Ciąża z celiakią

Jak celiakia wpływa na przebieg ciąży?

Celiakia bezpośrednio wpływa na przebieg Twojej ciąży ponieważ utrudnia przyswajanie składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu oraz Twojego  dobrego samopoczucia. Celiakia może powodować anemię, problemy ze szkliwem, niedożywienie matki i dziecka, sprzyja częstym złamaniom oraz przyczynia się do poronień. Ciąża z celiakią wymaga większej troski.

cieza - ramka - plod

Celiakia w ciąży – objawy

Celiakia to trwała nietolerancja glutenu czyli białka obecnego w popularnych zbożach takich jak pszenica, żyto, owies, jęczmień. Jest to choroba autoimmunologiczna dziedziczona rodzinnie, tzn. jeśli jesteś chora na celiakię powinnaś wykonać badania swojemu dziecku gdy już się urodzi. Odpowiednie prowadzona ciąża z celiakią, nie stanowi dla Ciebie ani dziecka większego ryzyka.

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

.

Celiakia w ciąży daje różne objawy, które często bagatelizujemy albo błędnie oceniamy jak typowe w tym szczególnym okresie, są to:

  • anemia
  • wypadanie włosów
  • problemy skórne
  • problemy ze szkliwem
  • przewlekłe zmęczenie
  • ból brzucha
  • mrowienie w rękach i nogach
  • skurcze mięśni

Diagnostyka celiakii w ciąży

Najbezpieczniejszym sposobem zdiagnozowania celiakii w ciąży jest test dna na celiakię. Badanie genetyczne jest nieinwazyjne w przeciwieństwie do tradycyjnej diagnostyki, która opiera się m.in. o biopsję jelita cienkiego. Wykonując test dna zyskujesz pewność wyniku i komfort wykonania badania, które możesz zrobić w domu.dlaczego-to-badanie-jest-najlepsze

Jeśli wynik badania będzie dodatni, ESPGHAN – Europejskie Stowarzyszenie Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia zaleca w dalszej części zrobienie badania krwi w kierunku przeciwciał. Gdy oba wyniki będą dodatnie lekarz może odstąpić od wykonania biopsji.

Dzięki właściwej, bezpiecznej i szybkiej diagnostyce celiakii zyskujesz pewność co do swojego zdrowia oraz jeśli to konieczne – możesz podjąć skuteczne leczenie. Dzięki temu uchronisz się przed niebezpiecznymi konsekwencjami nieleczonej celiakii, a Twój maluszek będzie się zdrowo rozwijał.

Leczenie celiakii w ciąży

Leczenie celiakii polega wyłącznie na wyeliminowaniu z diety glutenu. Podobnie gdy jesteś w ciąży, jednak wtedy szczególnie powinnaś skonsultować się z dietetyczką, która ułoży plan żywienia bez glutenu tak, aby zapewnić Tobie i dziecku komplet minerałów i witamin.Dodatkowo odpowiednie długie stosowanie diety bezglutenowej wpłynie na odbudowę kosmków jelitowych zniszczonych przez gluten.

Badanie celiakia – dowiedz się więcej 

Na wszystkie wasze pytania odpowiadamy telefonicznie lub przez nasz czat. Zapytaj nas o wszystko 

Warto wiedzieć:


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

Data publikacji: 07/09/2016, Data aktualizacji: 13/07/2017