Alergia wziewna – czym jest, jakie są objawy, jak ją zdiagnozować?

alergia wziewna

Alergia wziewna jest coraz częstszym zjawiskiem – może ona dotyczyć już nawet ok. 40% społeczeństwa. Czy dokucza Ci często nawracający katar, suchy męczący kaszel nasilający się w nocy i nad ranem lub drapanie w gardle? Mogą to być objawy alergii wziewnej. Ze względu na objawy podobne do przeziębienia, często zdarza się, że nie jest ona rozpoznawana odpowiednio szybko. Alergia wziewna dotyczy równie często dzieci i dorosłych. Dowiedz się jakie są objawy alergii wziewnej i jak ją poprawnie zdiagnozować.

Alergia wziewna to nieprawidłowa odpowiedź organizmu i układu immunologicznego na oddziaływanie obcych substancji, zwanych alergenami.  Jej podstawą jest reakcja immunologiczna doprowadzająca to powstania stanu zapalnego. W przypadku alergii wziewnej alergenami są białka, które przedostają się do organizmu przez układ oddechowy. Substancje te znajdują się w otaczającym nas środowisku sezonowo bądź przez cały rok.

Objawy alergii pojawiają się zwykle tuż po kontakcie z alergenem, ale zdarza się również tak, że objawy są odsunięte w czasie i ujawniają się dopiero po kilku godzinach. Co ważne, do ich wywołania objawów nie zawsze potrzeba dużej ilości alergenu – czasami wystarczy naprawdę śladowa ilość uczulającego składnika, który dostanie się do naszego organizmu wziewnie – jednak alergia nasila się jeżeli tego uczulającego składnika dostaje się do naszego organizmu więcej i częściej. W alergii wziewnej objawy powtarzają się każdorazowo po kontakcie z czynnikiem uczulającym – pyłkami drzew i roślin, roztoczami kurzu czy sierścią zwierząt domowych lub hodowlanych.

Alergię wziewną uważa się często za niegroźną przypadłość, lub się ją lekceważy. 

  • Alergia wziewna bywa bardzo uciążliwa – utrudnia normalne funkcjonowanie, np. koncentrację czy zdrowy, wystarczająco długi sen. Często zmusza do rezygnowania z różnych przyjemności (osoba uczulona na pyłki nie powinna zbyt często wychodzić w okresie intensywnego pylenia), lub ktoś, kto jest uczulony na kurz, powinien bardzo dokładnie i często zmieniać i prać swoje ubrania, pościel.
  • Nieleczona i niezdiagnozowana  alergia wziewna może sprzyjać (zwłaszcza u dzieci) powtarzającym się zapaleniom gardła, uszu i zatok, a w konsekwencji prowadzić do różnych powikłań, z ubytkiem słuchu włącznie.
  • Alergia wziewna może się rozszerzać – osoba uczulona tylko na pyłek traw, po kilku latach może już być uczulona na kolejne alergeny, np. pyłki innych roślin, pleśnie czy roztocza. Co gorsza, alergia dotycząca najczęściej nosa lub oczu może przejść w astmę – najcięższą chorobę alergiczną

Alergia wziewna – objawy

Objawy alergii wziewnej mogą być dość zróżnicowane, co sprawia, że alergia wziewna bywa często mylona z przeziębieniem lub infekcją wymagającą leczenia antybiotykami. Objawy alergii mogą różnić się także ze względu na ilości dostarczonego alergenu, stopnia odpowiedzi immunologicznej i rodzaju alergenu. Objawy alergii wziewnej u dzieci i dorosłych mogą się różnić.

