Kto zleca testy na ojcostwo?

Kto zleca testy na ojcostwoTesty na ojcostwo są wykonywane coraz częściej. Wokół nich pojawiły się różne mity – dotyczące m.in. tego, ilu ojców wychowuje nie swoje dziecko. Sprawdziliśmy, kto zleca testy na ojcostwo w Polsce i z jakiego powodu oraz jak często wynik wyklucza biologiczne ojcostwo. Informacje znajdziesz w poniższym zestawieniu. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:
Testy na ojcostwo – wstęp
Kto zleca testy na ojcostwo w Polsce?
Dlaczego Polacy zlecają testy na ojcostwo?
Jakie są inne powody, dla których wykonuje się testy na ojcostwo?
Ile dzieci bierze udział w badaniu na ojcostwo? W jakim są wieku?
Ile wyników wyklucza, a ile potwierdza ojcostwo?
Infografika

Testy na ojcostwo – wstęp

Popularność testów DNA rośnie z roku na rok. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy coraz bardziej świadomi, że badania genetyczne mogą nam pomóc w wielu życiowych sytuacjach. Testy DNA są ponadto dostępne dla każdego. Pomagają unormować sytuację prawną oraz przywrócić spokój i poczucie bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki pewności wyniku, który jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo mężczyzny względem dziecka.

Badania DNA na ojcostwo są ogólnodostępne i nie wymagają skierowania z sądu. Mogą być wykonywane z dowolnych próbek, które zawierają materiał genetyczny. DNA można obecnie pobrać nie tylko z krwi, ale także z przedmiotów użytku osobistego, takich jak szczoteczka do zębów, zużyta chusteczka higieniczna, maszynka do golenia lub smoczek. Rodzaj próbki nie wpływa na pewność wyniku – próbki DNA pobrane z krwi, wymaz z policzka czy mikroślad z chusteczki są tak samo pewne.

Kto zleca testy na ojcostwo w Polsce?

Statystyki pokazują, że najczęściej są to mężczyźni w wieku 30-40 lat.

Dlaczego Polacy zlecają testy na ojcostwo?

Powody, dla których wykonywane jest badanie DNA, zależą od tego, kto zleca testy na ojcostwo.

Mężczyzna może chcieć wykonać taki test, gdy:

  • podejrzewa partnerkę o zdradę i chce zyskać pewność, że to on jest ojcem dziecka,
  • podejrzewa, że płaci niesłusznie alimenty,
  • chce uzyskać pewność przed uznaniem ojcostwa w Urzędzie Stanu Cywilnego,
  • chce uzyskać pewność co do ojcostwa przed przepisaniem spadku.

Dla kobiety test DNA na ojcostwo może się okazać przydatny, gdy:

  • chce zyskać pewność, że jest w ciąży ze swoim partnerem lub udowodnić partnerowi / rodzinie partnera, że to on jest biologicznym ojcem dziecka,
  • potrzebuje potwierdzenia, by móc się ubiegać o pomoc finansową i alimenty na dziecko.

Jakie są inne powody, dla których wykonuje się test na ojcostwo?

Inne powody wykonywania testów na ojcostwo to sytuacje, w których potrzebny jest dowód do sprawy o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa. Test na ojcostwo może stanowić dowód także wtedy, gdy w trakcie rozwodu lub do 300 dni od ustania bądź unieważnienia małżeństwa na świat przyszło dziecko nowego partnera.

Ile dzieci bierze udział w badaniu na ojcostwo? W jakim są wieku?

W badaniu na ojcostwo najczęściej bierze udział jedno dziecko. Pozyskane anonimowo dane pokazały, że Polacy najczęściej badają ojcostwo po narodzinach dziecka, gdy jest ono w wieku od 7 miesięcy do 18 lat.

Ile wyników potwierdza, a ile wyklucza ojcostwo?

W internecie można znaleźć informację, że 1 na 10 mężczyzn wychowuje nie swoje dziecko. Według zebranych danych, 17% wyników testów DNA wykonywanych w testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wyklucza biologiczne ojcostwo. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie oznacza to, że aż 17% mężczyzn wychowuje nie swoje dzieci. Badania robione są z różnych powodów. W ogólnej populacji procent ten prawdopodobnie jest więc dużo niższy.

Infografika

Kto zleca testy na ojcostwo?

Źródło: Analiza anonimowych ankiet pacjentów laboratorium testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

 

Data publikacji: 10/10/2019, Data aktualizacji: 29/12/2021