Czym są badania na gluten?

Czym są badania na gluten

Niepokojące objawy somatyczne związane z nietolerancją glutenu, kierują nasze myśli w kierunku diagnozy. Zwykle zaczynamy od wykonania badań krwi. Poza testami serologicznymi na rynku dostępne są inne badania na gluten. Co więcej, okazują się one znacznie trafniejsze w diagnozowaniu przyczyn problemu. Jakie zatem badania są wskazane w celu stwierdzenia celiakii, alergii na gluten, czy nadwrażliwości?

Na czym polega badanie na gluten?

Istnieje kilka rodzajów badań na nietolerancję glutenu. Jako pierwsze powinno się wykonywać badania genetyczne, ponieważ ryzyko zachorowania wynosi około 10%, gdy choruje na nią matka lub ojciec. Analiza wykonywana jest na podstawie pobranego wymazu (np. z policzka). Kolejne badania na gluten to badania serologiczne, czyli na podstawie pobranej próbki krwi (badane są określone odczynniki). Jeżeli zdiagnozowanie schorzenia wciąż jest trudne, wykonywana jest biopsja jelita cienkiego. W ten sposób sprawdzany jest stan kosmków jelitowych, które mogą być uszkodzone przez toksyczne działanie glutenu.

Gdzie można wykonać badania na gluten?

Badania na gluten wykonywane są w laboratoriach medycznych. Analiza próbek krwi przeprowadzana jest w zwykłych laboratoriach, natomiast testy genetyczne w wyspecjalizowanych placówkach. Badania na gluten można również wykonywać w ośrodkach zajmujących się diagnozą i leczeniem celiakii.

Ile kosztują badania na gluten?

Cena podstawowego badania na gluten wynosi około 300 złotych. Producenci testów oferują również opcję zakupu gotowego testu w aptece, który kosztuje około 50 złotych.

Ile czeka się na wyniki badania na gluten?

Czas oczekiwania na wyniki badania na gluten zależy od formy przeprowadzonego badania. Wyniki testów genetycznych dostępne są po kilku tygodniach. Najkrócej czeka się na testy zakupione w aptece, ponieważ wynik dostępny jest po 10 minutach. Krótszy czas oczekiwania dotyczy również testów serologicznych, których analiza zajmują około kilku dni. Podobnie sytuacja wygląda z oczekiwaniem na wyniki biopsji.

Wszystkie artykuły
Back to Top