Migreny u chorych na celiakię?Migreny u chorych na celiakię?

Naukowcy z Instytutu Neurologii Uniwersytetu Medycznego Columbia ustalili, że  prawdopodobieństwo wystąpienia migren u chorych na celiakię jest znacznie większe niż u osób zdrowych.

 

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

 

 

Neurologiczne objawy, które wstępowały w przebiegu celiakii były już wielokrotnie opisywane przez naukowców praktycznie od 1960 r. Jednakże w tym przypadku badacze wzięli pod uwagę obecność innych zależnych warunków. Wiele osób cierpi na chorobę Crohn’a oraz wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Obie choroby mogą powodować ataki biegunki, krwawienia z odbytu, gorączkę czy utratę masy ciała.

Naukowcy przebadali w sumie 700 pacjentów, którzy na początku odpowiedzieli na szereg pytań dotyczących m.in. zdiagnozowania u nich celiakii lub  zapalenia jelit, występowania problemów żywieniowych związanych z pokarmami zawierającymi pszenicę czy bólów głowy, a także palenia tytoniu, picia alkoholu oraz kawy i innych nawyków.

Przewlekłe bóle głowy u osób z celiakią

Z tej grupy usunięto pacjentów po urazach głowy i guzach mózgu oraz tych, którzy spożywali dziennie więcej niż 2 napoje alkoholowe oraz ponad 4 filiżanki kawy. W ten sposób naukowcy chcieli wyeliminować wszystkie czynniki, które potencjalnie mogły powodować bóle głowy. Z początkowej grupy ankietowanych pozostało zatem 502 pacjentów, którzy zostali poddani szczegółowym badaniom. Okazało się, że 188 pacjentów było chorych na celiakię, 111 miało chorobę jelit, a 25 było wrażliwych na gluten. Pozostałe 178 pacjentów posłużyła jako grupa kontrolna.

Przewlekłe bóle głowy zgłosiło 56% pacjentów wrażliwych na gluten, 30% osób z celiakią i 23% osób cierpiącymi na choroby jelit. Niestety do tej pory naukowcy nie wykryli mechanizmu, który mógłby odpowiadać za migreny u tychże osób. Niekwestionowane jest to, że bóle głowy u tej grupy pacjentów występują znacznie częściej niż u osób zdrowych. Przypuszcza się, że za ten stan rzeczy mogą być odpowiedzialne m.in. wytwarzane w przebiegu celiakii przeciwciała, które atakują komórki mózgu.

Mniej więcej 1/3 pacjentów z celiakią i osób wrażliwych na gluten skarży się na bóle głowy. Po wprowadzeniu diety u wielu chorych zaobserwowano znaczącą poprawę w częstości i nasileniu się objawów bólów głowy. Istotne jest to, aby każda osoba, która skarży się na bóle głowy została przebadana również pod kątem celiakii. Takie spostrzeżenia naukowcy zaprezentowani na majowym posiedzeniu Stowarzyszenia Neurologicznego w Nowym Orleanie.

Celiakia – choroba trudna do zdiagnozowania

Celiakia jest chorobą trudną w diagnostyce gdyż niektóre z badań nie zawsze dają jednoznaczny wynik. Obecnie standardowo przeprowadza się oznaczenia poziomu przeciwciał oraz wykonuje się biopsję jelita cienkiego – jednak jest to zabieg inwazyjny. Od tego roku światowe organizacje zarekomendowały również wykorzystanie badań genetycznych określających obecność genów DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03) . Testy genetyczne są bardzo dobrym rozwiązaniem przy wykluczeniu celiakii, zwłaszcza u pacjentów, u których występują niespecyficzne objawy lub/i przebywających od jakiegoś czasu na diecie bezglutenowej.

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych badań

Powrót

.


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

 

Data publikacji: 12/05/2015, Data aktualizacji: 12/02/2019