Test na ojcostwo cena – od czego zależy?

Na rynku znajdziesz wiele badań DNA na ojcostwo – w różnych cenach. Najtańsze zaczynają się nawet od 500 złotych… Czy warto jednak na tak ważnym badaniu oszczędzać? Test na ojcostwo cena – na co zwrócić uwagę i od czego zależy koszt testu?

  1. Co wpływa na cenę testu na ojcostwo?
  2. Czy warto wybrać tanie testy na ojcostwo?
  3. Kiedy zrobić test na ojcostwo?
  4. Gdzie zrobić test na ojcostwo?

Co wpływa na cenę testu na ojcostwo?

Wiele osób zastanawia się, co wpływa na cenę testu na ojcostwo. Dlaczego jedne są tanie, a inne droższe? Na cenę badania mają wpływ takie czynniki jak akredytacja i posiadane certyfikaty (udział w programach biegłości jest kosztowny), doświadczenie zespołu laborantów, wysokiej jakości odczynniki czy liczba analizowanych markerów.
Warto sprawdzić też, czy w cenie jest gwarancja na próbki. Jeśli tak – w razie potrzeby (np. przy degradacji DNA) można przesłać dodatkową próbkę bezpłatnie.

Czy warto wybrać tanie testy na ojcostwo?

Bardzo niska cena testu na ojcostwo kusi, ale czy naprawdę to ona jest najważniejsza? Czy warto wybrać tanie testy na ojcostwo? Bardzo tanie laboratoria często oszczędzają na kontrolach wewnętrznych i zewnętrznych oraz odczynnikach – a przecież te czynniki są ogromnie ważne dla pewności testu. Niska cena może być też kosztem początkowym – być może konieczne będzie dopłacenie np. za kolejną próbkę, rezultat po polsku czy profile genetyczne na wyniku.

Kiedy zrobić test na ojcostwo?

Badanie genetyczne jest najpewniejszym sposobem na sprawdzenie, czy badany mężczyzna do ojciec badanego dziecka. Kiedy zrobić test na ojcostwo? Warto zdecydować się na niego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości. Badanie można zrobić jeszcze w ciąży (od ósmego tygodnia), a po narodzinach dziecka – od drugiej doby życia. Bez względu na moment wykonania testu wynik będzie pewny.

Gdzie zrobić test na ojcostwo?

Badanie ojcostwa po narodzinach można wykonać tak naprawdę w dowolnym miejscu świata – wystarczy zamówić zestaw do pobierania próbek, pobrać materiał i odesłać do laboratorium. A gdzie zrobić test na ojcostwo na miejscu? Można umówić się do jednej z 200 placówek w kraju. Tam zostaną pobrane próbki i wypełnione dokumenty.

Data publikacji: 18/12/2018