Poroniłam w domu i co dalej?

poroniłam w domu

Kobieta, która dowiaduje się podczas badania USG, że zarodek się nie rozwija, albo jego serduszko przestało bić zazwyczaj jest kierowana do szpitala na zabieg łyżeczkowania. Zdarza się jednak też tak, że kobieta ma czekać w domu na samoistne poronienie. Jak w takiej sytuacji powinna się zachować? Na co przygotować? Czy poronienie boli? O tym w artykule poniżej

Poronienie w domu – jak wygląda?

Kobiety, którym lekarz zaleca, aby czekały w domu na poronienie najczęściej otrzymują również tabletki, które mają na celu wywołanie poronienia. To jak wygląda krwawienie jest tak naprawdę kwestią indywidualną. U niektórych pacjentek (szczególnie tych, u których do poronienia doszło na wczesnym etapie) krwawienie wygląda jak okres i trwa kilka dni, u innych zaś krwawienie jest bardziej obfite i trwa nawet 2 tygodnie. Często poronieniu towarzyszy nasilony ból w podbrzuszu oraz w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Pacjentki, u których dodatkowo wystąpi wysoka gorączka, dreszcze powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Poronienie w domu a zabieg łyżeczkowania

W sytuacji, kiedy nie wystąpi poronienie samoistne w domu kobieta jest kierowana na zabieg łyżeczkowania. Polega on na oczyszczeniu jamy macicy i jest wykonywany w krótkim znieczuleniu ogólnym i trwała około 15-20 minut. Sporadycznie po tym zabiegu mogą zdarzyć się powikłania m.in.: uszkodzenie macicy, powstanie zrostów wewnątrzmacicznych, niewydolnością cieśniowo-szyjkową. Dlatego po zabiegu zaleca się kontrolę za ok. 2 tygodnie.

 

poroniłam w domu, poronienie i co dalejPoronienie w domu a poznanie przyczyny poronienia

Większość kobiet, u których dochodzi do poronienia chciałoby uzyskać od lekarza odpowiedź na pytanie: „Dlaczego tak się stało”. W przypadku większości poronień – szczególnie na wczesnym etapie (ok. 80%) – przyczyną poronienia są choroby genetyczne zarodka takie jak np. zespół Downa, Edwardsa, na których wystąpienie stan zdrowia rodziców nie miał żadnego wpływu. Oznacza to, że choroby takie powstają spontanicznie. Dlatego wykonanie badania po poronieniu w kierunku chorób genetycznych płodu daje rodzicom możliwość szybkiego poznania przyczyny starty, a co za tym idzie mogą przestać się obwiniać, bo będą wiedzieć, że w żaden sposób nie wpłynęli na sytuację jaka się wydarzyła. Aby wykonać takie badanie genetyczne po poronieniu należy zabezpieczyć tkanki poronne i przekazać je do laboratorium

 

Pierwsze i najważniejsze badanie po poronieniu – więcej informacji

Poronienie w domu – zabezpieczenie tkanek do badania przyczyn poronienia

Jeśli kobieta czeka na poronienie w domu również może zabezpieczyć tkanki do badania, aby móc poznać przyczynę straty. Warto założyć podpaskę, a tkanki które na niej pozostaną umieścić rękawiczkami w sterylnym pojemniczku na mocz i zalać solą fizjologiczną. Następnie pacjentka powinna udać  się do szpitala, aby sprawdzić czy poprawnie się oczyściła. Jeśli rodzice chcą skorzystać z przysługujących praw po poronieniu (skrócony urlop macierzyński, zasiłek pogrzebowy, odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej) powinni o tym poinformować personel, ponieważ później muszą otrzymać ze szpitala Kartę Martwego Urodzenia. Na podstawie tego dokumentu mogą dokonać wszelkich formalności.

wsparcie konsultanta

 

 

 

Jeśli chcesz wykonać badanie genetyczne po poronieniu – koniecznie skontaktuj się z nami!

Wszystkie artykuły
Back to Top