Czy warto wykonać test DNA w celu wykrycia hemochromatozy?

Czy warto robić test dna na hemochromatozę, Kiedy zrobić test DNA na hemochromatozę, Czy test DNA na hemochromatozę boli, Ile kosztuje test DNA hemochromatozęHemochromatoza to choroba spowodowana nadmiarem żelaza w organizmie. Może prowadzić do poważnych zaburzeń, dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie oraz zapobieganie. Jedynym pewnym sposobem na potwierdzenie lub wykluczenie schorzenia są testy DNA, które analizują ewentualne mutacje w genie HFE, odpowiedzialne za występowanie choroby.

Czy warto robić test dna na hemochromatozę?
Kiedy zrobić test DNA na hemochromatozę?
Czy test DNA na hemochromatozę boli?
Ile kosztuje test DNA na hemochromatozę?

Czy warto robić test dna na hemochromatozę?

Hemochromatoza test DNA to pewny sposób na potwierdzenie lub wykluczenie choroby. Warto wykonać test, jeśli w organizmie odkładają się nadmierne ilości żelaza. Schorzenie może być dziedziczne i przekazywane potomstwu, natomiast prawidłowa diagnoza pozwala wdrożyć szybkie leczenie. Dzięki temu można uchronić się przed poważnymi konsekwencjami i powolnym wyniszczeniem organizmu, z którymi wiąże się hemochromatoza.

Kiedy zrobić test DNA na hemochromatozę?

Test DNA na hemochromatozę warto wykonać w przypadku istnienia podejrzenia choroby powodującej nadmierne gromadzenie żelaza w organizmie. Badanie genetyczne jest ważne całe życie i nie ma na nie wpływu aktualny stan zdrowia, dlatego test można wykonać w dowolnej chwili. Sprawdzenie, czy nie mamy genetycznego obciążenia chorobą może ustrzec przed rozwojem choroby.

Czy test DNA na hemochromatozę boli?

Hemochromatoza test DNA to badanie całkowicie bezbolesne. Polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka – próbkę można pobrać samodzielnie lub w placówce laboratorium. Stosuje się również badania DNA wykonywane na podstawie analizy próbki krwi żylnej lub pochodzącej z opuszka palca – jej pobranie to tylko chwilowe ukłucie, dokładnie takie samo, jak przy wykonywaniu morfologii.

Ile kosztuje test DNA na hemochromatozę?

Cena badania DNA wykrywającego hemochromatozę może zależeć od wybranego laboratorium czy sposobu pobrania próbki. Zwykle jednak mieści się w granicy 280-500 złotych. Cena może nieco wzrosnąć, jeśli chcemy by próbka została pobrana w placówce laboratorium. W ramach pakietu znajduje się zestaw do pobrania próbek, usługa kurierska czy nawet konsultacja lekarska w kwestii uzyskanego wyniku.

Data publikacji: 03/04/2019