Informacja prasowa z dnia 10-10-2017

Test NOVA – w Polsce już można wykonać to nowoczesne badanie

 

test NOVA w PolsceW Polsce pojawiło się najbardziej czułe na świecie badanie wykrywające choroby wrodzone u dzieci – test NOVA. Jego dokładność wynosi ponad 99,99%. Umożliwia ono przebadanie dziecka pod kątem 87 chorób wrodzonych. Dzięki temu niebezpieczne schorzenie można wykryć jeszcze zanim wyrządzi nieodwracalne szkody.

Test NOVA – dedykowany noworodkom i dzieciom do 18. roku życia

Choroby wrodzone, zwłaszcza metaboliczne, wiążą się z dużą śmiertelnością wśród małych dzieci. 30% chorych umiera przed 5. rokiem życia. Z tego powodu test NOVA powstał przede wszystkim z myślą o najmłodszych – noworodkach i dzieciach do lat 18.

Badanie zalecane jest w szczególności dzieciom:

  • których najbliżsi krewni, np. rodzeństwo, cierpią na jakąś chorobę genetyczną;
  • u których występują trudne do wytłumaczenia objawy: nieprawidłowe napięcie mięśniowe, gorączka, częste infekcje, senność, nadpobudliwość, bóle brzucha i wiele innych (zupełnie niekojarzonych z chorobami genetycznymi);
  • których rodzeństwo zmarło z powodu śmierci łóżeczkowej;
  • u których podejrzewa się chorobę genetyczną, a ich rodzice chcą, aby zostały kompleksowo przebadane.

Test NOVA – obejmuje ponad 12 000 mutacji

Łącznie określa ryzyko wystąpienia u dziecka 87 chorób genetycznych, stając się tym samym najbardziej kompleksowym testem tego typu na świecie. Na liście chorób badanych testem NOVA dominują choroby metaboliczne. Wśród nich znajdują się m.in. kilka rodzajów kwasic, mukopolisacharydoza czy argininemia. Dużą grupę analizowanych chorób stanowią również zaburzenia powodujące niedobór odporności.

Test NOVA bada ponadto wrażliwość dziecka na 32 substancje występujące w lekach. Umożliwia to dobranie najlepszej formy leczenia, również w dorosłym życiu.

Test NOVA – jak wykonuje się to badanie?

Próbką do testu jest wymaz z policzka, który można pobrać od dziecka nawet w pierwszym dniu życia. Do jamy ustnej wkłada się patyczek zakończony z jednej strony bawełnianą nasadką i pociera o wewnętrzną stronę policzka.

Jest to całkowicie bezpieczne i bezbolesne dla dziecka. Próbka trafia następnie do laboratorium genetycznego, gdzie jest podawana zaawansowanej analizie. Wynik badania przekazuje lekarz genetyk w trakcie konsultacji.

Diagnostyka chorób genetycznych u dzieci – od teraz łatwiejsza

„Wczesna diagnostyka jest szalenie istotna w przypadku chorób wywołanych nieprawidłowościami w budowie genów. Zwłaszcza tych, które rozwijają się bezobjawowo, nie dając większych szans na zapobieganie ich skutkom. Nieraz bardzo groźnym. Test NOVA jest narzędziem, które pomaga wykryć je na bardzo wczesnym etapie, a w kolejności, z możliwością dzisiejszej medycyny zatrzymać ich rozwój.” – mówi Dr n. med. Antoni Pyrkosz, specjalista genetyki klinicznej i laboratoryjnej, pediatra i neonatolog, kilkunastoletni konsultant wojewódzki ds. Genetyki Klinicznej województwa śląskiego.

Umów się na bezpłatną konsultację

Kontakt: kom. 576 997 525 | Więcej informacji: http://testnova.pl

 

Marka testDNA działa na polskim rynku już od ponad 13 lat. Należy do czołówki firm wykonujących badania genetyczne z zakresu ustalenia biologicznego ojcostwa i pokrewieństwa oraz z zakresu diagnostyki medycznej. Badania wykonywane są w certyfikowanym laboratorium. testDNA współpracuje z ponad 20 sądami z całej Polski. Badania zlecają osoby prywatne, lekarze, detektywi, prokuratura. testDNA koordynuje także przeprowadzanie badań w zagranicznych laboratoriach.

Pobierz cały komunikat w formacie PDF

Data publikacji: 07/11/2017, Data aktualizacji: 21/05/2018