Kiedy w rodzinie pojawiła się celiakia

celiakia-w-rodzinieCeliakia jest chorobą genetyczną, więc jeśli pojawiła się w Twojej najbliższej rodzinie powinieneś również się przebadać. Najlepiej wykonać test genetyczny – jeśli nie masz genów typowych dla celiakii nie możesz być chory. Takie badanie jest bardzo proste (wykonuje się je z wymazu z policzka), a szybkie wykrycie celiakii pozwala uniknąć wielu groźnych powikłań w tym nawet nowotworu.

 

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Nie mam objawów więc nie mogę mieć celiakii

Pacjenci często myślą, że skoro sami nie mają objawów, to badanie w ich przypadku jest niepotrzebne. Celiakia to podstępna choroba i często bardzo długo nie daje żadnych symptomów lub zdarza się, że pacjent ma objawy ale nie kojarzy ich celiakią. Może to być np. złe samopoczucie, bóle brzucha pojawiające się od czasu do czasu, biegunki czy zaparcia. U dzieci bardzo często mamy do czynienia z niskim wzrostem i słabym przybieraniem na wadze, apatią i zmęczeniem. Brak objawów nie oznacza, że jesteśmy bezpieczni. Celiakia powoduje powolne wyniszczenie organizmu. Prowadzi do stopniowego zaniku kosmków jelitowych przez co chory nie przyswaja witamin i składników odżywczych. Latami nieleczona celiakia może nawet doprowadzić do raka jelita cienkiego

Ja nie mam celiakii więc moje dziecko też nie może być chore…

Niektórzy uważają, że skoro celiakia jest chorobą genetyczną, a sami są zdrowi, to badanie dziecka pod kątem tego schorzenia jest zbędnym wydatkiem. To błąd! Rodzic może mieć pewność, że nie ma celiakii tylko wtedy, gdy sam wykona badanie genetyczne, które wykaże brak genów typowych dla tej choroby (HLA DQ2 i HLA DQ8). Zdarza się, że rodzic ma geny typowe dla celiakii ale u niego choroba nie „aktywowała się”. Z kolei u dziecka już tak.

badanie celiakia przychodniaCo zrobić, gdy celiakia pojawiła się w rodzinie?

Przede wszystkim cała rodzina musi zmienić dietę. Trudno jest utrzymać dietę bezglutenową tylko u jednego członka rodziny. Osoba z celiakią nie może spożywać nawet śladowych ilości tego białka. Trzeba więc używać osobnych garnków i uważać na każdy produkt. Dlatego jeśli u jednego z członków rodziny zostaje stwierdzona celiakia, często wszyscy przechodzą na dietę bezglutenową. Z tym, że w przypadku zdrowych członków rodziny dieta ta  nie musi być tak restrykcyjna.
.

Dieta jest jedynym sposobem leczenia celiakii. Samej choroby nie można nigdy wyleczyć, ale dzięki odpowiedniej diecie pacjent może normalnie żyć. Co ważne ustępują objawy choroby, kosmki jelitowe odbudowują się, a ryzyko raka z każdym miesiącem na diecie bezglutenowej maleje. Im wcześniej celiakia zostaje zdiagnozowana, tym mniejsze spustoszenie wywoła w naszym organizmie i szybciej wróci on do normy po zastosowaniu odpowiedniej diety.

Przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne pakiety badań rodzinnych – zapytaj nas o ich cenę

Kiedy wykonać badanie? Wskazania do badań
Występowanie objawów sugerujących obecność celiakii:
bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, spadek masy, zaburzenia zachowania, problemy skórne, anemia i inne
zobacz najczęstsze objawy celiakii 
.

Chorowanie na choroby zwiększające szanse wystąpienia celiakii: cukrzyca typu I, Hashimoto, schorzenia tarczycy, choroba Dühringa, zespół Downa, choroba Leśniewskiego-Crohna, niepłodność, poronienia nawracające

.

Celiakia pojawiła się w rodzinie


Brak jednoznacznego wyniku wcześniejszych badań

 


.

Dieta osoby z celiakią to nie tylko dieta bez glutenu!

W początkowym etapie leczenia celiakii chory nie tylko musi zrezygnować z glutenu ale często też z laktozy. Stan zapalny w jelicie cienkim prowadzi do zmniejszonego wydzielania enzymu trawiącego cukier mleczny. Po wprowadzeniu diety bezglutenowej powoli wszystko wraca do normy i z czasem laktoza może wrócić do jadłospisu osoby chorej na celiakię.

Zanim samodzielnie przejdziemy na dietę bezglutenową warto skonsultować menu ze specjalistą. Musimy uzupełnić niedobory, które spowodowała choroba. Często konieczne jest dodatkowe przyjmowanie witamin i minerałów. Ważne jest też odpowiednie zaplanowanie posiłków, tak aby pomimo rezygnacji z niektórych produktów nadal dostarczać organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje.

Badanie celiakia najpewniejsze poprzez test genetyczny?

Badanie DNA to jedyne badanie, które z tak dużą skutecznością i pewnością  pozwala wykluczyć celiakię oraz uniknąć biopsji jelita cienkiego. W przeciwieństwie do innych badań, wynik fałszywie dodatni lub ujemny jest niemożliwy. Badanie DNA jest  również odpowiednie dla osób przebywających na diecie bezglutenowej. Test genetyczny w 2012 uzyskał rekomendację Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), które opracowuje m.in standardy diagnozowania celiakii obowiązujące w całej Europie.

Próbkę do badania mogą Państwo pobrać samodzielnie

.

Próbką do badania jest wymaz z policzka. Jest ona tak samo pewna jak krew ponieważ nasze DNA jest niezmienne bez względu na to skąd zostało pobrane.
Nie ma możliwości zafałszowania testu przez złe pobranie próbki.

Badanie DNA celiakia:

  • Daje pewny wynik – wynik nie może wyjść fałszywy tak jak ma to miejsce w przypadku badań serologicznych
  • Jest proste, wygodne i można je zrobić samemu w domu lub w jednej z 200 placówek w całej Polsce
  • Pozwala na szybką diagnozę
  • Może zastąpić biopsję jelita
  • Możliwość wykonania badania ekspresowego wynik już od 3 do 5 dni roboczych – zapytaj nas o to

Warto wiedzieć:


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

Data publikacji: 12/09/2016, Data aktualizacji: 21/01/2019