Wysoki poziom homocysteiny – przyczyny

Homocysteina jest aminokwasem pełniącym w organizmie różne funkcje. Powstaje w wyniku licznych przemian, jakie w nim zachodzą. Jeśli stężenie homocysteiny jest prawidłowe, to nie mamy się czym martwić. Gorzej, gdy rośnie. Wtedy istnieje ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Przyczyną wysokiego poziomu homocysteiny są przede wszystkim zmiany genetyczne, ale też zła dieta. 

 

Co warto wiedzieć o homocysteinie i co robić, aby utrzymać ją na właściwym poziomie?

Homocysteina – po co nam i kiedy jest w normie?

Homocysteina to aminokwas siarkowy, który powstaje podczas trawienia produktów spożywczych zawierających białko, takich jak np. mleko, jajka czy mięso. Ponieważ pełni kilka ważnych funkcji, jej niewielkie ilości są potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego działania. Homocysteina szkodzi dopiero wtedy, gdy jej stężenie we krwi przekroczy dopuszczalną normę. A jaka jest ta norma?

 

Prawidłowy poziom homocysteiny we krwi u ludzi zdrowych powinien wahać się między 5 a 15 µmol/l. Jednak dla niektórych badaczy stężenie homocysteiny na poziomie 10 µmol/l stanowi już górną granicę normy [1]. Warto dodać, że w przypadku kobiet w ciąży norma ta jest niższa i wynosi <8 µmol/l.

Wysoki poziom homocysteiny – jakie szkody wyrządza w naszym organizmie?

homocysteinaO homocysteinie można powiedzieć, że jest prawdziwym wskaźnikiem stanu zdrowia. Wysoki poziom homocysteiny we krwi, czyli tak zwana hiperhomocysteinemia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu, zawału serca, choroby zakrzepowej oraz takich chorób neurodegeneracyjnych jak Parkinson czy choroba Alzheimera. Dlaczego tak się dzieje?

 

Wysoki poziom homocysteiny uszkadza śródbłonek naczyń krwionośnych, zwiększa tzw. stres oksydacyjny, czyli zaburza równowagę pomiędzy ilością wolnych rodników a przeciwutleniaczy w organizmie. Sprzyja też stanom zapalnym oraz zwiększa krzepliwość krwi. Nadmiar homocysteiny pobudza także produkcję komórek mięśni gładkich oraz kolagenu, które osadzają się w ścianach naczyń krwionośnych, co przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Udowodniono również, że podwyższony poziom homocysteiny we krwi utrudnia zapłodnienie oraz powoduje powikłania w tracie ciąży, np. zahamowuje rozwój płodu, a nawet prowadzi do poronienia [2].

Wysoki poziom homocysteiny – przyczyny

Główną przyczyną wysokiego poziomu homocysteiny jest niedobór witamin B6, B12 i kwasu foliowego (B9). To właśnie one utrzymują prawidłowe stężenie homocysteiny w organizmie. Niedobór ten może wynikać z nieprawidłowej diety (zbyt ubogiej w powyższe witaminy). Hiperhomocysteinemia może być też efektem nadużywania alkoholu, palenia papierosów oraz stosowania niektórych leków. Poziom homocysteiny może podnieść się również w przebiegu cukrzycy, łuszczycy, niedoczynności tarczycy, niewydolności nerek i wątroby czy białaczki limfoblastycznej [2].

 

Za wysoki poziom homocysteiny we krwi odpowiadają także zmiany genetyczne. Chodzi przede wszystkim o mutacje genów odpowiedzialnych za produkcję enzymów, które uczestniczą w przemianie homocysteiny w organizmie. Taką mutacją jest m.in. mutacja genu MTHFR. Prowadzi ona do zaburzeń przetwarzania i w konsekwencji wchłaniania kwasu foliowego w organizmie. Mutacja powoduje niedobory tej witaminy, przez co automatycznie podnosi się też poziom homocysteiny we krwi. Co ciekawe jest to mutacja bardzo powszechna. Ze statystyk Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego może dotyczyć nawet 50% kobiet [3]. Inną genetyczną przyczyną hiperhomocysteinemii może być mutacja w genie CBS [4].

Homocysteina – aby ją obniżyć wystarczą 3 witaminy…

Kwas foliowy (witamina B9), witamina B6 oraz B12. Aby pozbyć się nadmiaru homocysteiny, wystarczy więc właściwa suplementacja. Wybór skutecznego preparatu nie jest jednak takim prostym zadaniem. Z powodu mutacji w genie MTHFR, „zwykły” kwas foliowy może się po prostu nie wchłaniać do organizmu. W takim przypadku łykanie tabletek nie przyniesie żadnego efektu. Potrzebny jest specjalny – już przetworzony. O dawce i formie kwasu foliowego powinien jednak zawsze decydować lekarz.

 

Badanie genu MTHFR – pomoże dobrać właściwy suplement i pozbyć się nadmiaru homocysteiny

Wykonując badanie genu MTHFR, dowiemy się czy przyswajamy „zwykły” kwas foliowy, czy też musimy stosować inną formę tej witaminy. Jeśli rzeczywiście mamy mutację w genie MTHFR, to tylko w ten sposób uda nam się obniżyć homocysteinę do bezpiecznego poziomu i tym samym uniknąć chorób układu krążenia i związanych z nimi konsekwencji. Ponieważ mutacja w genie MTHFR ogranicza wchłanianie witaminy mającej szczególne znaczenie w okresie ciąży, badanie genetyczne zaleca się wszystkim przyszłym mamom.

Co zyskam wykonując badanie mutacji MTHFR?

  • dowiesz się, czy wysoki poziom homocysteiny we krwi jest spowodowany mutacją
  • będziesz mógł obniżyć stężenie homocysteiny dzięki właściwie dobranemu leczeniu, a tym samym zmniejszyć ryzyko miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu
  • będziesz wiedzieć, czy przyjmowanie kwasu foliowego jest dla Ciebie bezpieczne
  • będąc w ciąży zminimalizujesz możliwość poronienia i powstania wad cewy nerwowej u potomstwa
  • zyskasz informację, czy masz genetyczne predyspozycje do zakrzepicy

.

Badanie mutacji
genu MTHFR

Badanie mutacji genu MTHFR
(C677T, A1298C)
Zestaw do pobrania próbek + wysyłka
Wynik już w 7-10 dni roboczych
homocysteinaCena: 277,-

Badanie rozszerzone (pakietowe)wysoki poziom homocysteiny przyczyny

Badanie mutacji genu MTHFR (C677T, A1298C)
Badanie mutacji PAI-1
Badanie mutacji V Leiden
Badanie mutacji V R2
Badanie mutacji w genie protombiny
Zestaw do pobrania próbek + wysyłka
Wynik już w 7-10 dni roboczych
Cena: 347,-
wysoki poziom homocysteiny

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 21:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

Źródła:

[1] G. Bednarek-Tupikowska, K. Tupikowski, Homocysteina – niedoceniany czynnik ryzyka miażdżycy. Czy hormony płciowe wpływają na stężenie homocysteiny? „Postęp Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2004, T. 58, s. 384.
[2] D. Gąsiorowska, K. Korzeniowska, A. Jabłecka, Homocysteina, „Farmacja Współczesna” 2008, nr 1, s. 169-175.
[3] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.
[4] J. Magnucki i in., Czy hiperhomocysteinemia może stanowić przyczynę nawracających poronień? „ANNALES ACADEMIAE MEDICAE SILESIENSIS” 2009, s. 85.


 

Data publikacji: 07/02/2018, Data aktualizacji: 02/08/2019