Badanie na ojcostwo cena – czy rodzaj próbki DNA ma wpływ na koszt analizy

badanie na ojcostwo cena

Do testu na ojcostwo nadaje się tak naprawdę każda próbka, która zawiera DNA badanej osoby. Może nią być zarówno wymaz ze środka jamy ustnej (wymaz z policzka), włosy z cebulkami, przybory toaletowe w postaci szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia, jak również  cała lista innych materiałów. W testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wszystkie próbki traktowane są tak samo, a ich rodzaj nie wpływa na cenę badania.

Badanie na ojcostwo cena – dlaczego w niektórych laboratoriach za analizę „mikrośladów” zapłacisz więcej?

testDNA Laboratorium Sp.z o.o. ma ogromne doświadczenie w analizowaniu nawet najbardziej nietypowych próbek. Dla pracowników laboratorium nie ma więc znaczenia, jakie rodzaje materiałów dostarczają im klienci. Wszystkie są bowiem dla nich tak samo dobre  (pozwalają na 100% wykluczenie ojcostwa lub potwierdzenie go z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999%), w związku tym analizuje się je w podstawowej cenie.

Nie wszystkie laboratoria oferujące badania na ojcostwo mogą jednak pochwalić się tak dużym doświadczeniem w analizowaniu nietypowych źródeł DNA. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ich zbadanie wymaga trochę większego zaangażowania ze strony laborantów i użycia lepszej jakości odczynników. Powoduje to, że niektóre laboratoria w Polsce albo w ogóle nie podejmują się analizy tego rodzaju próbek (lub ich lista jest mocno okrojona), albo analizują, ale za dopłatą. W tym przypadku w podstawowej cenie badany jest najczęściej tylko wymaz z policzka.

Badanie na ojcostwo cena – jakie czynniki decydują o tym, ile zapłacisz za analizę?

Badanie na ojcostwo cena – cena testu na ustalenie ojcostwa zależy przede wszystkim od rodzaju badania, a nie od tego jaki typ próbki został w nim wykorzystany. Przykładowo, sądowe badanie na ojcostwo jest droższe od prywatnego, ponieważ wymaga zaangażowania dodatkowych osób. Próbki pobiera bowiem lekarz lub diagnosta laboratoryjny w placówce medycznej. Do wyniku dołączana jest również opinia biegłego sądowego. Do prywatnego testu na ojcostwo próbki możesz pobrać we własnym zakresie – w dowolnym miejscu i czasie. Może w nim uczestniczyć również mniejsza liczba badanych – 2, a nie 3, tak jak w przypadku testu sądowego.

Badanie na ojcostwo cena –  te czynniki zwiększają koszt badania, ale sprawiają, że wynik jest pewny!

Test na ojcostwo zawsze warto wykonać na postawie 24 markerów genetycznych. Za badanie oparte na analizie 16 zapłacisz może mniej, jednak wiarygodność  wyniku takiego badania będzie niższa, zwłaszcza jeśli bierze w nim udział tylko ojciec i dziecko. Musisz wiedzieć, że przy uczestnictwie 2 osób gwarancję pewnego wyniku daje tylko analiza 24 markerów DNA. Badanie będzie również droższe, jeśli wykonuje je laboratorium z certyfikatem ISO  oraz takie, które do wyniku dołącza profile genetyczne badanych. Zwiększać cenę będzie ponadto ubezpieczenie próbek oraz podwójna kontrola wyniku w przypadku wykluczenia ojcostwa (badanie wykonywane jest wtedy drugi raz!). Wszystkie te elementy generują może dodatkowe koszty. Warto jednak pamiętać, że mają one ogromny wpływ na pewność wyniku. A przecież właśnie o to chodzi w testach na ojcostwo – aby rezultat analizy nie pozostawiał najmniejszych wątpliwości.

Data publikacji: 21/11/2016, Data aktualizacji: 23/10/2019