Alergia na pyłki – objawy i leczenie
Alergia na pyłki to najczęściej występujący rodzaj alergii. Przyczyną objawów alergii są te alergeny, których źródłem jest środowisko zewnętrzne, między innymi ziarna pyłku drzew, kwiatów czy traw. Są małe, lekkie i suche, dzięki czemu mogą przemieszczać się z wiatrem na duże odległości. Stężenie pyłku roślin w powietrzu w okresie sezonu pylenia może zmieniać się z dnia na dzień i zależy od wielu czynników, na przykład pogody. Jest to właśnie alergia sezonowa. Jej objawy najczęściej pojawiają się wiosną i latem. Jakie są objawy alergii na pyłki? Jak ją leczyć? Sprawdź!
Spis treści:
- Alergia na pyłki – co ją wywołuje?
- Alergia na pyłki – objawy
- Alergia na pyłki – jakie badania wykonać?
- Alergia na pyłki – leczenie
Alergia na pyłki – co ją wywołuje?
Alergia na pyłki to najpowszechniejszy rodzaj i choroba alergiczna układu oddechowego. Na jej objawy, z których najczęstszym jest katar sienny, uskarża się już około 10–20% populacji. Występowanie symptomów tej alergii jest ściśle związane z kalendarzem pylenia konkretnych uczulających roślin. W Polsce najczęściej wywoływana jest przez:
-
Pyłki traw – okres pylenia trwa od połowy maja do połowy lipca
-
Pyłki drzew – pylenie rozpoczyna się na początku lutego, a kończy w połowie maja
-
Pyłki chwastów – alergia pojawia się od maja do września
Alergia na pyłki zaczyna się wczesną wiosną, kiedy na drzewach pojawiają się pierwsze drobne kwiaty, a ich pręciki zaczynają pylić. W rezultacie w powietrzu unoszą się ziarna pyłku, które niczego nieświadomi alergicy wdychają każdego dnia. Co dziesiąta osoba mająca styczność z pyłkami roślin doświadcza na własnej skórze objawów uczulenia. Pylenie i pojawianie się objawów alergii na pyłki rozwija się zazwyczaj na początku lata, bardzo często trwając aż do września lub października.
Osoby dotknięte alergią na pyłki co roku doświadczają objawów uczulenia – kalendarz pylenia jest w miarę stały i wynika z niego, że w zależności od pogody i tego, co uczula, problemy mogą zacząć się prawie w każdym momencie.
Alergia na pyłki – objawy
Objawy alergii na pyłki pojawiają się sezonowo w okresie pylenia roślin, na które jesteśmy uczuleni. Jednym z typowych objawów alergii wziewnej jest katar sienny. U alergika mogą pojawić się również zmiany skórne (świerzbiączka lub pokrzywka) oraz astma oskrzelowa.
Objawy, które pojawiają się najczęściej to:
-
wodnistym katarem
-
napadami kichania
-
uczuciem świądu wewnątrz nosa
-
zapaleniem spojówek wywołującym łzawienie i pieczenie oczu
Oprócz charakterystycznych dla alergii symptomów może pojawić się również:
-
stan podgorączkowy
-
problemy z koncentracją
-
ogólne rozbicie
Co roku objawy alergii na pyłki pojawiają się zazwyczaj w tym samym czasie, u wielu osób ten typ alergii na początku ma łagodną postać, a w miarę zwiększenia natężenia pylenia oraz rozwinięcia alergii nasila się powodując ostrzejsze objawy. Objawy alergii na pyłki często są podobne i charakterystyczne również dla innych jednostek chorobowych. W takiej sytuacji nierzadko u pacjentów mylnie diagnozuje się na przykład przeziębienie.
Alergia na pyłki – jakie badania wykonać?
Jeśli podejrzewamy u siebie alergię na pyłki, to dobrym sposobem na diagnozę alergii jest wykonanie testów alergicznych z krwi. Analizują one stężenie przeciwciał IgE skierowanych na poszczególne alergeny. Określą więc, jakie alergeny wywołują nasze objawy. Testy alergiczne z krwi są wykonywane w panelach. W przypadku podejrzenia alergii na pyłki wykonuje się panel wziewny.
