Dzień Seniora – aby poprawić jakość życia osób starszych

dzień seniora

14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. To doskonała okazja, żeby zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej – zarówno te związane z wiekiem, jak i zdrowiem czy sprawnością. Niestety osoby starsze na co dzień spotykają się z wieloma utrudnieniami…

Godna i szczęśliwa starość – czy to możliwe?

Wielu seniorów nie ma na nią szansy z powodu wykluczenia w różnych dziedzinach życia. Bariery obejmują nie tylko kłopoty ze sprawnością czy zdrowiem, ale też wykluczenie ekonomiczne czy cyfrowe. Osoby starsze często skazane są też na samotność i biedę…

14 listopada w wielu miejscach organizowane są specjalne spotkania, warsztaty czy wykłady dla tej grupy społecznej. W ten sposób – zwykle osoby młode – chcą zwrócić uwagę na utrudnienia i problemy, które mają ogromny wpływ na jakość życia seniorów.

Choroba Alzheimera – jeden z problemów osób starszych

Alzheimer dotyczy ok. 30 milionów seniorów na świecie. To schorzenie powodujące nieprawidłową pracę mózgu i wiążące się z naprawdę poważnymi powikłaniami: od zaników pamięci, przez kłopoty z mową, aż po problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Tymczasem wielu chorych nigdy nie otrzyma należnej pomocy, przeżywając ostatnie lata swojego życia w strachu i samotności.

Podwyższone ryzyko Alzheimera można wykryć wcześniej…

Mało kto zdaje sobie sprawę, że istnieje gen, który aż 10 razy podwyższa ryzyko zachorowania na tę podstępną chorobę. Chodzi o ApoE4, który można wykryć prostym badaniem genetycznym. Dzięki temu nie trzeba biernie czekać na wystąpienie choroby Alzheimeramożna podjąć takie działania, które prawdopodobieństwo zachorowania znacznie obniżą. To również szansa na szybkie zaobserwowanie pierwszych objawów – często mylonych z naturalnymi procesami starzenia.

Taki test warto wykonać zarówno u siebie, jak i u bliskiej osoby starszej. Być może będzie to okazja do zwiększenia świadomości na temat własnego zdrowia i poprawienia jakości życia?

Przeczytaj więcej: Badanie w kierunku Alzheimera (ApoE)

Alzheimer from testDNA Services Sp. z o.o.

POWYŻSZE DANE MAJA CHARAKTER INFORMACYJNY. OBECNIE NIE OFERUJEMY BADANIA NA GENOTYPOWANIE APOE.


Data publikacji: 13/11/2017, Data aktualizacji: 11/12/2018