Jakie badania na celiakię należy wykonać?

Tagi:
Jakie badania na celiakię należy wykonać

Celiakia to choroba, której podłoże polega na nieprawidłowej reakcji organizmu na dostarczany wraz z pożywieniem gluten. Konsekwencją działania glutenu jest degradacja kosmków jelitowych, niedobory, a w skrajnych przypadkach nawet niedożywienie i związane z tym problemy zdrowotne.  Celiakia ma podłoże genetyczne, dlatego diagnostykę warto rozpocząć od badania DNA.

Jakie są rodzaje badania na celiakię?

Badania na celiakię to przede wszystkim badania genetyczne, ponieważ celiakia ma podłoże genetyczne. Taka diagnostyka pozwala całkowicie wykluczyć chorobę bez względu na czynniki zewnętrzne, w tym stadium choroby czy wiek pacjenta. Kolejnym badaniem jest badanie serologiczne, które polega na pobraniu krwi od pacjenta. Najczęściej polega na oznaczeniu dwóch z trzech przeciwciał.

Badania na celiakię – refluks u dziecka ma związek z celiakią?

Badania na celiakię są ważnym elementem diagnostycznym. Warto sobie zdawać sprawę z tego, że nieleczona choroba może powodować liczne dolegliwości, a także stać się przyczyną innych chorób. Okazuje się, że zarówno celiakia, jak i nadwrażliwość na gluten mogą powodować objawy refluksu żołądkowo-przełykowego.

Czy badania na celiakię to testy alergologiczne?

Badania na celiakię to przede wszystkim badania genetyczne i serologiczne. Warto podkreślić, że celiakia i alergia na gluten to dwie odrębne jednostki chorobowe. W drugim przypadku można wykonać testy alergologiczne, które pozwalają potwierdzić lub wykluczyć uczulenie na gluten u pacjenta, a wynik badania pozwala podjąć odpowiednie środki lecznicze.

W przypadku alergii pokarmowej u dziecka zalecane są badania na celiakię?

Celiakia charakteryzuje się bardzo zróżnicowanymi objawami, które początkowo mogą utrudniać prawidłową diagnozę problemu. W wielu przypadkach współwystępują alergie pokarmowe lub objawy celiakii mylone są właśnie z licznymi alergiami pokarmowymi. W związku z  tym warto wykonać diagnostyczne badania na celiakię , aby przekonać się, czy reakcje organizmu wynikają z jednostki chorobowej.

Wszystkie artykuły
Back to Top