Zakrzepica a choroby układu sercowo-naczyniowego

 

Zakrzepica, czyli żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, to trzecia najczęściej występująca choroba układu sercowo-naczyniowego. Statystyki pokazują, że zapada na nią 1-2/1000 osób[1].  Badania wskazały ponadto, że u 30% osób leczonych z powodu zawału serca i u 60% osób unieruchomionych po udarze mózgu wykryto zakrzepy.

Kiedy ryzyko zakrzepu rośnie…

U osób z genetycznie uwarunkowanymi predyspozycjami do tworzenia się zakrzepów (trombofilię wrodzoną) ryzyko wystąpienia zakrzepu znacznie rośnie. Predyspozycje te nie są widoczne gołym okiem. Można je stwierdzić jedynie za pomocą badania genetycznego. U osób z chorobami sercowo-naczyniowymi warto więc wykonać  badanie w kierunku trombofilii wrodzonej. Dzięki temu lekarz może podjąć u pacjenta odpowiednie leczenie, które zmniejszy ryzyko powstania zakrzepu. To pomoże uchronić go m.in. przed zatorowością płucną.

Informacja nt. obecności trombofilii wrodzonej jest również bardzo cenna dla pacjentów, którzy mają zaplanowany zabieg chirurgiczny. W takiej sytuacji należy włączyć odpowiednie leczenie przed operacją[2].

Komu zaleca się wykonanie badania w kierunku trombofilii wrodzonej?

 • Osobom z zakrzepicą lub po epizodzie zakrzepowym
 • Osobom po zatorowości płucnej
 • Osobom z chorobami układu sercowo-naczyniowego (np. zawałem serca, udarem mózgu)
 • Osobom przed zabiegami chirurgicznymi
 • Osobom, u których w rodzinie wystąpił zakrzepica lub choroby układu sercowo-naczyniowego

Co zyskujesz wykonując badanie na trombofilię wrodzoną?

 • Daje lekarzowi możliwość dobrania właściwego i skutecznego leczenia pacjenta
 • Możliwość odpowiedniego przygotowania się do zabiegu chirurgicznego – informacja o obecności mutacji czynnika V Leiden lub genu protrombiny pozwala na rozpoczęcie odpowiedniego  leczenia przed zabiegiem chirurgicznym. Dzięki temu można zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym, np. (zakrzepicy, zatorowości płucnej)
 • Wiedząc o swoich predyspozycjach do zakrzepicy można wprowadzić działania profilaktyczne, które zmniejszą ryzyko jej wystąpienia
 • Stwierdzenie mutacji jest wskazówką do przebadania najbliższych członków rodziny, ponieważ badane mutacje są dziedziczne. Dzięki temu Twoja rodzina ma możliwość uzyskania wiedzy o ryzyku i wdrożenia jak najszybciej działań profilaktycznych, które zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepicy.
 • Badanie wykonuje się raz w życiu
 • Do badania wystarczy wymaz z wewnętrznej strony policzka
 • Na podstawie wyniku badania lekarz może określić ryzyko zakrzepicy

Jak możesz wykonać badanie na trombofilię wrodzoną?

domek
Samodzielnie w domu

Wystarczy, że zamówisz zestaw do badania, w którym znajdują się wymazówki. Za ich pomocą możesz samodzielnie pobrać wymaz.
Po pobraniu zamawiasz TUTAJ bezpłatny odbiór próbki przez kuriera.

przychodnia
W najbliższej placówce

Badanie możesz także wykonać w 1 z 200 naszych placówek. Wykwalifikowany personel pobierze od Ciebie wymaz (lub krew) i przekaże nam go do badania. Pobranie trwa zaledwie kilka sekund i jest bezbolesne!

trombo
Badanie obejmuje:
-czynnik V Leiden-mutację genu protrombiny G20210A-wariant C677T genu MTHFR-wariant A1298C genu MTHFR-PAI-1/SERPINE1-V R2
Wynik w 14 dni roboczych

Skala oceny ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) wg Capriniego wskazuje, że osobom z trombofilią wrodzoną (czynnikiem V Leiden, mutacją genu protrombiny) oraz ze zwiększonym stężeniem homocysteiny (co może wynikać z obecności wariantu genu MTHFR) znajdują się w grupie umiarkowanego ryzyka wystąpienia zakrzepicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 21:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

Źródła:

[1] W. Noszczyk, P. Ciosek: Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, s. 372

[2] Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa – wytyczne profilaktyki, diagnostyki i terapii.Konsensus Polski 2017.

Data publikacji: 23/07/2018