Dzień Dziecka Utraconego 2021

Dzień Dziecka Utraconego 2021

22.10.21 w. odbędzie się konferencja „Nie jesteś sama” w ramach obchodów tegorocznego Dnia Dziecka Utraconego, który obchodzony jest 15 października. W tym dniu organizowane są msze św. w intencji dzieci nienarodzonych i przedwcześnie zmarłych oraz za ich najbliższych. Odbywają się również spotkania grup wsparcia oraz konferencje, które mają na celu zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat poronienia i praw, które przysługują rodzicom w tej sytuacji.

„Nie jesteś sama…” – jak umiejętnie pomagać kobietom po poronieniu?

Jedną z licznych inicjatyw podejmowanych w związku z obchodami Dnia Dziecka Utraconego jest organizowana przez Fundację OPES konferencja „Nie jesteś sama..”. Odbędzie się ona 22.10.21 w Tarnowie. Jest ona dedykowana położnym, pielęgniarkom oraz osobom towarzyszącym kobietom po stracie. Jednym z prelegentów będzie Laboratorium testDNA, które poruszy istotny temat jakim są prawa przysługujące rodzicom po poronieniu (nawet, kiedy ciąża zakończyła się na wczesnym etapie!), czyli:

  • Skrócony urlop macierzyński (56 dni),
  • Możliwość dokonania pochówku,
  • Zasiłek pogrzebowy 4 tys. zł.,
  • Odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.

Personel medyczny otrzyma również wskazówki jaki i w jaki sposób zabezpieczyć próbkę z poronienia, aby pacjentka mogła wykonać badania genetyczne, które nie tylko umożliwią jej skorzystanie z praw po poronieniu (musi zostać określona płeć), ale również dadzą możliwość poznania przyczyny poronienia.

Podczas konferencji wystąpią również:

  • Anna Stachulska, położna, specjalistka pielęgniarstwa rodzinnego, która powie jak wspierać kobiety po poronieniu i jaka jest rola położnej,
  • Joanna Pietrusiewicz – prezes Fundacji Rodzic Po Ludzku, ekspertka ds. praw kobiet w opiece okołoporodowej – poruszy temat opieki nad kobietą w sytuacji szczególnej zgodnie ze Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej,
  • Elżbieta Smajdor specjalista w dziedzinie logo terapii powie o metodach logoterapeutyczne w pracy z pacjentami
  • Iwona Wróbel – Przebięda wypowie się na temat psychologicznego ujęcia wsparcia w sytuacji utraty dziecka.

dzień dziecka utraconego 2021

 


Zobacz też:


Data publikacji: 13/10/2021, Data aktualizacji: 15/12/2021