Najbardziej charakterystyczne objawy alergii wziewnej to:

  • wodnisty katar przy jednoczesnym uczuciu zatkanego nosa, swędzenie nozdrzy, kichanie
  • przekrwione spojówki,
  • łzawiące, a czasem nawet opuchnięte oczy
  • drapanie w gardle powodujące chrząkanie
  • suchy kaszel
  • poczucie „przeziębienia”, a nawet stany podgorączkowe (szczególnie u dzieci)
  • ból głowy
  • zmęczenie, uczucie rozbicia, problemy z koncentracją i snem, rozdrażnienie

Alergia wziewna charakteryzuje się głównie objawami ze strony układu oddechowego, czyli alergicznym nieżytem nosa, ciągłym kichaniem, katarem bądź astmą. Może jednak dojść do zapalenia spojówek czy problemów skórnych (nasilenie atopowego zapalenia skóry, pokrzywka, świąd, zaczerwienienie, obrzęk). Istnieje również ryzyko objawów pokarmowych, gdy dojdzie do uczulenia krzyżowego. Atak anafilaktyczny jest raczej rzadki w alergiach wziewnych. Często również obserwuje się dość charakterystyczne worki i cienie pod oczami.

Alergia wziewna – co może powodować alergie?

Nieprawidłowa reakcja organizmu na dany alergen wziewny może się pojawić już u dziecka, a także rozwinąć dopiero u dorosłego. Jej bezpośrednią przyczyną jest to, że układ odpornościowy błędnie definiuje określony składnik jako zagrożenie, agresora i wysyła w jego kierunku silne przeciwciała.

Alergia wziewna może być spowodowana przez wiele potencjalnych alergenów, które spożywamy na co dzień.

Co najczęściej uczula?

  • Pyłki roślin wiatropylnych: Pyłki drzew (leszczyny, olchy, brzozy), traw (tymotki, rajgrasu, kupkówki, wyczyńca), zbóż (zwłaszcza żyta) i chwastów (bylicy, komosy, babki lancetowatej, szczawiu). Alergeny te występują sezonowo, a ich natężenie zależy od pory roku/miesiąca i regionu kraju.
  • Zarodniki grzybów pleśniowych: Zarodniki grzybów mogą dawać objawy praktycznie cały rok, ale najbardziej uciążliwe są jesienią ze względu na dużą wilgotność powietrza w czasie tej pory roku. Pleśnie mogą występować m.in. w zbutwiałych szczątkach roślin, spleśniałych produktach spożywczych, glebie, wilgotnych i niewietrzonych pomieszczeniach.
  • Sierść i alergeny zwierząt domowych oraz hodowlanych: Alergeny mogą się znajdować np. w sierści, piórach, naskórku, ślinie, moczu (nie tylko kotów czy psów, ale także np. gryzoni).
  • Roztocza kurzu domowego: Alergię wziewną wywołują odchody tych maleńkich pajęczaków mieszkających m.in. w materacach, pościeli, tapicerce, dywanach. Niestety mogą powodować alergię przez cały rok, szczególnie wtedy gdy rzadziej wychodzimy na zewnątrz, czyli zimą.

Statystyki dowodzą, że w ciągu ostatnich 15-20 lat liczba alergików podwoiła się, a wśród nich większość stanowią właśnie alergicy wziewni. Zanieczyszczenie powietrza, zmiany klimatyczne, warunki środowiskowe, czynne i bierne palenie tytoniu oraz czynniki genetyczne to główni winowajcy astmy i alergii

Kiedy mogą pojawić się objawy alergii i co je powoduje?

Ryzyko nasilenia się objawów u alergików wziewnych wzrasta szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Wczesnowiosenny okres pylenia roślin rozpoczyna się z końcem lutego pyleniem wierzby, leszczyny i olchy. Okres późnowiosenny – od kwietnia do maja – upływa pod znakiem brzozy, topoli, buku, dębu i sosny. Okres trzeci – letni – trwa nawet od połowy maja do połowy lipca i jest zdominowany przez pylenie traw i zbóż, głównie kupkówki, wiechliny, tymotki, raigrass, a także pszenicy i żyta. W czwartym okresie, czyli późnoletnim lub jesiennym – trwającym od połowy lipca do końca września – dominują chwasty, takie jak bylica, komosa i pokrzywa czy babka lancetowata

Alergia wziewna – jak ją diagnozować?

