Badanie na trombofilię wrodzoną – jak przebiega?

Jak wykonać badanie na trombofilię

Skłonność do powstawania zakrzepów w żyłach i tętnicach bardzo często jest uwarunkowana genetycznie. Z tego powodu warto wykonywać badanie na zakrzepicę, które może wykryć mutacje odpowiadające za skłonność do zakrzepów. Zaburzenia w obrębie DNA mogą, jednak nie muszą odpowiadać za zakrzepy – większa skłonność do ich powstawania wymaga odpowiedniego stylu życia i regularnych badań, dzięki czemu można ograniczyć ryzyko rozwoju zakrzepicy.

Jak wykonać badanie na trombofilię ?

Badanie na trombofilię jest wykonywane na podstawie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Pobranie jest proste i trwa nie dłużej niż 30 sekund, dlatego można wykonać je samodzielnie w domu. Możliwe jest również wykonanie badania na podstawie próbki krwi żylnej pobranej w placówce laboratorium – obie metody badań genetycznych zapewniają taką samą skuteczność i wiarygodny wynik.

W jakim celu wykonywane jest badanie na trombofilię ?

Badanie na trombofilię wrodzoną ma na celu sprawdzenie, czy osoba poddawana analizie ma genetyczną skłonność do powstawania zakrzepów. Jest to ważne szczególnie w przypadku kobiet, które bezskutecznie starają się o dziecko lub mają za sobą poronienia. Wykrycie mutacji odpowiadających za trombofilię wrodzoną może skłaniać do zmiany stylu życia oraz wykonywania regularnych badań – w ten sposób można wystrzegać się epizodów zakrzepowych, które mogą być groźne dla zdrowia.

Jaki jest czas oczekiwania na wyniki badania na trombofilię ?

Wynik badania genetycznego wykonywanego w celu diagnostyki trombofilii wrodzonej jest udostępniany w 6-7 dni roboczych. Czas ten naliczany jest od kiedy próbka trafi do analizy, jeśli jest przesyłana za pośrednictwem kuriera to należy doliczyć 1-2 dni na transport. Wynik jest następnie udostępniany pacjentowi drogą online.

Ile kosztuje badanie na trombofilię ?

Badanie na trombofilię wrodzoną wykonane na podstawie wymazu z policzka jest najtańsze, jeśli próbka zostanie pobrana samodzielnie przez pacjenta. Wówczas cena badania to około 400 złotych. Cena może być wyższa wówczas, kiedy próbką do badania jest krew żylna lub badanie na trombofilię jest wykonywane w pakiecie z innymi analizami genetycznymi.

Wszystkie artykuły
Back to Top