Rola żelaza w organizmie dziecka – zaburzenia poziomu żelaza we krwi

Jakie są przyczyny podwyższonego żelaza u dziecka, Jakie są objawy podwyższonego żelaza u dziecka, Czy podwyższone żelazo we krwi u dziecka jest niebezpieczne, Po czym poznać podwyższone żelazo u dziecka?

Rola żelaza w organizmie dziecka – zaburzenia poziomu żelaza we krwi

Jakie są przyczyny podwyższonego żelaza u dziecka, Jakie są objawy podwyższonego żelaza u dziecka, Czy podwyższone żelazo we krwi u dziecka jest niebezpieczne, Po czym poznać podwyższone żelazo u dziecka?Organizm człowieka zbudowany jest z wielu elementów i składników, które niezbędne są do prawidłowego jego funkcjonowania. Dzięki równowadze i zachowaniu odpowiednich proporcji tych elementów, możliwe jest utrzymanie zdrowia i zminimalizowanie ryzyka powstawania wielu chorób. Jednym z takich elementów jest żelazo. Pełni ono bardzo ważną rolę, gdyż to m.in. dzięki niej możliwe jest wiązanie cząsteczek krwi w hemoglobinie. Ilość żelaza często warunkuje także prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży, a jego zaburzenia mogą wywołać wiele chorób. Czym jest podwyższone żelazo ? Jakie są przyczyny podwyższonego żelaza u dziecka? Jakie są objawy podwyższonego żelaza u dziecka? Czy podwyższone żelazo we krwi u dziecka jest niebezpieczne? Po czym poznać podwyższone żelazo u dziecka?

 

Jakie są przyczyny podwyższonego żelaza u dziecka?
Jakie są objawy podwyższonego żelaza u dziecka?
Czym jest podwyższone żelazo?
Czy podwyższone żelazo we krwi u dziecka jest niebezpieczne?
Po czym poznać podwyższone żelazo u dziecka?

Jakie są przyczyny podwyższonego żelaza u dziecka?

Podwyższone żelazo może występować w każdym wieku, jednak szczególnie niebezpieczne jest ono u dzieci i może mieć wpływ na jego rozwój fizyczny i intelektualny. Głównymi przyczynami tego zaburzenia mogą być: nadmierne podawanie żelaza dzieciom, u których nie stwierdzono niedoboru, długotrwałą kuracją lub leczeniem pozajelitowym, błędy genetyczne w budowie białka HFE i inne.

Jakie są objawy podwyższonego żelaza u dziecka?

Podwyższone żelazo u dziecka może generować wiele widocznych objawów. Wśród najczęstszych można zauważyć:

– bóle brzucha,

– nudności,

– zaparcia,

– brak apetytu,

– spadek masy ciała,

– zmiana zabarwienia skóry,

Czym jest podwyższone żelazo?

Żelazo pełni w organizmie bardzo ważną rolę wpływając na ogólne funkcjonowanie człowieka. Aby móc utrzymać je na prawidłowym poziomie należy uzupełnić dietę w odpowiednie składniki, jak również w niektórych przypadkach dostarczać go w firmie farmakologicznej. Istnieją jednak zaburzenia, które ujawniają się w niedoborze żelaza lub jego nadmiarze w organizmie.

Nadmiar żelaza może być niebezpieczny dla zdrowia człowieka, a jego kumulacja może odłożyć się w wątrobie lub trzustce, powodując ich zatrucie.

Czy podwyższone żelazo we krwi u dziecka jest niebezpieczne?

Nadmiar żelaza we krwi dziecka może powodować wiele zaburzeń i stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia młodego człowieka. Jego podwyższone parametry mogą spowodować zaburzenia pracy wątroby, trzustki, serca, przysadki mózgowej i innych. Konsekwencją tych zaburzeń mogą być – cukrzyca, marskość wątroby, niepłodność, rak. Nadmiar żelaza spowodowany błędem genetycznym może wywołać chorobę zwaną hemochromatozą.

 

Po czym poznać podwyższone żelazo u dziecka?

Podwyższone żelazo u dziecka, może ujawniać się w typowych objawach jego nadmiaru. Jednak nie zawsze objawy te widoczne są od razu. Najpewniejszym zabiegiem jest kontrola żelaza we krwi, poprzez regularne badania morfologiczne. Każdy rodzic powinien także skorzystać z badań genetycznych dziecka, mających na celu określenie stanu genów odpowiadających za przyswajanie żelaza.

Wszystkie artykuły
Back to Top