Badania kariotypu – kilka informacji

Na czym polegają badania kariotypu, Kiedy zrobić badania kariotypu, Czy warto zrobić badania kariotypu dla obojga rodziców, Gdzie można zrobić badania kariotypu

Kariotyp to zestaw chromosomów, który jest elementem każdej komórki jądrzastej występującej w organizmie człowieka. Nieprawidłowości związane z kariotypem mogą mieć znaczący wpływ na poronienia oraz przebycie martwej ciąży. W celu ustalenia przyczyn zaburzeń ciąży, warto wykonać badania kariotypu, dzięki któremu możliwe jest zwiększenie szansy na szczęśliwą ciążę.

Na czym polegają badania kariotypu?
Kiedy zrobić badania kariotypu?
Czy warto zrobić badania kariotypu dla obojga rodziców?
Gdzie można zrobić badania kariotypu?

Na czym polegają badania kariotypu?

Badania kariotypu to pewnego rodzaju ocena wszystkich 46 chromosomów znajdujących się w organizmie. Podczas analizy chromosomy te zostają poddane analizie oraz ocenie wyglądu i połączeń. Badania kariotypu to badania genetyczne, które polegają na ocenie i analizie pobranej próbki krwi. Materiał genetyczny pobierany jest z żyły odłokciowej pacjenta. Samo badanie jest proste i szybkie.

Kiedy zrobić badania kariotypu?

Szczególnie zalecane jest wykonanie badania po incydencie poronienia. Wykonanie testu może również pomóc w przypadkach problemów z zajściem w ciążę. Badania mogą być realizowane zarówno u osoby dorosłej, jak również przeprowadzone na dziecku w okresie prenatalnym lub po narodzinach. Test wykonuje się również u par planujących przystąpienie do zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro.

Czy warto zrobić badania kariotypu dla obojga rodziców?

Badania kariotypu warto wykonać u obojga rodziców. Pomimo, iż często badanie matki pozwala określić plan działania i zdiagnozować problem, zalecane jest pobranie próbki również u ojca. Pozwoli to jeszcze bardziej szczegółowo określić możliwość zajścia w ciążę lub zinterpretować występujące zaburzenia.

Gdzie można zrobić badania kariotypu?

Bezpieczne i wiarygodne badania kariotypu można wykonać w laboratorium, które specjalizuje się w analizie badań genetycznych. Aby badanie było poprawne należy udać się do doświadczonych specjalistów, którzy dobiorą odpowiednie badanie oraz wykonają go w sposób profesjonalny.

Data publikacji: 28/06/2019