Czym jest ciąża biochemiczna?

ciąża biochemiczna

Ciąża biochemiczna to ciąża, która obumarła zanim zarodek zdążył zagnieździć się w macicy. Do poronienia dochodzi zwykle przed 6. tygodniem jej trwania. Ciąży biochemicznej nie widać w obrazie USG. O tym, że kobieta była w ciąży świadczy jedynie podwyższony poziom betaHCG we krwi lub w moczu.

Ciąża biochemiczna – jak ją rozpoznać?

Podejrzewasz, że możesz być w ciąży? W takiej sytuacji większość kobiet sięga po apteczne testy ciążowe, które na podstawie stężenia hormonu beta-hCG stwierdzają, czy doszło do zapłodnienia.

U ciężarnych kobiet jest ono bowiem wyższe niż u kobiet niebędących w ciąży. A co w przypadku gdy, pomimo pozytywnego wyniku testu ciążowego pojawiła się spóźniona miesiączka? Albo gdy lekarz nie zobaczył pęcherzyka płodowego w przezpochwowym badaniu USG? W takiej sytuacji można przypuszczać, że była to ciąża biochemiczna – jajo płodowe obumarło zanim zdążyło zagnieździć się w macicy i zostało wydalone z organizmu kobiety wraz z krwią. Statystyki pokazują, że w ten sposób kończy się nawet 50-60% wszystkich ciąż. 

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o śmierci płodu mówi się wtedy, gdy dochodzi do niej przed porodem, niezależnie od wieku ciążowego. Z medycznego punktu widzenia poronienie to zakończenie ciąży do 22. tygodnia. Od 23. tygodnia mówi się już o porodzie przedwczesnym [1] (martwym urodzeniu). W przypadku ciąży biochemicznej do poronienia dochodzi jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka w macicy lub krótko po zagnieżdżeniu.

Poronienie występujące przy ciąży biochemicznej bardzo często jest mylone ze spóźnioną miesiączką. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, że były w ciąży. Do ginekologa zgłaszają się już po poronieniu z powodu występujących bóli w dole brzucha.

Ciąża biochemiczna – co jest przyczyną?

Ze względu na bardzo wczesne poronienie, trudno ustalić rzeczywistą przyczynę ciąży biochemicznej. Przypuszcza się jednak, że powodów może być co najmniej kilka. Wśród nich najczęściej wymienia się:

 

  • ciężkie wady rozwojowe u zarodka;
  • choroby przebyte przez matkę na bardzo wczesnym etapie ciąży, np. toksoplazmoza, różyczka, grypa czy świnka;
  • niski poziom żelaza w organizmie matki;
  • nieprawidłowa budowa narządów rodnych;
  • blizny po operacjach chirurgicznych;
  • przemęczenie i stres;
  • używki (alkohol, papierosy, narkotyki);
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • wcześniejsze poronienia.

Ciąża biochemiczna. Co robić w takiej sytuacji?

Na pewno zgłosić się do lekarza. Każde, nawet bardzo wczesne poronienie, wymaga bowiem konsultacji ze specjalistą. Dopiero lekarz ginekolog będzie potrafił określić, czy macica oczyściła się sama, czy może konieczne będzie łyżeczkowanie macicy, a co za tym idzie krótki pobyt w szpitalu. Z drugim przypadkiem mamy jednak do czynienia wtedy, gdy ciąża osiągnie 10. tydzień, a zarodek ma więcej niż 3 cm.

 

Dowiedz się więcej: 

 

 

Wszystkie artykuły
Back to Top