Dlaczego warto badać 34 markery DNA? Jak wpływa to na pewność wyniku testu na ojcostwo?

Wynik testu na ojcostwo

Test na ojcostwo na 34 markerach DNA odznacza się bardzo dużą czułością. Wynik badania DNA wykonanego na tak dużej liczbie markerów ma bardzo silną wartość dowodową. W praktyce oznacza to większą pewność (szczególnie w nietypowych sytuacjach, takich jak ewentualne pokrewieństwo domniemanych ojców czy wystąpienie u dziecka mutacji, której nie można przewidzieć).

34 markery DNA – większa pewność!

Test na ojcostwo na 34 markerach DNA jest bardzo dokładny, ponieważ wybrane do niego markery – czyli miejsca na DNA – odznaczają się wysoką zmiennością.

Co to oznacza? W testach na ojcostwo analizie poddaje się takie miejsca, które są bardzo charakterystyczne dla danej osoby. Innymi słowy: niespokrewnione ze sobą osoby powinny mieć inne DNA w badanych miejscach.

34 markery DNA, test na ojcostwo na 34 markerach DNA

Powyżej przedstawiamy wykres pokazujący, jak ważny jest odpowiedni wybór markerów DNA. Tak zwana „siła wykluczenia” poszczególnych markerów wchodzących w skład ekspertyz DNA jest bardzo zróżnicowana. Test na ojcostwo wykonywany w naszym laboratorium obejmuje wszystkie markery z poniższego wykresu oraz jeszcze kilka dodatkowych. Co ważne: obejmuje on również marker SE33 odznaczający się największą siłą dowodową (zaznaczony na niebiesko).

Na wykresie na czerwono zostały natomiast zaznaczone markery wchodzące w skład standardowej analizy przeprowadzanej na 16 markerach DNA. Jak widać – większość tych markerów oznacza się dość niską siłą wykluczenia w porównaniu do omawianego wcześniej markera SE33 oraz innych markerów wchodzących w skład badania na 34 markerach DNA.

mgr Krystyna Szymczyk, diagnosta laboratoryjny, tłumaczy: Marker SE33 jest jednym z najbardziej polimorficznych (czyli występującym w różnorodnych odmianach, charakterystycznym dla danej osoby) ze wszystkich markerów stosowanych dotychczas w genetyce sądowej – zarówno w badaniach dotyczących ustalania sporności ojcostwa i pokrewieństwa, jak i w identyfikacji śladów biologicznych. Dlatego jego analiza jest niezwykle ważna dla pewności uzyskanego wyniku badania DNA.

Test na 24 markerach – czy jest pewny?

Badanie na 24 markerach DNA daje pewny wynik. Ta liczba markerów uznawana jest za „złoty standard”, który pozwala jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo.

testDNA Sp. z o.o. Sp. k., jako jedno z nielicznych laboratoriów, ma również akredytację na badanie DNA przeprowadzane na 24 markerach genetycznych. Pewność wyników przy takiej liczbie markerów została więc zatwierdzona przez zewnętrzny organ.

Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których po przebadaniu tylko ojca i dziecka prawdopodobieństwo potwierdzenia ojcostwa może być niższe niż to, które zaleca Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii.

Jeśli prawdopodobieństwo potwierdzenia ojcostwa uzyskane w trakcie analizy DNA będzie niższe niż 99,9999%, testDNA Sp. z o.o. Sp. k. NIE MOŻE WYDAĆ WYNIKU. To dlatego, że tylko wynik potwierdzający ojcostwo z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999% może zostać uznany za pewny.

Kiedy wynik testu na ojcostwo jest pewny

Z tego powodu wskazane jest wtedy przebadanie większej liczby markerów lub włączenie materiału DNA od matki, co nie zawsze jest możliwe. Zwykle rozszerzenie analizy o dodatkowe markery DNA pozwala na uzyskanie bardzo wysokiego prawdopodobieństwa.

W testDNA zlecając badanie na ojcostwo na 24 markerach w razie potrzeby istnieje możliwość rozszerzenia badania bezpłatnie do aż 34 markerów genetycznych!!

Przykładowa kalkulacja prawdopodobieństwa

Poniżej zamieszczamy przykładową kalkulację prawdopodobieństwa potwierdzenia ojcostwa w zależności od ilości badanych markerów DNA przy wystąpieniu u dziecka jednej mutacji.