Diagnostyka alergii to często trudny i żmudny proces. Objawy alergii wziewnej nie zawsze są jednoznaczne, dlatego podstawą leczenia jest prawidłowa diagnoza. Ważnym etapem diagnozowania alergii jest szczegółowy wywiad lekarski. Taki wywiad może pomóc lekarzowi ocenić, czy w rodzinie występuje predyspozycja do alergii (bo wówczas ryzyko, że pacjent mógł ją odziedziczyć, wynosi kilkadziesiąt proc.). Dobierze on także dalsze postępowanie. Drugą możliwością jest wykonanie szczegółowych badań przed wizytą u specjalisty. W takim przypadku po wykonaniu badań, najlepiej jak najszerszych i najdokładniejszych, udajemy się do lekarza w celu interpretacji wyników i dobraniu indywidualnego toku leczenia. Jakie zatem badania można wykonać?

Testy alergiczne z krwi – dlaczego warto je wykonać?

Wybór odpowiednich testów alergicznych zależeć powinien przede wszystkim od występujących objawów. Alergie wziewną można pewnie i dokładnie zdiagnozować za pomocą testów alergicznych z krwi.

Testy z krwi wykonuje się na zasadzie pomiaru stężenia przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów wziewnych. Przy tym badaniu nie występuje możliwość wystąpienia żadnych nieprzyjemnych dolegliwości, a dodatkowym plusem jest fakt, że nie wymagają odstawienia stosowanych już leków, które pozwalają zredukować nieprzyjemne objawy alergii. Testy z krwi są pewnym sposobem na przebadanie jednocześnie wielu alergenów, co przyspiesza prawidłową diagnozę, a dodatkowo przy zastosowaniu technologii molekularnej możliwe jest dokładne określenie cząsteczek białkowych odpowiadających za uczulenie oraz ryzyka wystąpienia u chorego alergii krzyżowej. Dowiedz się więcej o Test ALEX 

Jakie są ich zalety tych badań?

  • Najwyższa czułość – test ALEX wyróżnia się niebywałą dokładnością, ponieważ wykrywa aż 99% wszystkich alergii!
  • Indywidualny profil uczuleniowy – zbadasz nawet najmniejsze części składowe alergenów i dowiesz się, co dokładnie i w jakim stopniu wywołuje u Ciebie reakcję alergiczną.
  • Informacja o alergiach krzyżowych – wynik dostarczy Ci także cenne informacje na temat czynników alergicznych, na które nie jesteś uczulony, jednak w połączeniu z innym alergenem, mogących wywołać u Ciebie reakcję uczulającą.
  • Pewny wynik – dzięki blokerom CCD test ALEX maksymalnie ogranicza ryzyko uzyskania wyników fałszywie pozytywnych.
  • Komfort i bezpieczeństwo – test ALEX jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.
  • Łatwe przygotowanie do badania – nie musisz być na czczo, ani odstawiać leków.
  • Szybki wynik – oficjalny dokument z wielostronicowym wynikiem badania uzyskasz w ciągu 5-10 dni roboczych

Badania molekularne – na czym polegają?

Diagnostyka molekularna chorób alergicznych daje możliwość analizy swoistych przeciwciał wobec ściśle określonych molekuł, czyli komponentów wchodzących w skład alergenu. W oparciu do tradycyjnej diagnostyki z krwi, badania molekularne zwiększają czułość oznaczeń sIgE, pozwalają ustalić precyzyjny profil uczuleniowy osoby badanej oraz pozwalają rozpoznać i zidentyfikować molekuły reagujące krzyżowo co pozwala dobrać dokładniejszą i indywidualną formę leczenia.

Sprawdź dostępne badania molekularne:

Test Diagnostyka Alergii MAX jest korzystny cenowo biorąc pod uwagę najszerszy zakres badanych alergenów oraz krótki czas oczekiwania na wyniki. Sprawdź cenę testu Diagnostyka Alergii MAX oraz co zawiera cena badania:

Diagnostyka Alergii MAX – 295 alergenów

  • Kompletna diagnostyka alergii z rozszerzonym składem do 295 alergenów.
  • Wynik testu dostarcza przydatnych informacji dla osób z nadwrażliwością na wiele alergenów – możliwość ustaleniu indywidualnego profilu uczuleniowego osoby badanej
Wszystkie artykuły
Back to Top