Test DNA wykrywający hemochromatozę

Ile kosztuje test dna na hemochromatozę, Gdzie zrobić test dna na hemochromatozę, Jak odczytać wynik testu dna na hemochromatozę, Co zawiera test dna na hemochromatozęZarówno niedobór żelaza, jak i jego nadmiar nie są obojętne dla ogólnego stanu zdrowia oraz samopoczucia. To właśnie dlatego warto od razu wyjaśnić każdą niepokojącą sytuację i w przypadku wykrycia zbyt dużej ilości żelaza we krwi, przeprowadzić odpowiednie testy. Najskuteczniejszym badaniem będzie hemochromatoza test DNA, który szybko pozwoli wykryć ewentualną chorobę.

 

Ile kosztuje test dna na hemochromatozę?
Gdzie zrobić test dna na hemochromatozę?
Jak odczytać wynik testu dna na hemochromatozę?
Co zawiera test dna na hemochromatozę?

Ile kosztuje test dna na hemochromatozę?

Niestety badania genetyczne zawsze wiążą się z pewną opłatą, która często jest dość wysoka. Naturalnie cena zależna jest oczywiście od podejrzenia konkretnej choroby i badania konkretnych genów. W przypadku wykrywania hemochromatozy jest to koszt w wysokości około 300 złotych.

Gdzie zrobić test dna na hemochromatozę?

Tak naprawdę, aby wykonać test na hemochromatozę, wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego lub indywidualne zgłoszenie się do prywatnej placówki. Test DNA na hemochromatozę to nic innego jak pobranie krwi, która zostanie sprawdzona według pewnych wytycznych. Próbki krwi trafiają do specjalnych placówek, zajmujących się właśnie wykrywaniem chorób genetycznych. Na wyniki należy jednak poczekać około trzech tygodni, w zależności od tego, w jakiej placówce badana jest krew.

Jak odczytać wynik testu dna na hemochromatozę?

Po uzyskaniu wyników badania, z całą pewnością najlepszym pomysłem będzie udanie się do lekarza, który szczegółowo zinterpretuje uzyskane rezultaty. Niemniej jednak, otrzymując wynik, na pewno otrzyma się także krótkie objaśnienie. Zazwyczaj są to wypisane rodzaje genów, a przy nich dopisek „wykryto mutację” lub „nie wykryto mutacji”. W przypadku, gdy taka mutacja została wykryta, może faktycznie wskazywać to na obecność hemochromatozy. Brak mutacji całkowicie ją wyklucza.

Co zawiera test dna na hemochromatozę?

Test DNA na hemochromatozę zawiera sprawdzenie kilku najważniejszych genów, które odpowiadają za rozwój choroby. Naturalnie jest to więc badanie genu HFE oraz najczęstszych patogennych wariantów p.Cys282Tyr i p.His63Asp, które wskazują na hemochromatozę.

Data publikacji: 10/06/2019