Czy to mój brat? Czy to moja siostra? Czy jesteśmy rodzeństwem?

czy siostra i brat mają wspólnych rodziców, badanie brata i siostry, badanie dna brata i siostryAdopcja, romans, nowa rodzina matki lub ojca… To tylko niektóre sytuacje, które mogą rodzić pytania „Czy rzeczywiście jesteśmy rodzeństwem?”, „Czy na pewno pochodzimy od tego samego ojca?” Dzięki badaniom DNA mogą Państwo uzyskać na nie odpowiedź. To pozwoli już do końca życia cieszyć się pewnością i spokojem. Pokrewieństwo między rodzeństwem można ustalić na podstawie dowolnych próbek, np. używanej maszynki do golenia, włosów z cebulkami czy szczoteczki do zębów.

Taki przypadek badaliśmy – badanie brata i siostry

Do laboratorium zgłosiły się dwie dorosłe osoby (brat i siostra), które do tej pory sądziły, że mają tych samych biologicznych rodziców (ojca i matkę). Po śmierci ojca w rodzinie pojawiły się jednak pogłoski o tym, że brat został spłodzony, kiedy mąż przebywał na delegacji. Rodzina zmarłego ojca nie dawała spokoju matce i samemu wnukowi. Czy w takiej sytuacji można ustalić, czy rodzeństwo pochodzi od tego samego ojca?

.

czy siostra i brat mają wspólnych rodziców, badanie brata i siostry, badanie dna brata i siostry

Odpowiada ekspert, mgr Barbara Prokurat, biotechnolog, dyrektor ds. operacyjnych testDNA Laboratorium Sp. z o.o.:

.

Tak – to możliwe, gdy do dyspozycji mamy materiał (próbki) od obydwojga dzieci oraz ich matki. Co zro­biliśmy w tym przy­pad­ku? Ustalono profile genetyczne brata, siostry oraz ich matki – tak jak w przypadku badania ojcostwa. Profile te następnie wykorzystano do analizy statystycznej, która bardzo dokładnie (z wysokim prawdopodobieństwem) potwierdziła, że brat i siostra mają tego samego biologicznego ojca.

 

Nie tylko brat i siostra – również siostra-siostra i brat-brat

Genetyczne badania pokrewieństwa można wykorzystać też w przypadku innych relacji w rodzeństwie – dwóch braci i dwóch sióstr. Dzięki temu można sprawdzić, czy rodzeństwo ma tych samych rodziców/ojca/matkę. Laboratorium dobiera metodę badania m.in. w zależności od płci badanych osób.

.

Zobacz, jakie przypadki badaliśmy i dowiedz się więcej:

Badanie rodzeństwa – dlaczego warto się zdecydować?

Korzyści z badania genetycznego na pokrewieństwo jest naprawdę wiele. Pozwalają nie tylko unormować sytuację prawną, ale też emocjonalną. Dla wielu rodzin to wstęp do nowego życia. Co zyskają Państwo dzięki badaniom DNA?.

  • Spokój i pewność na całe życiebadanie DNA wystarczy wykonać tylko raz w życiu, by zyskać pewność już na zawsze. Dla wielu osób to szansa, by wreszcie odetchnąć z ulgą i pozbyć się wątpliwości czy stresu.
  • Szansa na unormowanie prawnej sytuacji – wynik często przydaje się w sprawach sądowych, np. o alimenty czy spadek. To dokument, który mogą Państwo przedstawić w sądzie. Co ważne, również sądy często zlecają realizację takich badań, co pozwala rozwiązać wiele spraw.
  • Poprawa relacji i więzi rodzinnych – pewność co do pokrewieństwa w wielu przypadkach pozwala po prostu odbudować naderwane relacje oraz zbudować piękne i szczere więzi. Często ustają spory i wzajemne obwinianie, a pojawiają się szacunek i atmosfera zrozumienia.
  • Możliwość zyskania nowego członka rodziny – odkrycie, że dana osoba może być naszym krewnym, a później potwierdzenie tej informacji badaniem DNA, to niepowtarzalna okazja do zbudowania nowej relacji i odzyskania straconego czasu. To także szansa na poznanie historii rodziny i odkrycia zaskakujących faktów na temat swoich krewnych.
czy siostra i brat mają wspólnych rodziców, badanie brata i siostry, badanie dna brata i siostry

.

Pewność na podstawie każdej próbki – zrób badanie w placówce lub w dowolnym miejscu na świecie

czy siostra i brat mają wspólnych rodziców, badanie brata i siostry, badanie dna brata i siostryDo badania pokrewieństwa mogą Państwo przekazać dowolne próbki z materiałem genetycznym uczestników. Sprawdzą się zatem nie tylko wymazy z policzka, ale też np. włosy z cebulkami, używana szczoteczka do zębów, wkładka higieniczna, chusteczka ze śladami wydzieliny z nosa, puszka po napoju czy niedopałek papierosa. Na badanie mogą Państwo umówić się przez internet lub telefon do jednego z 200 punktów pobrań w całej Polsce. Mogą Państwo także zamówić zestaw do pobierania próbek do dowolnego miejsca na świecie. Dbamy o dyskrecję i dane osobowe na każdym etapie badania.

Poczytaj inne artykuły na temat badania pokrewieństwa

Na ten temat pisaliśmy między innymi dla:


Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Zobacz, jak wyglądają badania w testDNA Laboratorium Sp. z o.o.


czy siostra i brat mają wspólnych rodziców, badanie brata i siostry, badanie dna brata i siostry


zadzwoń teraz

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

Napisz do nas: biuro@testDNA.pl

Marcin Kliś

Marcin Kliś

Joanna Musiał

Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

Ewelina Czernachowska

Ewa Przeliorz

Ewa Przeliorz
Data publikacji: 11/12/2015, Data aktualizacji: 10/11/2020