100% pewny test na ojcostwo – jedyny na 34 markerach DNA!

34 markery DNA, test na ojcostwo na 34 markerach DNA

Test na ojcostwo na 34 markerach DNA odznacza się bardzo dużą czułością. Wynik badania DNA wykonanego na tak dużej liczbie markerów ma bardzo silną wartość dowodową. W praktyce oznacza to większą pewność (szczególnie w nietypowych sytuacjach, takich jak badanie tylko próbki od ojca i dziecka, ewentualne pokrewieństwo domniemanych ojców czy wystąpienie u dziecka mutacji, której nie można przewidzieć).

Najważniejsze informacje:

34 markery DNA – większa pewność również w niestandardowych sytuacjach

Test na ojcostwo na 34 markerach DNA jest bardzo dokładny, ponieważ wybrane do niego markery – czyli miejsca na DNA – odznaczają się wysoką zmiennością. Co to oznacza? W testach na ojcostwo analizie poddaje się takie miejsca, które są bardzo charakterystyczne dla danej osoby. Innymi słowy: niespokrewnione ze sobą osoby powinny mieć inne DNA w badanych miejscach.

Im więcej takich miejsc przebadamy, tym wynik badania DNA jest pewniejszy. Jest to szczególnie ważne, jeśli test na ojcostwo obejmuje analizę tylko próbki pobranej od ojca i dziecka. W takiej sytuacji badając mniejszą liczbę markerów, np. 16, możemy nie uzyskać wystarczająco wysokiego prawdopodobieństwa potwierdzenia ojcostwa – i tym samym wartość dowodowa wyniku będzie niska.

34 markery DNA, test na ojcostwo na 34 markerach DNA

Powyżej przedstawiamy wykres pokazujący, jak ważny jest odpowiedni wybór markerów DNA. Tak zwana „siła wykluczenia” poszczególnych markerów wchodzących w skład ekspertyz DNA jest bardzo zróżnicowana. Test na ojcostwo wykonywany w naszym laboratorium obejmuje wszystkie markery z poniższego wykresu oraz jeszcze kilka dodatkowych. Co ważne: obejmuje on również marker SE33 odznaczający się największą siłą dowodową (zaznaczony na niebiesko).

 

Na wykresie na czerwono zostały natomiast zaznaczone markery wchodzące w skład standardowej analizy przeprowadzanej na 16 markerach DNA. Jak widać – większość tych markerów oznacza się dość niską siłą wykluczenia w porównaniu do omawianego wcześniej markera SE33 oraz innych markerów wchodzących w skład badania na 34 markerach DNA.

 

34 markery DNA, test na ojcostwo na 34 markerach DNA

mgr Krystyna Szymczyk, diagnosta laboratoryjny, tłumaczy:

 

Marker SE33 jest jednym z najbardziej polimorficznych (czyli występującym w różnorodnych odmianach, charakterystycznym dla danej osoby) ze wszystkich markerów stosowanych dotychczas w genetyce sądowej – zarówno w badaniach dotyczących ustalania sporności ojcostwa i pokrewieństwa, jak i w identyfikacji śladów biologicznych. Dlatego jego analiza jest niezwykle ważna dla pewności uzyskanego wyniku badania DNA.

Czy test na ojcostwo na 24 markerach DNA jest mniej pewny?

Badanie na 24 markerach DNA daje pewny wynik. Ta liczba markerów uznawana jest za „złoty standard”, który pozwala jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo. testDNA Sp. z o.o. Sp. k., jako jedno z nielicznych laboratoriów, ma również akredytację na badanie DNA przeprowadzane na 24 markerach genetycznych (testDNA Sp. z o.o. Sp. k. to laboratorium badawcze akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji [w zakresie: Analiza pokrewieństwa, Analiza polimorfizmu DNA z wykorzystaniem układu STR. Metoda: Multipleks PCR z elektroforezą kapilarną] / [w odniesieniu do wymagań PN-EN ISO/IEC 17025], [Nr AB 1618]. Zakres akredytacji…) – pewność wyników przy takiej liczbie markerów została więc zatwierdzona przez zewnętrzny organ.

 

Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których po przebadaniu tylko ojca i dziecka prawdopodobieństwo potwierdzenia ojcostwa może być niższe niż to, które zaleca Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii.

 

Jeśli prawdopodobieństwo potwierdzenia ojcostwa uzyskane w trakcie analizy DNA będzie niższe niż 99,9999%, testDNA Sp. z o.o. Sp. k. NIE MOŻE WYDAĆ WYNIKU. To dlatego, że tylko wynik potwierdzający ojcostwo z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999% może zostać uznany za pewny.

 

Z tego powodu wskazane jest wtedy przebadanie większej liczby markerów lub włączenie materiału DNA od matki, co nie zawsze jest możliwe. Zwykle rozszerzenie analizy o dodatkowe markery DNA pozwala na uzyskanie bardzo wysokiego prawdopodobieństwa.

W testDNA zlecając badanie na ojcostwo na 24 markerach w razie potrzeby istnieje możliwość rozszerzenia badania bezpłatnie do aż 34 markerów genetycznych!!

Przykładowa kalkulacja prawdopodobieństwa potwierdzenia ojcostwa w zależności od ilości badanych markerów DNA przy wystąpieniu u dziecka jednej mutacji.

34 markery DNA, test na ojcostwo na 34 markerach DNA

Kiedy warto rozszerzyć analizę o dodatkowe markery DNA? 3 najważniejsze sytuacje

Sytuacje, w których wskazane jest rozszerzenie analizy o dodatkowe markery DNA:

  • wystąpienie mutacji u dziecka – niezgodność w jednym markerze (jeśli analiza na 24 markerach DNA wskaże prawdopodobieństwo niż wymagane przez PTMSiK);
  • układ alleli, który powoduje, że pomimo analizy aż 24 markerów DNA uzyskujemy niskie prawdopodobieństwo – i uniemożliwia nam to wydanie wyniku (przy potwierdzeniu ojcostwa prawdopodobieństwo to nie może być niższe niż 99,999%);
  • gdy nie można wykluczyć, że potencjalnym ojcem jest osoba blisko spokrewniona z badanymi osobami.

 


Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

zadzwoń teraz

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

Napisz do nas: biuro@testDNA.pl

Marcin Kliś

Marcin Kliś

Joanna Musiał

Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

Ewelina Czernachowska

Ewa Przeliorz

Ewa Przeliorz
Data publikacji: 17/07/2019, Data aktualizacji: 29/12/2021