Badania kariotypu

Kariotyp to nic innego jak unikalny zestaw chromosomów, który ma każdy z nas. Badania kariotypu zwykle wykonuje się kobietom, które mają za sobą więcej niż jedno poronienie lub urodziły martwe dziecko. Pozwalają one określić, czy miały na to wpływ geny.

 

Ile kosztują badania kariotypu, Kiedy zrobić badania kariotypu, Na czym polegają badania kariotypu, Gdzie można zrobić badania kariotypu

Ile kosztują badania kariotypu?
Kiedy zrobić badania kariotypu?
Na czym polegają badania kariotypu?
Gdzie można zrobić badania kariotypu?

Ile kosztują badania kariotypu?

Badanie kariotypu kosztuje od 300 do 500 zł, w zależności od miasta oraz danego punktu badań. Jeśli kobieta spełnia określone warunki np. miała wcześniej poronienia, ma więcej niż 35 lat lub urodziła martwe dzieci, możliwa jest refundacja badań. Ponadto badania mogą być także refundowane parom, w których rodzinie były stwierdzone mutacje genów.

Kiedy zrobić badania kariotypu?

Badania kariotypu zaleca się kobietom, u których w trakcie trwania ciąży, badanie USG wykazało nieprawidłowości rozwojowe różnego typu lub w przeszłości przeszły one poronienia. Ponadto badania można także wykonać, jeżeli występują większe problemy z poczęciem dziecka i nie można jednoznacznie ustalić ich przyczyny. Powodem może być też koncentracja plemników mniejsza niż 5 mln/ml.

Na czym polegają badania kariotypu?

Zwykle badanie kariotypu można przeprowadzić, pobierając próbkę krwi. Dokonuje się dokładnej analizy materiału genetycznego, który znajduje się w limfocytach. Ponadto badanie kariotypu, można też przeprowadzić pobierając próbki płynu owodniowego lub guzków nowotworowych.

Pobrany materiał, namnaża się dzięki metodzie in vitro, a następnie dodaje do niego specjalne substancje, które pozwalają na zatrzymanie podziału komórek w konkretnym stadium, w którym najlepiej widać chromosomy. W trakcie badań kariotypu bierze się pod uwagę ilość oraz kształt chromosomów. Wynik badań jest wiadomy po dwóch do czterech tygodniach.

Gdzie można zrobić badania kariotypu?

Badania kariotypu można przeprowadzić w punktach znajdujących się w praktycznie wszystkich większych miastach na terenie naszego kraju. Warto szukać sprawdzonych laboratoriów, które cieszą się dobrymi opiniami i posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty.

Data publikacji: 14/08/2019, Data aktualizacji: 11/09/2019