Badanie kariotypu – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Kariotyp to zestaw chromosomów, który znajduje się w naszej komórce somatycznej. Badając go, można m.in. wykryć wady genetyczne u płodu, a także wady wrodzone u urodzonych już dzieci. Prawidłowy kariotyp to 22 pary chromosomów autosomalnych i jedna para alosomów, czyli chromosomów płci. Kiedy powinniśmy zdecydować się na badanie kariotypu i na czym polega?

 

Kariotyp przy niepłodności - czy warto zrobić badanie, Na czym polega badanie kariotypu, Kiedy zrobić badanie kariotypu, Czy warto zrobić badanie kariotypu dla obojga partnerów

Kariotyp przy niepłodności – czy warto zrobić badanie?
Na czym polega badanie kariotypu?
Kiedy zrobić badanie kariotypu?
Czy warto zrobić badanie kariotypu dla obojga partnerów?

Kariotyp przy niepłodności – czy warto zrobić badanie?

Kariotyp przy niepłodności – czy warto zrobić badanie? Takie pytanie często zadają pary, które długo i bezskutecznie starają się o dziecko. Aby efektywnie leczyć niepłodność, trzeba poznać jej źródło, a badanie kariotypu jest w tym bardzo pomocne. Co ważne, powinna mu się poddać nie tylko kobieta, ale również mężczyzna. Jeśli w liczbie chromosomów lub ich budowie są nieprawidłowości, zajście w ciążę może być bardzo trudne, często z tego powodu dochodzi też do wielokrotnych poronień.

Na czym polega badanie kariotypu?

Zanim udamy się do lekarza, należy dowiedzieć się, na czym polega badanie kariotypu. To znacząco zmniejszy stres związany z wykonywaniem go. Badanie kariotypu to badanie genetyczne. Do przeprowadzenia go potrzeba jedynie kilka mililitrów krwi obwodowej, nie musimy się do niego przygotowywać. Badanie kariotypu nie wymaga przyjścia na czczo, tak jak w przypadku zwykłej morfologii. Jeżeli jest ono wykonywane u kobiety w ciąży, próbką jest płyn owodniowy, ewentualnie fragment kosmówki.

Kiedy zrobić badanie kariotypu?

Kiedy zrobić badanie kariotypu? Zaleca się je parom, które po wielomiesięcznych staraniach wciąż mają problem z poczęciem dziecka. Dzięki temu można się przekonać, czy przyczyną są nieprawidłowości w budowie kariotypu. Pozostałe wskazania to głównie:

  • nawracające poronienia;
  • choroby genetyczne w rodzinie kobiety lub mężczyzny;
  • koncentracja plemników poniżej 5 mln/ml;
  • brak plemników (azoospermia);
  • obowiązkowo badanie kariotypu muszą wykonać pary, które decydują się na zapłodnienie in vitro.

Czy warto zrobić badanie kariotypu dla obojga partnerów?

Pary często wahają się, czy warto zrobić badanie kariotypu dla obojga partnerów. Lekarze zalecają, aby wykonała je nie tylko kobieta, ale również mężczyzna. Wtedy można znacznie szybciej odnaleźć przyczynę problemów z zajściem w ciążę i rozpocząć leczenie, a potem powitać na świecie długo wyczekiwane dziecko.

Data publikacji: 14/08/2019, Data aktualizacji: 11/09/2019