Zabieg łyżeczkowania czy tabletka poronna

zabieg łyżeczkowania czy tabletka poronna

Do poronienia bardzo często dochodzi na początkowym etapie ciąży. Lekarz najczęściej podczas USG stwierdza obumarcie lub brak akcji serca płodu. Wówczas pacjentka musi czekać na poronienie samoistne lub jest kierowana na zabieg łyżeczkowania – czym to się różni? O czym warto wiedzieć w takiej sytuacji i na co zwrócić uwagę?

Tabletki na wywołanie poronienia – postępowanie farmakologiczne w ciąży obumarłej

Lekarz w określonych sytuacjach może zalecić pacjentce przyjęcie tabletek, których zadaniem będzie oczyszczenie organizmu. Mogą to być tabletki podjęzykowe lub dopochwowe. Powodują one, że zarodek zostaje wydalony samoistnie z organizmu. Najczęściej towarzysza temu skurcze macicy, ból i krwawienie. W takiej sytuacji kobieta najczęściej czeka na poronienie w domu. Jeśli rodzice chcieliby skorzystać z praw po poronieniu lub poznać, czy przyczyną poronienia była choroba genetyczna zarodka, to warto zabezpieczyć (materiał) kosmówkę z poronienia i przekazać go do laboratorium genetycznego.

 

W takiej sytuacji kobieta powinna używać podpaski, a wszystko co zostanie wydalone umieścić w sterylnym pojemniku jak na mocz, następnie zalać solą fizjologiczną. Kiedy kobieta zauważy, że krwawienie ustało warto udać się z zabezpieczonym materiałem do szpitala. Dzięki temu lekarz sprawdzi, czy pacjentka poprawnie się oczyściła. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu można uniknąć stanu zapalnego i innych powikłań. Zdarzają się czasami sytuacje, że kobiecy organizm nie oczyści się zupełnie mimo przyjmowanych tabletek. Wówczas wykonuje się zabieg łyżeczkowania.

 

Jak zabezpieczyć kosmówkę z poronienia do badań genetycznych? Kliknij 👉 i zobacz instrukcję

prawa po poronieniu

Poronienie – zabieg łyżeczkowania

Zabieg łyżeczkowania jamy macicy  jest wykonywany w krótkim znieczuleniu ogólnym – pacjentka otrzymuje leki nasenne oraz przeciwbólowe. Najczęściej trwa ok. 10-15 minut i przebiega bezboleśnie. W tym czasie lekarz oczyszcza błonę śluzową kanału szyjki macicy. Po łyżeczkowaniu może przez kilka dni utrzymywać się skąpe krwawienie. Warto wiedzieć, że sporadycznie po tym zabiegu mogą zdarzyć się powikłania m.in.: uszkodzenie macicy, powstanie zrostów wewnątrzmacicznych, niewydolnością cieśniowo-szyjkową. Dlatego po zabiegu zaleca się kontrolę za ok. 2 tygodnie.

Zabieg łyżeczkowania – o czym warto pamiętać?

Po zabiegu łyżeczkowania, kobieta powinna prowadzić oszczędny tryb życia – nie przeciążać swojego organizmu, nie dźwigać. Jeśli rodzice chcieliby poznać przyczynę poronienia lub określić płeć płodu po poronieniu żeby skorzystać z przysługujących praw po poronieniu, to warto aby przed zabiegiem łyżeczkowania poprosili personel medyczny o zabezpieczenie kosmówki/kawałeczka pępowiny w soli fizjologicznej. Dzięki temu będą mogli od razu wykonać badania.

Jak poznać przyczynę poronienia?

Pierwszym i najważniejszym badaniem po poronieniu, które daje rodzicom możliwość poznania przyczyny poronienia jest badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia. Badanie to sprawdza, czy dziecko było obciążone jedną z najczęstszych chorób genetycznych, które powodują obumarcie, czyli zatrzymanie rozwoju płodu. Analizie pod­dawane są chro­mo­somy, których wady są odpowiedzialne za poronie­nie: X, Y, 13, 15, 16, 18, 21, 22. Podobnie jak w przypadku określenia płci po poronieniu, do badania należy przekazać kosmówkę, kawałeczek pępowiny w soli fizjologicznej lub bloczek parafinowy. Powodzenie badania jest uzależnione od tego, jaki materiał został zabezpieczony w próbce.

Badanie płodu po poronieniu – cena, czas realizacji, zakres

Cena badania płodu po poronieniu to 837 zł. Cena ta obejmuje:

  • analizę chromosomów X, Y, 13, 15, 16, 18, 21, 22
  • konsultację telefoniczną z genetykiem
  • odbiór próbki ze szpitala lub z domu
  • możliwość uzyskania wyniku dot. płci po poronieniu

 

Dlaczego po poronieniu warto określić płeć płodu po poronieniu?

Warto wiedzieć, że po poronieniu – bez względu na czas trwania ciąży – przysługują określone prawa takie jak:

  • skrócony urlop macierzyński (56 dni),
  • pochówek,
  • zasiłek pogrzebowy (4 tys. zł.),
  • odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.

Aby móc skorzystać z tych praw (nie dotyczy pochówku) należy dokonać rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Do tego rodzice potrzebują Karty Martwego Urodzenia, którą wystawia szpital na podstawie informacji dot. płci płodu. Jeśli jednak do poronienia doszło na wczesnym etapie, czyli przed 16 tygodniem, lekarz może nie mieć możliwości określenia organoleptycznie płci. W takiej sytuacji można wykonać badanie genetyczne określające płeć, które pozwoli rodzicom dopełnić formalności, aby móc skorzystać z przysługujących praw.
Do badania genetycznego można przekazać próbkę:

  • kosmówkę, kawałeczek pępowiny w soli fizjologicznej,
  • bloczek parafinowy, który można wypożyczyć po zakończonych badaniach histopatologicznych.

Wynik badania płci po poronieniu jest dostępny już w przeciągu 3-4 dni roboczych, dzięki czemu rodzice mogą bardzo szybko ubiegać się o przysługujące prawa. Cena badania płci martwego płodu to 397 zł.

.

Przydatne linki:

Wszystkie artykuły
Back to Top