34 markery DNA, test na ojcostwo na 34 markerach DNA

Kiedy warto rozszerzyć analizę DNA?

Sytuacje, w których wskazane jest rozszerzenie analizy o dodatkowe markery DNA:

  • wystąpienie mutacji u dziecka – niezgodność w jednym markerze (jeśli analiza na 24 markerach DNA wskaże prawdopodobieństwo niż wymagane przez PTMSiK);
  • układ alleli, który powoduje, że pomimo analizy aż 24 markerów DNA uzyskujemy niskie prawdopodobieństwo – i uniemożliwia nam to wydanie wyniku (przy potwierdzeniu ojcostwa prawdopodobieństwo to nie może być niższe niż 99,999%);
  • gdy nie można wykluczyć, że potencjalnym ojcem jest osoba blisko spokrewniona z badanymi osobami.

Często zadawane pytania

Szukasz informacji na temat badania? Sprawdź najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na temat testów na ojcostwo

Jak można zamówić test na ojcostwo?

💻 On-line przez sklep internetowy: wybierz badanie

📅 Poprzez formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę (oddzwonimy w celu potwierdzenia umówienia wizyty)

📞 Telefonicznie 665 761 161 6 dni w tygodniu

📧 Mailowo biuro@testdna.pl

💬 Na dyskretnym czacie: napisz

Gdzie można zrobić test na ojcostwo?

🏠 W DOMU:

  • próbki możesz pobrać samodzielnie, wykorzystując zamówiony wcześniej zestaw lub zebrać dowolne materiały dyskretne (np. smoczek, szczoteczkę do zębów) lub pobrać wymazy z policzka na patyczki kosmetyczne;
  • próbki do badania może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta (Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, każda pielęgniarka mobilna jest przez nas wyposażona w jednorazową maseczkę i rękawiczki!)

🏥 W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

Współpracujemy z ponad 300 przychodniami w całej Polsce, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Umów wizytę domową lub wizytę w placówce: formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę

Jakie próbki można przekazać do testu na ojcostwo?

W testDNA Sp. z o.o. Sp. k. nie dzielimy próbek na „gorsze” i „lepsze”. Każda próbka jest tak samo dobra – musi jednak zawierać materiał DNA badanej osoby. Przykładowe próbki to oprócz wymazów z policzka np. smoczek, szczoteczka do zębów, kubek, słomka, butelka, puszka, sztućce, chusteczka z katarem czy niedopałek papierosa. Każda próbka jest objęta gwarancją – czyli jeśli z jakiegoś powodu nie będzie nadawała się do badania, można przekazać bezpłatnie kolejną. Poczytaj więcej: Jakie próbki można przekazać do testu na ojcostwo…

Jak wygląda wynik testu na ojcostwo?

Wynik badania na ojcostwo wykonywanego w testDNA Sp. z o.o. Sp. k. to dokument – kilkustronicowy raport. Zawiera on przede wszystkim słowną interpretację rezultatu (czyli wskazuje, z jakim prawdopodobieństwem badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka). Na wyniku znajdują się ponadto tabele z profilami genetycznymi uczestników, opis stanu próbek, opis wykorzystanej metody oraz podpisy i pieczątki osób przeprowadzających badanie. Zobacz przykładowy wynik…

Kto musi wziąć udział w teście na ojcostwo?

Do wydania jednoznacznego wyniku potrzebne są próbki od domniemanego ojca i dziecka. Nie ma potrzeby, aby do testu był włączany materiał od matki.

Kiedy wynik testu na ojcostwo jest pewny?

Wynik testu na ojcostwo jest pewny, kiedy jest zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Genetyki Sądowej i Kryminologii. Potwierdzenie ojcostwa powinno wynosić ponad 99,9999% – wtedy określane jest w genetyce jako prawdopodobieństwo graniczące z pewnością. Wykluczenie musi być natomiast stuprocentowe (100%). W testDNA Sp. z o.o. Sp. k. wydajemy właśnie tylko takie wyniki.

Czy test na ojcostwo trzeba powtarzać?

Nie – test na ojcostwo wystarczy wykonać raz w życiu, ponieważ analizowane w tym badaniu fragmenty DNA nie zmieniają się. Zdarzają się jednak sytuacje, że Pacjenci powtarzają badanie ojcostwa wcześniej wykonane w mało wiarygodnym laboratorium – zlecają je raz jeszcze, tym razem w testDNA Sp. z o.o. Sp. k., aby zyskać całkowitą pewność.

