Badania na ojcostwo – praktyczne informacje
Ile kosztują badania na ojcostwo, Z jakich próbek robi się badania na ojcostwo, Czy można oszukać badania na ojcostwo, Czy można zrobić badania na ojcostwo za darmo

Badania na ojcostwo to testy, które pozwalają określić ojcostwo lub je wykluczyć, na podstawie odpowiednio przeprowadzonych badań. Test na ojcostwo to niekiedy ważny element spraw sądowych, w których rozgrywa się spór o ustalenie ojcostwa, przyznanie praw rodzicielskich czy ustalenie alimentów. Tego rodzaju badania mogą również wykonywać osoby prywatne, w celu pozyskania pewnych informacji. Test na ojcostwo ma za zadanie określić pokrewieństwo genetyczne mężczyzny z dzieckiem – potwierdzić je lub mu zaprzeczyć.

Spis treści:

Ile kosztują badania na ojcostwo?
Z jakich próbek robi się badania na ojcostwo?
Czy można oszukać badania na ojcostwo?
Czy można zrobić badania na ojcostwo za darmo?

Ile kosztują badania na ojcostwo?

Badania na ojcostwo to testy odpłatne, które wykonywane są przez prywatne gabinety specjalizujące się w badaniach genetycznych. Cena badania ojcostwa zależna jest o wielu czynników, jak również indywidualnej oferty instytucji. Do głównych czynników, od których uzależniona jest cena należy zaliczyć:

 • wybór odpowiedniego gabinetu – posiadanie akredytacji PCA i ich udział w zewnętrznych kontrolach,
 • rodzaj wykorzystanych odczynników,
 • metoda badania,
 • doświadczenie placówki,
 • dodatkowe badania i usługi,
 • przyspieszenie czasu odbioru wyników,
 • inne.

Badania na ojcostwo to koszt od 500zł do 1500zł, w zależności od wybranego pakietu, badań dodatkowych i indywidualnej oferty instytucji.

Przed wykonaniem badania należy zapoznać się z przedstawioną ofertą oraz dopytać o wszystkie szczegóły.

Z jakich próbek robi się badania na ojcostwo?

Badania i testy na ustalenie ojcostwa wykonuje się na podstawie różnych próbek, w zależności od wybranej metody i techniki działania. Ich wybór zależny jest od celu i czasu wykonania testu. Do wykonania testu na ojcostwo najbardziej powszechnymi są materiały takie jak:

 • wymaz z jamy ustnej – wewnętrznej strony policzka mężczyzny i dziecka,
 • na podstawie śladów innych wydzielin,
 • wyrwany włos wraz z cebulką,
 • na podstawie mikrośladów zawierających materiał DNA,
 • pobrana krew.

Czy można oszukać badania na ojcostwo?

Badania wykonywane w profesjonalnym i specjalistycznym gabinecie, posiadającym odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty dają pewność i wiarygodność wyników. Ustalony wynik i określenie ojcostwa jest niezawodne i niepowtarzalne. Procedury, które wymagane są podczas przeprowadzenia badań wykluczają jakiekolwiek oszustwo, a sfałszowanie uzyskanych wyników jest niemożliwe. Dokładne badania DNA na ojcostwo w 99,9 % potwierdzają ojcostwo lub w 100% je odrzucają.

Czy można zrobić badania na ojcostwo za darmo?

Badania na ojcostwo to testy, które nie są refundowane przez NFZ. Instytucje zajmujące się przeprowadzaniem testów pobierają opłaty związane z analizą i przeprowadzeniem badań DNA. Obecnie nie ma możliwości wykonania poprawnego badania za darmo.

Data publikacji: 23/04/2019