…Masz podwyższone stężenie bilirubiny we krwi?  … A może w Twojej rodzinie wystąpił Zespół Gilberta?

Zakrzepica a hormonalna terapia zastępczaJeżeli obawiasz się, że choroba Gilberta może dotyczyć także Ciebie, zapoznaj się z niniejszą stroną. Może piszemy właśnie o Tobie! Pamiętaj, że szybka diagnoza pozwala podjąć skuteczne leczenie i uniknąć groźnych i nieprzyjemnych powikłań!

.

Zespół Gilberta– czym jest i jak się objawia?

Zespół Gilberta – nazywany często okresową żółtaczką młodocianych – jest łagodną chorobą metaboliczną o podłożu genetycznym, związaną z zaburzeniami przemian bilirubiny w wątrobie. Mutacje, które powodują chorobę, występują u około 7% populacji i częściej u mężczyzn, niż u kobiet.

Bilirubina jest fizjologicznym i niezwykle potrzebnym składnikiem krwi człowieka. Jeżeli jednak wystąpiła u Ciebie mutacja genetyczna w jednym z enzymów, poziom bilirubiny może się okresowo zwiększać. Jeżeli więc wykonano u Ciebie badanie krwi i okazało się, że masz nieznacznie podniesiony poziom bilirubiny, możesz mieć Zespół Gilberta! Choroba może również Ciebie dotyczyć, jeżeli w Twojej najbliższej rodzinie zdiagnozowano schorzenie.

.

Właściwa diagnoza

Pamiętaj, że sam Zespół Gilberta nie jest groźnym schorzeniem! Można z nim normalnie żyć.

Niemniej jednak, mimo że w przebiegu choroby nie występują poważne zaburzenia czynności wątroby, każda, nawet najbardziej łagodna żółtaczka wymaga diagnostyki w celu wykluczenia innych poważnych schorzeń. Mogą one bowiem przebiegać z występowaniem podobnych objawów, ale nieść ze sobą dużo poważniejsze konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia!

Miej także świadomość tego, że u osób z Zespołem Gilberta wiele różnych leków, a zwłaszcza tych, które przyjmowane są przez dłuższy czas, może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, co również może się objawiać żółtaczką. W takim przypadku, zalecane są środki ostrożności.