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo można zrealizować już na etapie ciąży: od 8 tygodnia (na podstawie krwi ciężarnej) albo od 15 tygodnia (na podstawie płynu owodniowego). Po narodzinach dziecka test na ojcostwo można wykonać od drugiej doby życia. Jeśli rodzina dysponuje materiałem genetycznym od domniemanego ojca, test można zlecić także po jego śmierci.

Czy test na ojcostwo można zrobić w domu?

Tak! Test na ojcostwo śmiało zrobisz w domu – samodzielnie pobierając próbki lub umawiając wizytę domową pielęgniarki.

Co się stanie, jeśli nieprawidłowo pobiorę wymaz do testu na ojcostwo?

Pobranie wymazu z policzka jest bardzo proste, dlatego najczęściej wykonywane jest prawidłowo. Jeśli na wymazówce nie będzie odpowiedniej ilości DNA, masz gwarancję – kolejne pobranie jest w cenie.

Czy test na ojcostwo jest bezpieczny?

Test na ojcostwo jest całkowicie bezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – próbki to wymazy z policzka (których pobranie jest proste i bezbolesne) albo materiały dyskretne (np. szczoteczka do zębów, smoczek, maszynka do golenia).

Ile się czeka na wynik testu na ojcostwo?

Jeśli od wszystkich badanych osób pobrane są wymazy z policzka – wynik otrzymasz do 5 dni roboczych. Jeśli będą to natomiast próbki dyskretne lub wymazy pobrane na patyczki kosmetyczne – rezultat dostępny będzie do 10 dni roboczych.

Jak otrzymam wynik testu na ojcostwo?

Wynik otrzymasz w sposób zaznaczony na formularzu zlecenia badania. Możesz otrzymać go on-line i/lub wysyłkowo bądź odebrać w wybranej przychodni.

Jak się robi test na ojcostwo?

Badanie ojcostwa zrobisz w bardzo prosty sposób. Wystarczy znaleźć odpowiednie laboratorium – najlepiej certyfikowane i z dużym doświadczeniem. Następnie po uprzednim kontakcie z placówką wypełniasz właściwy formularz i dostarczasz dogodne dla siebie próbki – wymazy z policzka lub mikroślady. Po tym kroku zostaje Ci jedynie oczekiwać na wynik.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

To, ile kosztuje test na ojcostwo, sprawdzisz w naszym CENNIKU.

Czy można opłacić badanie na raty?

Tak – koszt badania na ojcostwo można rozłożyć na raty (5-60 rat). Wystarczy zostawić swój numer telefonu, by dział finansowy skontaktował się w tej sprawie. Gwarancja kredytowa zostanie przesłana kurierem w ciągu 2 dni – nie trzeba więc udawać się do banku. Pod uwagę brane są dochody nie tylko z umowy o pracę, ale też np. umowy zlecenia, umowy o dzieło czy emerytury. Poczytaj więcej o ratach…

Czy test na ojcostwo można zrobić na NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszt badań medycznych – które mają na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta, wykrycie chorób etc. Test na ojcostwo nie należy do tego rodzaju badań – nie można go więc zrobić na NFZ.

Jak zapłacić za test na ojcostwo?

Za test na ojcostwo można zapłacić w wygodny dla siebie sposób: tradycyjnym przelewem bankowym, przelewem internetowym przez system przelewy24 albo przekazem pocztowym. W przypadku pobrania próbek w placówce pierwsza część opłaty (100-200 złotych – zależnie od placówki) często zostaje uiszczona na miejscu (otrzymasz stosowną informację).

Czy testy na ojcostwo są wiarygodne?

Testy na ojcostwo to najbardziej wiarygodne badanie w zakresie ustalania ojcostwa. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii za wiarygodny wynik potwierdzający ojcostwo, uważa się wynik z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%. W naszym laboratorium przestrzegamy powyższych wytycznych dlatego wiarygodność testów na ojcostwo jest niepodważalna.

Czy można zrobić test na ojcostwo bez zgody matki?

Przy badaniu ojcostwa na 24 markerach DNA, wystarczy aby w badaniu udział wzięli – domniemany ojciec oraz dziecko. Badanie w takim zakresie pozwala wystawić wiarygodny wynik zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii bez obecności matki w badaniu.

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta
Wszystkie artykuły
Back to Top