Jakie badania wykonać przy podejrzeniu trombofilii?

Jakie badania wychodzą w skład diagnostyki trombofili

Trombofilia to skłonność do nadmiernego powstawania skrzepów we krwi. Zwana jest też często nadkrzepliwością. Nierozpoznana i nieleczona może prowadzić do ciężkich powikłań, między innymi zakrzepicy i zatoru płucnego. Sprawdź koniecznie, jakim badaniom należy się poddać, w przypadku podejrzenia tej choroby.

Jakie badania wychodzą w skład diagnostyki trombofilii?

Diagnostyka trombofilii obejmuje dwa rodzaje badań. Pierwsze to genetyczne, które pozwala sprawdzić, czy u danej osoby istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia nadkrzepliwości. Drugie zaś dotyczy krzepliwości krwi. Wykonuje się wówczas podstawowe czynniki, takie jak czasy trombinowy, protrombinowy oraz koalionowo- kefalinowy, a także wysokość stężenia fibrynogenu we krwi.

Kto powinien wykonać badania w kierunku skutecznej diagnostyki trombofilii?

Badania diagnostyczne w kierunku trombofilii wykonuje się zarówno w przypadku podejrzenia występowania jej postaci wrodzonej, jak i nabytej. Wskazaniem do diagnostyki nadkrzepliwości są także choroby współistniejące, jak na przykład RZS, toczeń rumieniowaty, niewydolność nerek, nowotwory krwi i inne, zespół Hughesa, choroby tarczycy oraz choroba Crohna.

Jaka jest cena pełnego pakietu badań diagnostyki trombofilii?

Diagnostyka trombofilii to koszt kilkuset złotych. Cena  badań w kierunku nadkrzepliwości wrodzonej wynosi około 400zł. Badania dotyczące krzepliwości krwi, to w zależności od kliniki i miasta, koszt od 300 do ponad 500zł. Warto wybierać pakiety związane z diagnostyką trombofilii, wówczas ceny są korzystniejsze, aniżeli wykonanie każdego parametru oddzielnie.

Ile się czeka na wynik badań trombofilii?

Oczekiwanie na potwierdzenie bądź zaprzeczenie diagnozy nie należy do najprzyjemniejszych chwil w życiu. Trzeba się uzbroić jednak w cierpliwość, bowiem wyniki badań genetycznych, w kierunku diagnostyki trombofilii, można odebrać dopiero po upływie tygodnia, a czasem nawet po 10 dniach. Oczekiwanie na rezultaty badań na zakrzepicę,  to w zależności od laboratorium od 1 do 2 dni.

Wszystkie artykuły
Back to Top