Hemochromatoza – jak się objawa choroba?

Jakie są objawy hemochromatozy, Jakie są objawy hemochromatozy u dzieci, Jakie są objawy hemochromatozy u dorosłych, Czy objawy hemochromatozy są typoweHemochromatoza jest wrodzonym zaburzeniem przemiany materii, które polega na odkładaniu się złogów żelaza pod postacią hemosyderyny, w układzie siateczkowo- śródbłonkowycm, szczególnie w trzustce i wątrobie. W tych narządach najczęściej dochodzi do rozwinięcia się zwłóknienia, a co za tym idzie dochodzi do marskości. Co warto wiedzieć, aby ją rozpoznać?

 

Jakie są objawy hemochromatozy?
Jakie są objawy hemochromatozy u dzieci?
Jakie są objawy hemochromatozy u dorosłych?
Czy objawy hemochromatozy są typowe?

Jakie są objawy hemochromatozy?

Na hemochromatozę najczęściej chorują mężczyźni w wieku średnim, którzy odczuwają zmęczenie, osłabienie organizmu, czasami wręcz apatię i brak apetytu, którego skutkiem jest utrata masy ciała. Z czasem zmęczenie jest na tyle silne, że pacjent sam sobie już z nim nie radzi. Często do objawów dołączają bóle mięśni i dolegliwości związane ze złym funkcjonowaniem jelit i żołądka.

Jakie są objawy hemochromatozy u dzieci?

Hemochromatoza u dzieci może być dziedziczona, a jej następstwem są zmiany chorobowe, występujące tak jak i u dorosłych w wątrobie, gdzie może dojść do marskości, a w późniejszym stadium do rozwoju nowotworu, zaburzeń związanych z prawidłowym funkcjonowaniem trzustki, co z kolei doprowadza do cukrzycy, oraz do zaburzeń rytmu serca i jego całkowitej niewydolności. Należy pamiętać, że nieleczona hemochromatoza u dzieci bardzo często doprowadza do zgonu młodej osoby.

Jakie są objawy hemochromatozy u dorosłych?

U osób dorosłych bardzo często występuje zanik popędu płciowego zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet występuje zanik miesiączki, natomiast u mężczyzn – impotencja. Kolejnym objawem jest nadmierna pigmentacja skóry, cukrzyca, która ze względu na kolor skóry zwana jest cukrzyca brązową, natomiast w przeprowadzonych badaniach pojawiają się znamiona marskości wątroby i trzustki. Bardzo charakterystycznym objawem u osób dorosłych jest również zanik owłosienia w obrębie twarzy czy też pach.

Czy objawy hemochromatozy są typowe?

Hemochromatoza nie ma charakterystycznych objawów, często pojawiające się objawy są błędnie interpretowane i mylone z innymi chorobami. Niezwykle ważna jest odpowiednia diagnostyka, która polega na przeanalizowaniu objawów występujących u pacjenta i wyeliminowaniu innych chorób o podobnych objawach.

Data publikacji: 10/06/2019