowoczesna metoda wykonywania badania cytologicznego. Próbkę do analizy pobiera się w ten sam sposób, ale jest ona inaczej przechowywana. Dzięki temu analiza jest znacznie dokładniejsza, a badanie zyskuje większą wartość diagnostyczną. Na czym polega cytologia płynna? Co wykrywa? Podpowiadamy!

Na czym polega cytologia płynna?

Cytologia płynna to inaczej cytologia cienkowarstwowa lub cytologia LBC. Jest to dużo dokładniejsza wersja badania cytologicznego. Próbkę pobiera się w identyczny sposób – ginekolog pobiera wymaz z kanału szyjki macicy. W standardowej wersji badania przenosi on ją na suche szkiełko, a w przypadku cytologii LBC próbka trafia do pojemnika ze specjalnym płynnym podłożem.

Sposób zabezpieczenia próbki w cytologii cienkowarstwowej znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia pobranych komórek. Dzięki temu niemal w każdym przypadku możliwe będzie wykonanie analizy, a powtórne pobieranie próbki nie będzie konieczne. Płynne podłoże eliminuje także komórki nieistotne w badaniu np. bakterie lub czerwone krwinki, co zwiększa dokładność analizy.

Cytologia cienkowarstwowa – wskazania

Wykonanie cytologii płynnej wskazane jest każdej kobiecie, która rozpoczęła współżycie seksualne lub ukończyła 20 rok życia. Badanie powinna ona wykonywać regularnie przynajmniej raz na 3 lata. Częstsze wykonywanie cytologii jest jednak zalecane kobietom, które wcześniej uzyskały jej nieprawidłowy wynik, mają osłabiony układ immunologiczny albo są nosicielkami wirusa HPV lub HIV. W takim przypadku badanie powinno się powtarzać raz w roku.

Cytologia płynna (LBC) – co wykrywa?

Cytologia płynna to badanie w kierunku nieprawidłowych zmian w obrębie szyjki macicy. Jest to badanie profilaktyczne w kierunku raka tego narządu rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Dzięki cytologii cienkowarstwowej rak szyjki macicy może zostać wykryty w bardzo wczesnym stadium. Zwiększa to szanse pacjentki na skuteczne leczenie i pokonanie choroby.

Czy cytologia płynna wykryje HPV?

Na podstawie próbki pobranej do cytologii płynnej wykryty może zostać również wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Jest to wirus, którego szczepy prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy.

To, czy próbka pobrana do cytologii LBC zostanie zbadana również pod kątem HPV, zależy od danego laboratorium. Przed wykonaniem badania warto więc sprawdzić, co może wykryć analiza. W większości placówek możliwe jest wykupienie pakietu cytologia płynna + HPV.

 

Wszystkie artykuły
Back to Top