Celiakia przeciwciała – jakie badania z krwi wykonać?
Diagnostyka celiakii, czyli trwałej nietolerancji glutenu może opierać się na możliwości wykonania kilku badań w tym kierunku. Ważnym etapem w procesie diagnostyki jest wykonanie badań serologicznych z krwi charakterystycznych dla celiakii. Jeżeli dokuczają Ci uciążliwe bóle brzucha, wzdęcia lub masz problemy z nieregularną miesiączką, a dotychczasowe leczenie nie przynosi oczekiwanych skutków, to zdecyduj się na wykonanie badań w kierunku celiakii.
Masz objawy po spożyciu glutenu? – skonsultuj je z nami:
Spis treści:
- Badania serologiczne na celiakię
- Celiakia – co to za choroba?
- Celiakia przeciwciała – czym są?
- Celiakia badania z krwi – kto powinien wykonać?
- Celiakia badanie z krwi – jakie objawy mogą świadczyć o celiakii?
Badania serologiczne na celiakię
Jeśli podejrzewasz u siebie lub u kogoś bliskiego trwałą nietolerancję glutenu, masz pozytywny wynik badania genetycznego – nie zwlekaj i zamów badanie serologiczne na celiakię. Nieleczona celiakia aż 40-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów układu pokarmowego. Im wcześniej celiakia jest wykryta, tym zmiany w jelicie są prostsze do odwrócenia. Badanie serologiczne szczególnie warto wykonać wraz z badaniem genetycznym w kierunku celiakii
Co zawiera badanie z krwi na celiakię:
- Szeroki zakres badania – Transglutaminaza tkankowa IgA, Deaminowany peptyd gliadyny, IgA całkowite
- Wynik badania od 5 do 10 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do placówki zestaw do pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Badanie jest wykonywane z próbki krwi
- W razie potrzeby masz możliwość zmówienia 30-minutowej konsultacji telefonicznej wyniku ze specjalistą z zakresu gastrologii czy dietetyki klinicznej ( dodatkowo płatnej)
- Badanie realizowane jest w certyfikowanym laboratorium genetycznym z 16-letnim doświadczeniem, w którym żaden wynik do tej pory nie został podważony.
Badanie serologiczne – przygotowując się do pobrania próbki w punkcie pobrań warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami jak trzeba się przygotować do pobrania. Jest jednak kilka prostych zaleceń ,do których należy się zastosować:
- Aby przystąpić do badania bez obaw o zafałszowanie wyników należy przed badaniem minimum 6 tygodni spożywać gluten, bez eliminacji i prowadzenia diety bezglutenowej.
- Nie musisz być na czczo, jednakże wskazane jest nawodnienie się przed pobraniem
- Przeciwskazaniem do wykonania badania jest przyjmowanie leków immunosupresyjnych
Zamów badanie serologiczne na celiakię
Chcesz wykonać badanie w kierunku celiakii? Zadzwoń i umów się na pobranie w placówce:
Celiakia – Badanie przeciwciał w kierunku celiakii – Panel IgA
- Panel celiakia IgA metodą Polychceck obejmuje: Przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej, przeciwciała przeciw deaminowanym peptydom gliadyny, ogólny poziom IgA
- Wynik 5 do 10 dni roboczych (od momentu dotarcia próbek do laboratorium)
- Cena zawiera koszt zestawu do pobrania próbek oraz odbiór zestawu przez kuriera
- Próbka z krwi – do pobrania w dowolnej placówce
- W placówce należy doliczyć 50 zł za pobranie materiału
Cena badania – 150 zł
Celiakia – co to za choroba?
Celiakia, czyli inaczej trwała nietolerancja glutenu to choroba uwarunkowana genetycznie o podłożu autoimmunologicznym. Celiakia charakteryzuje się trwającą całe życie (od momentu aktywacji) nietolerancją glutenu, czyli frakcji białka zawartego w zbożach takich jak: pszenica, żyto, jęczmień oraz owies. To choroba, w której układ odpornościowy niszczy swoje tkanki i komórki. Działający toksycznie na chorego gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, czyli małych wypustek błony śluzowej, które odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych. Objawy celiakii mogą dotyczyć całego organizmu – najczęściej to problemy na tle gastrycznym i skórnym, często choremu towarzyszy także ogólne osłabienie i zmęczenie, spadek wagi, łysienie, anemia czy problemy z zajściem w ciążę.
Rozpoznanie celiakii potrzebuje przynajmniej 2 kroków. Do zdiagnozowania choroby należy wykonać przynajmniej 2 badania. Pierwszym jest badanie genetyczne na celiakię: brak genów DQ2,2, DQ2,5, DQ8 oznacza, że diagnostykę celiakii możemy zakończyć już na pierwszym kroku, co daje nam oszczędność. Ponadto test dna jest badaniem, na którego wynik nie mają wpływu czynniki zewnętrzne takie jak stadium choroby, wiek czy dieta uboga w gluten. Jeśli analiza wykaże obecność choć jednego z genów, drugim krokiem, który trzeba wykonać są badania z krwi na przeciwciała, o których dokładniej piszemy w dalszej części tekstu. Z kompletem tych wyników należy udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy, który może jeszcze zdecydować o wykonaniu biopsji jelita.
Celiakia przeciwciała – czym są?
