Badania na celiakię-jak wyglądają, jak je wykonać, ile kosztują?

Jakie badania na celiakię u dzieci, Jak zrobić badania na celiakię, Gdzie zrobić badania na celiakię, Ile kosztują badania na celiakię

Badania na celiakię-jak wyglądają, jak je wykonać, ile kosztują?

Jakie badania na celiakię u dzieci, Jak zrobić badania na celiakię, Gdzie zrobić badania na celiakię, Ile kosztują badania na celiakię

Celiakia jest coraz częściej spotykaną chorobą. Na jej rozwój mają wpływ przede wszystkim predyspozycje genetyczne, ale także środowisko w jakim żyjemy, życie w stresie i zanieczyszczenia w powietrzu. Choroba polega na nietolerancji glutenu, zawartego w pszenicy, owsie, życie i jęczmieniu.

Jakie badania na celiakię u dzieci?
Jak zrobić badania na celiakię?
Gdzie zrobić badania na celiakię?
Ile kosztują badania na celiakię?

Jakie badania na celiakię u dzieci?

U dzieci z celiakią występują głównie objawy ze strony układu pokarmowego. W celu uzyskania najbardziej wiarygodnego wyniku warto wykonać kilka różnych badań. W przypadku podejrzenia celiakii należy przede wszystkim udać się na badania z oznaczeniem przeciwciał: tTG, EmA, DPG, a także przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA. U dzieci często oznacza się też przeciwciała w klasie IgG, ze względu na niedobory IgA. W sytuacji kiedy istnieje duże podejrzenie celiakii, natomiast wyniki badań są ujemne, zwłaszcza u dzieci poniżej drugiego roku życia warto wykonać badanie anty-DGP. Zbadać możemy też genetyczną predyspozycję dziecka, poprzez badanie DNA obecności antygenów zgodności tkankowej HLA-DQ2 lub DQ8. Brak tego antygenu wyklucza chorobę prawie w stu procentach. Pomocna może być też w ostateczności biopsja jelita cienkiego, gdyż celiakia powoduje w błonie śluzowej jelita typowe zmiany histologiczne.

Jak zrobić badania na celiakię?

Ważną kwestią jest to, aby przed badaniami samodzielnie nie rozpoczynać diety bezglutenowej, ponieważ zafałszuje to wyniki. Badania wykonujmy po kolei, ponieważ wynik każdego z nich może wskazywać jednoznacznie na celiakię. Zacznijmy od podstawowych i najmniej inwazyjnych badań krwi, w przypadku niepewności wykonajmy badanie genetyczne, które mogą nawet całkowicie wykluczyć chorobę, badanie polega na pobraniu wymazów z wewnętrznej strony policzka. Dopiero po konsultacji tych wyników z lekarzem możemy zostać skierowani na biopsje jelita.

Gdzie zrobić badania na celiakię?

Badania krwi w kierunku celiakii można wykonać prywatnie w laboratorium, wykupując specjalny pakiet diagnostyki celiakii lub udać się na wizytę do gastrologa, który zadecyduje jakie badania wykonać. Genetyczne badanie DNA możemy natomiast wykonać nawet bez wychodzenia z domu, należy w tym celu zamówić telefonicznie lub internetowo specjalny zestaw, pobrać samodzielnie wymaz z policzka i odesłać próbkę na badania. Wynik jest dostępny w ciągu 20 dni roboczych. Biopsja jelita wymaga natomiast wcześniejszego przygotowania, skierowania oraz wizyty w szpitalu.

Ile kosztują badania na celiakię?

Badania na celiakię nie należą do najtańszych, koszt prywatnego badania krwi to około 300 złotych, podobnie jak koszt wykonania testu genetycznego. Przyspieszy to znacznie czas oczekiwania na wyniki, do tego warto zainwestować w konsultację z gastrologiem lub dietetykiem. Pamiętajmy również, że badania można wykonać, także bezpłatnie po uzyskaniu skierowania od gastrologa przyjmującego na NFZ, jednak czas oczekiwania będzie dłuższy.

Wszystkie artykuły
Back to Top