Badanie to wykonuje się na próbce krwi żylnej. W wyniku testu z krwi znajdziemy informacje o stężeniu konkretnych przeciwciał IgE oraz o tym, które alergeny uczulają pacjenta, a które nie są dla niego szkodliwe.
Test alergiczny – jak wykonać testy alergiczne z krwi?
Jakie są ich zalety tych badań?
-
Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce
-
Możliwość przeprowadzenia na zlecenie prywatne bez wcześniejszego umawiania odległych wizyt u lekarza
-
Bezpieczeństwo – nie ma zagrożenia wystąpienia nagłych i groźnych objawów, jak w przypadku wykonywania testów skórnych.
-
Może zmniejszyć potrzebę wykonania prób prowokacji.
-
Brak wpływu aktualnego leczenia objawowego, przyjmowanych leków na wiarygodność wyniku – do wykonania badania nie trzeba odstawiać leków
-
Jednoczesna analiza wielu alergenów, co umożliwia późniejsze dostosowanie dokładnego leczenia.
-
Możliwość wykrycia reakcji krzyżowych.
Umów się na testy alergiczne
Wystarczy do nas zadzwonić, napisać lub wypełnić formularz kontaktowy i umówić się na pobranie do placówki
Badanie to możecie Państwo wykonać bez kolejek
Wystarczy umówić z nami dogodny dla siebie termin w najbliższej dla Państwa placówce. Na miejscu personel pobierze próbkę krwi jak do zwykłej morfologii.
Porozmawiaj o swoich objawach i badaniach alergicznych:
Testy na alergie – umów wizytę już dziś
Aby umówić się na test w kierunku alergii wystarczy uzupełnić poniższy formularz. Następnie skontaktujemy się z Państwem w celu potwierdzenia wizyty.
Panel alergie wziewne – 30 alergenów wziewnych
Panel alergie wziewne – 30 alergenów wziewnych
- Badanie obejmuje oznaczenie stężenia przeciwciał E (IgE) w surowicy krwi wobec 30 najczęściej występujących alergenów wziewnych w tym 18 alergenów pyłków roślin oraz 11 alergenów typowych dla środowiska domowego.
Badania molekularne – szersza możliwość diagnostyki alergii
Diagnostyka molekularna chorób alergicznych daje możliwość analizy swoistych przeciwciał wobec ściśle określonych molekuł, czyli komponentów wchodzących w skład alergenu. W oparciu do tradycyjnej diagnostyki z krwi, badania molekularne zwiększają czułość oznaczeń sIgE, pozwalają ustalić precyzyjny profil uczuleniowy osoby badanej oraz pozwalają rozpoznać i zidentyfikować molekuły reagujące krzyżowo co pozwala dobrać dokładniejszą i indywidualną formę leczenia.
Sprawdź dostępne badania molekularne:
Test Diagnostyka Alergii MAX jest korzystny cenowo biorąc pod uwagę najszerszy zakres badanych alergenów oraz krótki czas oczekiwania na wyniki. Sprawdź cenę testu Diagnostyka Alergii MAX oraz co zawiera cena badania:
Diagnostyka Alergii MAX – 295 alergenów
- Kompletna diagnostyka alergii z rozszerzonym składem do 295 alergenów.
- Wynik testu dostarcza przydatnych informacji dla osób z nadwrażliwością na wiele alergenów – możliwość ustaleniu indywidualnego profilu uczuleniowego osoby badanej
Alergia na pyłki – leczenie
Alergię na pyłki leczyć można na kilka sposobów. Najczęściej stosuje się leki przeciwalergiczne np. leki antyhistaminowe. Ich zadaniem jest łagodzenie objawów alergii. Nie są one jednak w stanie pozbyć się całkowicie jej symptomów.
Wielu pacjentów decyduje się na odczulanie, czyli leczenie przyczyn alergii. Jest to terapia, podczas której pacjent w formie szczepionek przyjmuje coraz większe dawki alergenu. Dzięki temu organizm uczy się tolerować daną substancję. Odczulanie trwa około 3-5 lat.
Pomoc 7 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00