Jakie są koszty wykonania testu na ojcostwo?

Jaki jest koszt testu na ojcostwo, Kto pokrywa koszt testu na ojcostwo, Od czego zależy koszt testu na ojcostwo, Czy w testach na ojcostwo są ukryte koszty

Test na ojcostwo koszt to kluczowa kwestia, która zastanawia każdego, kto nie może być pewnym swojego ojcostwa. Okazuje się jednak, że wykonanie badania jest stosunkowo proste i wcale nie kosztuje majątku. Cena badania na ojcostwo różni się w zależności od wyboru konkretnej oferty czy sposobu pobrania próbek.

Jaki jest koszt testu na ojcostwo?
Kto pokrywa koszt testu na ojcostwo?
Od czego zależy koszt testu na ojcostwo?
Czy w testach na ojcostwo są ukryte koszty?

Jaki jest koszt testu na ojcostwo?

Koszty testu na ojcostwo są różne i zależą na ogół od metody pobrania próbek, czasem również od cennika samego laboratorium. W przypadku badań prywatnych wykonywanych po urodzeniu dziecka, ich cena wynosi od 500 do 1300 złotych. Badania na ojcostwo wykonywane od 8 tygodnia ciąży to znacznie wyższy koszt, który waha się w granicy 2000 – 6000 tysięcy złotych. Badania na ojcostwo zlecone drogą sądową mogą natomiast kosztować od 1500 do 1700 złotych.

Kto pokrywa koszt testu na ojcostwo?

Testy na ojcostwo nie wchodzą w zakres podstawowej opieki medycznej, dlatego nie podlegają refundacji ze strony NFZ. Osoba, która decyduje się na wykonanie testu i jest jego zleceniodawcą, musi liczyć się z koniecznością pokrycia kosztu badania. W przypadku drogi sądowej, o tym kto ponosi koszty badania, decyduje sędzia. Zazwyczaj jest to strona przegrana, ale sąd może zadecydować także o równym podziale kosztów między stronami.

Od czego zależy koszt testu na ojcostwo?

Koszty testów na ojcostwo zależą od sposobu wykonania badania oraz od tego, w jaki sposób zostaną pobrane same próbki. Znacznie łatwiej jest uzyskać materiał od narodzonego już dziecka niż od kobiety w ciąży, stąd ogromne różnice w kosztach wykonania badania. W przypadku drogi sądowej, wysoka cena badania jest uzależniona od znacznie większej ilości formalności, obostrzeń oraz konieczności uzyskania ekspertyzy.

Czy w testach na ojcostwo są ukryte koszty?

Zanim zdecydujemy się skorzystać z oferty danego laboratorium, warto zapoznać się z tym, co zawarte jest w cenie badania. Zwykle najtańsze oferty nie obejmują kosztów wysyłki próbek, opłat związanych z pobieraniem materiału w placówce czy ukazania profilu genetycznego na wyniku. Za takie dodatkowe usługi bardzo często trzeba dopłacić, dlatego nie zawsze opłaca się skorzystać z najtańszego laboratorium, które posiada ukryte koszty usługi.

Data publikacji: 27/03/2019