Badania serologiczne to oznaczenie obecności i stężenia przeciwciał. Przeciwciała najczęściej oznacza się w surowicy krwi. W kontekście diagnostyki celiakii zwykle oznacza się stężenie przeciwciał w klasie IgA:
-
przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG),
-
przeciwko deaminowanemu peptydowi gliadyny (DGP)
-
przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA)
Wysoką wartość diagnostyczną wykazują szczególnie przeciwciała transglutaminazy tkankowej (tTG) w klasie IgA – które należy wykonać wraz z ogólnym poziomem IgA ( może się tak zdarzyć, że mamy niedobór IgA i badanie może dać fałszywy wynik). W przypadku wystąpienia niedoboru IgA ocenia się przeciwciała w klasie IgG. Można także od razu zbadać przeciwciała w obu klasach (IgA i IgG).
Wymienione wyżej przeciwciała są specyficzne dla celiakii – są to najczęściej zlecane badania serologiczne przez lekarzy gastrologów i ich obecność we krwi, wraz z pozytywnym wynikiem badania genetycznego, prawie zawsze jednoznacznie potwierdza chorobę. Należy jednak podkreślić, że negatywny wynik badania serologicznego nie wyklucza celiakii. Według najnowszych badań od 6 do 22% chorych na celiakię nie wytwarza w ogóle przeciwciał charakterystycznych. Co więcej – obecność przeciwciał w surowicy krwi nie zawsze oznacza zmiany w jelicie cienkim upoważniające do rozpoznania celiakii.
Celiakia badania z krwi – kto powinien wykonać?
Jakie są podstawowe wskazania do wykonania badania z krwi w kontekście diagnostyki celiakii? Badania serologiczne celiakii wykonuje się przede wszystkim w tych trzech sytuacjach:
-
jako badanie diagnostyczne u osób z podejrzeniem celiakii w celu potwierdzenia aktywności choroby i jej zaawansowania –wykonanie badania jest szczególnie przydatne w przypadku posiadania pozytywnego wyniku badania genetycznego – podwyższony poziom przeciwciał pozwala lekarzowi na postawienie dokładnej diagnozy i potwierdzenie celiakii
-
badanie przesiewowe osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na celiakię (np. u krewnych I stopnia, chorych z niedoborem immunoglobuliny A, cukrzycą typu 1 itd.),
-
w ramach oceny przestrzegania diety bezglutenowej – w tym przypadku szczególnie przeciwciała przeciwko gliadynie są dobrym markerem wskazującym na obecność glutenu w diecie
Celiakia badanie z krwi – jakie objawy mogą świadczyć o celiakii?
Objawy celiakii u każdego mogą być różne. Ze względu na rodzaj i nasilenie objawów powszechnie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje celiakii:
-
Celiakia pełnoobjawowa (klasyczna, jawna) – stanowi 30% wszystkich przypadków, postać ta najczęściej dotyczy dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Charakteryzują ją: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki, utrata masy ciała, niski wzrost, zaburzenia rozwoju u dzieci. Bardzo często towarzyszą im również zaburzenia psychiczne, nastroje depresyjne i wiele objawów niespecyficznych takich jak: zmęczenie, bóle kostne, obrzęki, zaburzenia miesiączkowania, zmiany skórne, wtórne objawy zaburzenia trawienia i wchłaniania.
-
Celiakia skąpoobjawowa (ubogoobjawowa, bezobjawowowa, niema) – występuje znacznie częściej od celiakii pełnoobjawowej. Temu rodzajowi celiakii nie towarzyszą objawy choroby aktywnej lub są one niecharakterystyczne i bardzo trudne do rozpoznania. Do najczęstszych objawów tej postaci należą: anemia z niedoboru żelaza, niedobory witaminowe, wczesna osteoporoza, patologiczne złamania kostne, niedorozwój szkliwa zębowego, aftowe zapalenie jamy ustnej, padaczka, autyzm, pierwotna marskość wątroby, cukrzyca typu 1, choroby tarczycy i trzustki, zaburzenia płodności, skłonność do poronień, problemy skórne, choroba Duhringa, wysokie stężenie cholesterolu.
-
Celiakia ukryta (letarna, utajona) – jest to celiakia, która jest jeszcze nieaktywna. Występuje u osób posiadających predyspozycję genetyczną, ale niemających jeszcze zmian patologicznych w śluzówce jelita, ani przeciwciał serologicznych. Wpływ czynników środowiskowych może spowodować aktywację celiakii i pojawienie się zmian w jelicie, przeciwciał oraz ujawnienie się objawów. Zaostrzenie objawów najczęściej powodują: ciąża, infekcje przewodu pokarmowego, zabiegi chirurgiczne, stres.
Porozmawiaj o badaniach w kierunku celiakii:
Może zainteresuje Cię również:
Badanie obejmuje:
–Wszystkie geny związane z celiakią– jeśli nie masz genów DQ2.2 i DQ2.5 oraz DQ8 to oznacza, że możesz być spokojny ponieważ nigdy nie zachorujesz na celiakię
–Dwie zmiany w genie LCT: C/T(-13910) oraz G/A(-22018) odpowiedzialne za nietolerancję laktozy
–PisemneZalecenia lekarskie i dietetyczne do wyniku celiakii
Czas realizacji badania: celiakia 7 dni roboczych, nietolerancja laktozy do 10 dni roboczych
Pomoc 7 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00