Jakie próbki można wykorzystać do testu na ojcostwo?

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, próbką do testu na ojcostwo może być praktycznie wszystko. Identyczne DNA znajdziemy bowiem w każdej komórce żywego organizmu. Miejsce, z którego zostanie wyizolowane nie ma zatem najmniejszego znaczenia. Laboratoria dzielą badane przez siebie materiały na standardowe i niestandardowe. Jaka jest między nimi różnica?

próbki do testu na ojcostwo, jakie próbki do badania ojcostwa, Jakie próbki można wykorzystać do testu na ojcostwo  Próbki standardowe

Wymaz z wnętrza jamy ustnej, a ściślej rzecz ujmując z błony śluzowej policzka, należy do najczęściej wykorzystywanych materiałów tak do prywatnego badania na ojcostwo, jak i sądowych badaniach ojcostwa. Pobranie takiej próbki jest łatwe, szybkie, bezpieczne i całkowicie bezbolesne. Z uwagi na niskie ryzyko zanieczyszczenia, znajdujące się w wymazie policzkowym DNA jest przeważnie dobrej jakości. Ponadto zalicza się do próbek wyjątkowo trwałych, potrafiących znieść nawet kilkudniowy transport.

.

Zobacz: Dlaczego w testach DNA na ojcostwo stosuje się wymazy z policzka >>.

 Próbki niestandardowe

Okazuje się, że swój materiał genetyczny pozostawiamy na wielu przedmiotach codziennego użytku, w tym np. na przyborach toaletowych, takich jak choćby maszynka do golenia czy szczoteczka do zębów. Izolacja DNA z „mikrośladów” – bo tak powszechnie nazywa się tego typu materiały – jest jednak nieco bardziej skomplikowana, a niebezpieczeństwo, że zostaną one zanieczyszczone cudzym DNA całkiem spore. Właśnie z tego względu zalicza się je do tzw. próbek niestandardowych, wykorzystywanych najczęściej w sytuacji braku możliwości pobrania wymazu. Oprócz wspomnianej maszynki do golenia i szczoteczki do zębów do grupy „mikrośladów” zaliczają się:

  • próbki do testu na ojcostwo, jakie próbki do badania ojcostwa, Jakie próbki można wykorzystać do testu na ojcostwowłosy wyrwane wraz z cebulką (ścięte nie będą nadawały się do badania),
  • plamy krwi,
  • ślady spermy / śluzu,
  • patyczki z woskowiną uszną,
  • chusteczki higieniczne z wydzieliną z nosa,
  • paznokcie wycięte ze skórkami,
  • guma do żucia,
  • gryzaki i smoczki (nie mogą one zostać wygotowane lub wysterylizowane),
  • zużyte podpaski i tampony oraz wiele innych.

Czytaj więcej: Testy na ojcostwo z mikrośladów >>

A co z próbkami krwi?

Krew jest obecnie coraz rzadziej wykorzystywanym źródłem materiału genetycznego do testów na ojcostwo. Jak nietrudno się domyślać została ona wyparta przez znacznie łatwiejsze do pozyskania wymazy policzkowe.


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Data publikacji: 14/05/2015, Data aktualizacji: 28/12/2021