…Masz podwyższone stężenie bilirubiny we krwi?  … A może w Twojej rodzinie wystąpił Zespół Gilberta?

Jeżeli obawiasz się, że choroba Gilberta może dotyczyć także Ciebie, zapoznaj się z niniejszą stroną. Może piszemy właśnie o Tobie! Pamiętaj, że szybka diagnoza pozwala podjąć odpowiednie postępowanie i pozwala ustrzec się przed niepożądanymi skutkami przyjmowania leków.

Zespół Gilberta– czym jest i jak się objawia?

 

Zespół Gilberta – nazywany często okresową żółtaczką młodocianych – jest chorobą metaboliczną o podłożu genetycznym, związaną z zaburzeniami przemian bilirubiny w wątrobie. Mutacje, które powodują chorobę, występują u około 7% populacji i częściej u mężczyzn, niż u kobiet.

Bilirubina jest fizjologicznym i niezwykle potrzebnym składnikiem krwi człowieka. Jeżeli jednak wystąpiła u Ciebie mutacja genetyczna w jednym z enzymów, poziom bilirubiny może się okresowo zwiększać. Jeżeli więc wykonano u Ciebie badanie krwi i okazało się, że masz nieznacznie podniesiony poziom bilirubiny, występują u Ciebie zażółcenie skóry i oczu,  możesz mieć Zespół Gilberta! Choroba może również Ciebie dotyczyć, jeżeli w Twojej najbliższej rodzinie zdiagnozowano schorzenie.

.

Właściwa diagnoza

W przypadku zespołu Gilberta postawienie jasnej i pewnej diagnozy jest niezwykle ważne. Przede wszystkim po to, aby wykluczyć bardzo niebezpieczne przyczyny podwyższonego poziomu bilirubiny i żółtaczki (jak choroby wątroby, zastój żółci, czy hemolizę). Wiedza o zespole Gilberta jest bardzo ważna również ze względu na nadwrażliwość na wiele grup leków. Po ich zażyciu mogą wystąpić działania niepożądane. Dotyczy to leków stosowanych w leczeniu obniżenia cholesterolu (statyny), leków stosowanych podczas zabiegów operacyjnych, czy leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych jak paracetamol i ibuprofen!

Pewna diagnoza może być postawiona po wykonaniu badania genetycznego określającego genotyp UGT1A1

  • Badanie daje wiedzę na całe życie – nasze geny są niezmienne, więc badanie wykonuje się tylko raz.
  • Próbką do badania jest wymaz z policzka, który można pobrać samodzielnie w domu za pomocą naszego zestawu.
  • Każda próbka jest objęta gwarancją jakości
  • Wynik wysyłamy na wskazany adres e-mail w 15 dni roboczych
  • Zestaw testowy dostarczamy, a próbkę odbieramy z dowolnego miejsca w Polsce bezpłatnym kurierem
  • Darmowa wysyłka zestawu za granicę
  • Odczynniki stosowane do badania posiadają certyfikat IVD

Każda, nawet najbardziej łagodna żółtaczka wymaga diagnostyki w celu wykluczenia innych poważnych schorzeń. Mogą one bowiem przebiegać z występowaniem podobnych objawów, ale nieść ze sobą dużo poważniejsze konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia!


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

Data publikacji: 01/06/2015, Data aktualizacji: 27/07/2018