Trombofilia – ważna szybka diagnostyka

Trombofilia diagnostyka - kto powinien poddać się diagnostyce trombofilii

Trombofilia to nadkrzepliwość krwi, skłonność do wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej. To poważne schorzenie, często mające podłoże genetyczne. Jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży.  Diagnostyka pozwala na podjęcie odpowiednio wcześnie leczenia, które zmniejszy ryzyko powstania powikłań.

Trombofilia diagnostyka – kto powinien poddać się diagnostyce trombofilii?

Diagnostyka trombofilii jest zalecana szczególnie dla osób, u których wystąpiła nieprawidłowość w żylnym przepływie krwi, osób u których w najbliższej rodzinie wystąpiła zakrzepica, kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne oraz dla osób po długotrwałym unieruchomieniu kończyny. Ciąża także zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Choroba zakrzepowo-zatorowa może doprowadzić u ciężarnej do poronienia, odklejenia łożyska lub obumarcia płodu. Powstały w wyniku schorzenia zakrzep może pojawić się w żyle lub tętnicy ograniczając prawidłowy przepływ krwi. Oderwanie się skrzepliny może doprowadzić do zatoru płucnego, zawału mięśnia sercowego lub udaru, i w konsekwencji nawet do zgonu.

Trombofilia diagnostyka – czy styl życia ma wpływ na zachorowanie na trombofilię?

Palenie tytoniu, otyłość, siedzący tryb życia, zła dieta i przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, sprzyjają pojawieniu się trombofilii. Prowadzenie zdrowego, higienicznego trybu życia, stosowanie odpowiedniej diety, to profilaktyka i niezbędne działania pomocne w leczeniu już stwierdzonego schorzenia.

Trombofilia diagnostyka – czy trombofilię się leczy?

Zdiagnozowanie trombofilii pozwala na podjęcie w odpowiednim czasie leczenia, poprzez wdrożenie leków przeciwzakrzepowych i wprowadzenie niezbędnych zmian w stylu życia.

Wcześnie zdiagnozowana choroba.

Trombofilię rozpoznaje się na podstawie badania krwi lub wymazu ze śliny. Wykonuje się zestaw analiz, indywidualnie dopasowanych do każdego pacjenta, po rozpatrzeniu wskazań. Można także takie badania w kierunku trombofilii wykonać bez skierowania, odpłatnie. Wcześnie wykryta trombofilia, odpowiednio dobrane leki i dieta powstrzymają rozwój choroby, pozwolą na uchronienie przed poważnymi problemami zdrowotnymi.

Trombofilia diagnostyka – ile czeka się na wynik?

Analiza badania przeprowadzonego pod kątem trombofilii trwa w laboratorium 6-7 dni. Wynik można pobrać online.

Badanie genetyczne na wykrycie trombofilii wrodzonej jest bardzo proste do wykonania. Można nawet samodzielnie wykonać je w domu. Istnieje możliwość zamówienia zestawu do przeprowadzenia analizy genetycznej, na wskazany adres. Pobraną z wewnętrznej strony policzka próbkę DNA należy później dostarczyć do laboratorium, do analizy.

Wszystkie artykuły
Back to Top