Jak wybrać najlepsze laboratorium analiz DNA?

Rezultat, jaki klient otrzymuje wykonując test na ojcostwo lub też analizując jakiekolwiek inne pokrewieństwo, ma bardzo duży wpływ na niego i jego najbliższych. Dlatego też szalenie istotne jest to, w jaki sposób dokonuje się wyboru laboratorium.

Jest to szczególnie ważne na tak konkurencyjnym rynku diagnostyki genetycznej w Polsce, gdzie często funkcjonują firmy o niskiej wiarygodności, poszukujące raczej szybkiego zysku, a nie dbające o jakość badań.

.

Certyfikaty i standardy jakości laboratorium

Niemożliwe jest bycie „specjalistą we wszystkim”. Dlatego też nikt nie wymaga, by klient samodzielnie oceniał procedury laboratoryjne i jakość wykonywanego badania. Na całym świecie zajmują się tym specjalnie do tego celu powołane instytucje, nadające certyfikaty i określające standardy analiz DNA. Dzięki temu klient jest w stanie szybko ocenić laboratorium czytając po prostu informacje o przyznanych danej firmie świadectwach potwierdzających jakość i sprawdzając normy, które spełnia. W przypadku renomowanych firm informacje te są zawsze łatwo dostępne na stronach internetowych.

laboratorium analiz DNA

Aby ocenić laboratorium należy mieć dostęp do informacji o nim. Firmy przeprowadzające od wielu lat analizy ujawniają otwarcie na stronach www lub w broszurach informacje o laboratorium. Niestety w przypadku pozostałych firm często można spotkać lakoniczne sformułowania typu „badanie jest przeprowadzane w renomowanym laboratorium”, które nie są poparte żadnymi konkretami. W takim przypadku radzimy zachowanie ostrożności.

.

Doświadczenie zespołu w analizach DNA

Patrząc na rynek globalny, diagnostyka DNA jest jedną z dziedzin biotechnologii uznawanych za bardzo perspektywiczną. Powoduje to, że niektóre laboratoria do tej pory zajmujące się innymi dziedzinami biotechnologii, zaczynają „przeorientowywać” się na diagnostykę DNA.

Powstają też nowe laboratoria tworzone całkowicie od podstaw. Teoretycznie, nie ma nic złego w powiększającej się konkurencji, jednakże niedoświadczone laboratoria podchodzą do analiz czasami w sposób zbyt lekkomyślny. Prawdą jest, że opis procedur można znaleźć nawet w internecie i niestety część z firm nimi się kieruje.

Jednakże to, co jest najważniejsze, to optymalizacja procesów laboratoryjnych oraz doświadczenie w przeprowadzaniu analiz i odczycie wyników. To one gwarantują najwyższą pewność wyników. Dlatego też warto zawsze zwrócić uwagę na ilość przeprowadzonych przez laboratorium badań oraz doświadczenie jego personelu.

.

Współpraca z cenionymi ekspertami, lekarzami, sądami i prokuraturą

laboratorium analiz DNA

Referencje z Sądu

Przeprowadzenie badań w laboratorium powinna zostać doceniona zarówno przez klientów indywidualnych jak i instytucje państwowe takie jak: sady, prokuratura czy policja. Profesjonalna obsługa oraz wiarygodność i rzetelność wykonywanych przez laboratorium testów na ojcostwo wskazują na wysoką jakość wykonywanych badań. Zlecenie badań prywatnemu laboratorium przez instytucje państwowe świadczy o zaufaniu oraz wysokich standardach zarówno w samym przeprowadzaniu analiz, jak i w obsłudze.

 

Dr n.melaboratorium analiz DNAd. Grzegorz Południewski

„Bazując na wieloletniej współpracy zauważyliśmy że firma testDNA wyróżnia się na tle innych firm z branży. Jednym z atutów, najważniejszym zarówno dla pacjenta jak i lekarza jest wiarygodność i rzetelność wykonywanych badań.”

Więcej opinii ekspertów>>>

.

Pewność wyników

Wielu z Państwa zastanawia się czy analiza próbek w laboratorium została „naprawdę” wykonana a otrzymany wynik jest prawdziwy. Jak to najlepiej sprawdzić? Warto przed wykonaniem badania dowiedzieć się jak będzie wyglądał wynik. Bardzo ważne jest, aby na wyniku pojawił się takie informacje jak:

  • Profile genetyczne uczestników testu
  • Rezultat analizy statystycznej i słowna interpretacja wyniku
  • Podpisy i pieczątki osób wykonujących i zatwierdzających badanie
  • Dane osób wpisane w formularzu zlecenie testu: imię i nazwisko, data urodzenia,
  • Tak przedstawiony wynik świadczy o rzetelnie przeprowadzonej analizie a Państwo mogą być spokojni o jego wiarygodność.

Istotne jest również to na ilu markerach DNA wykonywane jest badanie – im jest ich więcej tym lepiej, szczególnie w przypadku kiedy w badaniu nie uczestniczy matka dziecka.

Dlaczego warto badać 24 markery DNA>>>

Z uwagi na fakt, iż indywidualne dokonanie powyższej oceny jest bardzo ciężkie, sugerujemy Państwu wspieranie swojej decyzji przyznanymi certyfikatami i spełnianymi przez laboratorium normami. Warto również zwrócić uwagę na to ile markerów dane laboratorium bada – im więcej tym lepiej!

.

Wygoda i indywiudalne podejście do klienta

Każdy z klientów jest wyjątkowy i ma inne potrzeby. Wykonując tak ważne badanie macie Państwo prawo oczekiwać obsługi najwyższej jakości. Nie chodzi tutaj tylko o to, jak szybko zostanie wykonana analiza, ale przede wszystkim o to, w jaki sposób firma będzie odpowiadała na Państwa pytania i jak wyjdzie naprzeciw indywidualnym oczekiwaniom.

Bezpieczna oferta cenowa>>>

Nasi konsultacji są do Państwa dyspozycji codziennie od godziny 8:00 do 21:00 pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 lub numerem stacjoanrnym (32) 445 34 26

.

Ochrona danych osobowych

Ze względu na delikatność i wyjątkową poufność obsługiwanych danych, jest bardzo istotne, w jaki sposób firma je chroni przed niepowołanymi osobami. Prosimy zwrócić uwagę, czy dane są odpowiednio przechowywane w zabezpieczonych bazach danych, najlepiej na osobnych serwerach zabezpieczonych przed włamaniami z internetu. Prosimy również zwrócić uwagę, co się dzieje z Państwa próbkami po wykonaniu wyniku. Jeżeli informacje te nie są dostępne na stronach internetowych, to należy zawsze pytać o to przedstawiciela firmy.

Data publikacji: 19/05/2015, Data aktualizacji: 22/10/2019