Homocysteina – co to za aminokwas?

homocysteina

Homocysteina powinna znajdować się w organizmie człowieka w równowadze. Jeśli jest jej zbyt wiele, mogą pojawić się powikłania – zarówno związane z układem sercowo-naczyniowym (np. zakrzepica, udar, zawał), jak i problemy w ciąży (np. poronienia, stan przedrzucawkowy, przedwczesne odklejenie łożyska).

Homocysteina – skąd się bierze w ciele człowieka?

Homocysteina powstaje we wszystkich komórkach organizmu dzięki szeregowi przemian. W skrócie można powiedzieć, że powstaje z metioniny. Metionina jest z kolei dostarczana z pożywieniem, przede wszystkim białkiem zwierzęcym. Później mają miejsce następne przekształcenia. Jeśli na tym szlaku cokolwiek działa nieprawidłowo, może dojść do nadmiaru homocysteiny.

Homocysteina – jak wygląda badanie?

Badanie w kierunku poziomu homocysteiny jest zwykłym badaniem krwi, które wykonuje się na czczo. Warto kontrolować poziom tego aminokwasu ze względu na ryzyko, jakie niesie ze sobą jego nadmiar. Chodzi przede wszystkim o większe ryzyko schorzeń zakrzepowo-zatorowych i miażdżycy oraz powikłań ciążowych.

Nadmiar homocysteiny – najczęstsze przyczyny

Wysoki poziom homocysteiny może mieć przyczyny genetyczne, z których najczęstszą jest obecność wariantów genu MTHFR (C677T i/lub A1298C) [1]. Inne powody to m.in. niezdrowy tryb życia (np. papierosy, zbyt dużo alkoholu, brak aktywności fizycznej), nadmiar białka zwierzęcego w diecie czy choroby towarzyszące (np. cukrzyca czy łuszczyca), mutacja genu CBS

Hiperhomocysteinemia (HHcy) – czyli zbyt duży poziom homocysteiny może mieć postać:

  • łagodną – stężenie homocysteiny wynosi od 15 do 30 µmol/l,
  • umiarkowaną – stężenie homocysteiny wynosi od 31 do 100 µmol/l,
  • ciężką – stężenie homocysteiny >100 µmol/l

Lekarze za optymalny poziom homocysteiny u kobiet planujących ciążę uznają 6-8 µmol/l.

Profliaktyka i leczenie hiperhomocysteinemii

W zapobieganiu zbyt wysokiemu poziomowi homocysteiny stosuje się kwas foliowy, witaminę B12 i B6. Ogólne zalecenia mówią o dziennych dawkach:

foliany 400 µg,
witamina B12 – 3 µg,
witaminy B6 – 2 mg.

Warto jednak podkreślić, że dawki te powinny być ustalone z lekarzem szczególnie w oparciu o wyniki badania MTHFR, poziomu kwasu foliowego i witamin B12 i B6.


Źródło:
[1] D. Gąsiorowska, K. Korzeniowska, A. Jabłecka, Homocysteina, „Farmacja Współczesna” 2008, 1.

.

Wszystkie artykuły
Back to Top