Jak można poznać przyczynę poronienia?

Co daje wykonanie badania po poronieniu, Jakie badania wykonać po pierwszym poronieniu, Jakie badania wykonać po drugim poronieniu, Gdzie wykonać badania po poronieniu

Jak można poznać przyczynę poronienia?

Co daje wykonanie badania po poronieniu, Jakie badania wykonać po pierwszym poronieniu, Jakie badania wykonać po drugim poronieniu, Gdzie wykonać badania po poronieniu

Każda ciąża zakończona tragicznie przed upływem 22 tygodnia ciąży nazywana jest poronieniem. Statystyki nie kłamią a w tym przypadku mówią o tym, że w taki sposób kończy się około 15% ciąż. Doszukując się przyczyny poronienia szukamy odpowiedzi w genetyce, hormonach bądź immunologii. W wielu przypadkach ciężko jednoznacznie określić powody i nie sposób z nimi walczyć. W innych przypadkach postęp współczesnej medycyny a tym samym różnorodność dostępnych badań specjalistycznych pozwala nam poznać przyczynę i z nią walczyć.

Co daje wykonanie badania po poronieniu?
Jakie badania wykonać po pierwszym poronieniu?
Jakie badania wykonać po drugim poronieniu?
Gdzie wykonać badania po poronieniu?

Co daje wykonanie badania po poronieniu?

Wykonanie badania po poronieniu to przede wszystkim możliwość poznania przyczyny tragicznego zakończenia ciąży. To bardzo ważny aspekt dla mam, które często po tak tragicznej stracie obwiniają same siebie. Poznanie przyczyny poronienia pozwala zminimalizować strach przed kolejną ciążą a w przypadkach, gdy problem poronienia ma głębszą przyczynę pozwala specjaliście w odpowiedni sposób zatroszczyć się o kobietę, aby kolejna ciąża zakończyła się szczęśliwie.

Jakie badania wykonać po pierwszym poronieniu?

Lekarze w kwestii wykonywania badań po pierwszy poronieniu podzieleni są na dwa obozy. Pierwsza grupa uważa, że po pierwszym poronieniu oprócz podstawowych badań nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych. Druga grupa uważa, że warto poznać przyczynę i należy wykonać takie badania po poronieniu jak:

  • badania genetyczne na materiale dziecka – 70% poronień ma podłoże genetyczne. Współczesny postęp medycy pozwala zbadać dziecko pod kątem najczęstszych chorób genetycznych. Badanie to pozwala określić również płeć dziecka. Określenie płci jest potrzebne w celu skorzystania przez kobieta z praw, które przysługują jej po poronieniu. Należy pamiętać, że takie badanie wykonuje się zaraz po poronieniu, ponieważ do jego wykonania potrzebny jest odpowiednio zabezpieczony materiał dziecka.
  • USG narządów rodnych – w celu wykluczenia wad anatomicznych macicy.
  • badania infekcyjne – w celu sprawdzenia, czy kobieta nie jest chora na: toxoplazmoze, różyczkę, chlamydie lub cytomegalie.

Jakie badania wykonać po drugim poronieniu?

Jeśli jesteś jedną z kobiet, które pomimo przeprowadzonych badań genetycznych i odpowiedniego przygotowania podczas drugiej ciąży znów poroniłaś powinnaś zastanowić się nad przeprowadzeniem takich badań jak:

  • badanie kariotypu u obojgu rodziców – badanie to pozwala określić, czy wada genetyczna, która mogła przyczynić się do poronienia wystąpiła sporadycznie, czy też może pojawiać się w kolejnych ciążach.
  • badania w kierunku trombofilii wrodzonej – podczas ciąży wzrasta krzepliwość krwi, co ma na celu powstrzymanie niekontrolowanych krwawień a tym samym uniknięciu poronienia. W przypadku trombofilii dochodzi do nadmiernej krzepliwości krwi. Schorzenie to jest niebezpieczne zarówno dla dziecka jak i kobiety.
  • badania immunologiczne – organizm kobiety może produkować przeciwciała, które będą zwalczały organizm dziecka.
  • badania hormonalne.
  • badanie nasienia.

Gdzie wykonać badania po poronieniu?

Po pierwszym poronieniu badania w kierunku poznania przyczyny jego wystąpienia są nierefundowane. Jeśli jednak rodzice pragną wykonać badania na własny koszt wystarczy, że odnajdą placówkę, która oferuje wykonywanie badań po poronieniu i się tam udadzą. Jeśli chodzi o drugie oraz każde kolejne poronienie diagnostyka poronień jest refundowana przez NFZ. W tym przypadku należy udać się do wielu specjalistów, którzy po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną wystawią skierowanie na odpowiednie badania. Badania takie realizujemy w każde placówce, która realizuje skierowania na NFZ.

Wszystkie artykuły
Back to Top