Czy przewlekłe biegunki są objawem choroby?

Jakie są przyczyny biegunek, Czy przewlekłe biegunki są objawem choroby, Jak pozbyć się biegunki, Jak leczyć biegunki

Biegunka to zjawisko, w którym u pacjenta obserwuje się oddawanie stolców o zbyt luźnej konsystencji, które są płynne lub półpłynne. Kolejną cechą jest zwiększona częstotliwość wypróżnień (powyżej 3/dzień). Objaw ten można podzielić ze względu na czas trwania (ostra, przewlekła) oraz ze względu na przyczyny jego wystąpienia. Biegunka może przebiegać w szeregu wielu dolegliwości w tym w klasycznej formie celiakii.

Jakie są przyczyny biegunek?
Czy przewlekłe biegunki są objawem choroby?
Jak pozbyć się biegunki?
Jak leczyć biegunki?

Jakie są przyczyny biegunek?

Przyczyny biegunek w przypadku stanów ostrych to głownie działanie toksyn lub efekty niepożądane leków. Niedokrwienia jelit oraz nadwrażliwości pokarmowe są mniej częste. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku biegunek przewlekłych. W tym wypadku przyczyny można przyporządkować do charakteru dolegliwości: biegunka sekrecyjna (leki przyspieszające motorykę, toksyny, nadużywanie alkoholu, rozrosty nowotworowe), biegunka osmotyczna (leki osmotycznie czynne, substancje słodzące, nietolerancja laktozy, zespół krótkiego jelita, przetoki jelitowe, biegunka tłuszczowa (zaburzenia trawienia, zaburzenia wchłaniania, celiakia), biegunka zapalna (nieswoiste zapalenia jelit, przyczyny jatrogenne – popromienne uszkodzenie jelita grubego w wyniku radioterapii).

Czy przewlekłe biegunki są objawem choroby?

Przewlekłe biegunki, czyli takie trwające co najmniej 4 tygodnie, w 90% przypadków są związane z nieswoistymi zapaleniami jelit, rakiem okrężnicy lub zespołem jelita drażliwego. W wielu przypadkach są też objawem celiakii – choroby trzewnej polegającej na trwałej nietolerancji glutenu.

Jak pozbyć się biegunki?

Pozbycie się biegunki jest związane z wyeliminowaniem czynnika sprawczego tego objawu. Warto w tym miejscu wspomnieć także o profilaktyce, która jest możliwa w pewnych szczególnych przypadkach. Na przykład w celiakii, gdy pacjent stosuje się do rygorystycznej diety bezglutenowej, biegunki nie występują.

Jak leczyć biegunki?

Biegunki leczy się w dużej części przypadków objawowo w warunkach domowych lub szpitalnych (ciężkie odwodnienie, starszy wiek, ciężki stan chorego, brak możliwości nawadniania doustnego). Podstawą jest nawadnianie wraz z leczeniem zaburzeń elektrolitowych. W drugiej linii można stosować leki przeciwbiegunkowe: loperamid, diosmektyt, oktreotyd.

Data publikacji: 30/05/2019